גליק לבג"ץ: לאפשר עלייה להר הבית

חבר הכנסת עתר לבג"ץ בדרישה למנוע מהשר לביטחון הפנים וראש הממשלה לתת הוראות למשטרה בנוגע לעליית חכ"ים להר.

ניצן קידר , א' בניסן תשע"ז

ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק
צילום: מרים צחי

ח"כ גליק עותר לבג"צ

ח"כ יהודה גליק (ליכוד) הגיש הבוקר (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה, השר לביטחון פנים, יו"ר הכנסת, יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבטל את האיסור על חברי כנסת לבקר בהר הבית.

גליק דורש לאפשר את קיום הבוקר בהר כבר לקראת חג הפסח, בשבוע הבא.

בעתירה מבקש חבר הכנסת מהשופטים להוציא צו על תנאי וצו המורה לראש הממשלה להימנע מלתת למשטרה "כל הוראות אופרטיביות ככלל, ובכל הנוגע להר הבית ו/או לאיסורים על חופש התנועה או הפולחן בו, בפרט".

בנוסף הוא מבקש צו המורה למשטרה, "שלא לקבל הוראות אופרטיביות מראש הממשלה או מהשר לביטחון הפנים להימנע מלהפריע לכניסת חברי כנסת להר הבית ולהימנע מלהפלות לרעה חברי כנסת ביחס לכל אזרח אחר בכל הנוגע לחופש התנועה והפולחן בהר הבית".

הוא דורש גם שבית המשפט יקבע שיש לגבש "נהלים ליישום הוראות החוק בכל הנוגע להוראות אופרטיביות ולמעורבות ראש הממשלה והשר לביטחון פנים בעבודת משטרת ישראל ככלל, ובנושא חסינות חברי הכנסת בפרט".

גליק יעתור נגד נתניהו: "אין ברירה"

בעתירה, שהוגשה על עו"ד אביעד ויסולי נכתב כי היא "הוגשה לביטול תופעה ייחודית וחסרת תקדים בתולדות מדינת ישראל, לפיה חברי הכנסת הודרו מהר הבית לתקופה של למעלה משנה, בעוד שכל אזרח, ותושב או תייר נכנסו למקום הקדוש ללא כל הפרעה או בעיה".

"בניתוח התנהלות המשיבים בפרשה זו התברר, כי ראש הממשלה נותן הוראות אופרטיביות למשטרת ישראל, כשהוא נמצא בניגוד עניינים מובהק עם האינטרסים הפוליטיים שלו, ובחריגה בוטה בהוראת החוק (אך בגיבוי היועץ המשפטי לממשלה). ואילו משטרת ישראל נמצאת מצייתת להוראות הפוליטיות ראש הממשלה, תוך שהיא מסווה את הציות כ'שיקול דעת ביטחוני' כוזב", לשון העתירה.

כזכור, אמש פורסם בערוץ 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לאפשר בתוך שלושה חודשים, אחרי הרמדאן, לחדש את עליית השרים וחברי הכנסת להר הבית. על פי הדיווח, האישור הסופי יינתן בכפוף למצב הביטחוני.

בדיון שעסק בנושא והתקיים בלשכת ראש הממשלה, השתתפו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ, מפקד מחוז ירושלים, ממלא מקום ראש המל"ל וכן יועצו המיוחד של ראש הממשלה יצחק מולכו.

במערכת הביטחון הביעו חשש כבד ממתן אפשרות לפוליטיקאים לעלות להר הבית לקראת חג הפסח.

עם זאת דיווחו כי קיימת עלייה משמעותית של כ-40 אחוזים במספר היהודים העולים להר.

נתניהו החליט בתום הדיון שלא לחדש את האישור לחברי כנסת ושרים לעלות להר הבית עד לאחר חג השבועות היהודי וצום הרמדאן המוסלמי.

לאחר הרמדאן תיערך הערכת מצב מחודשת, ואם המצב הביטחוני יאפשר זאת, מתכוון נתניהו לאשר לשרים ולח"כים לעלות לשטח ההר.