לזכר אורבך – איגוד לאמנים הסרוגים

לזכרו של השר המנוח אורי אורבך הושק בתל אביב 'אורי', ארגון גג שיסייע לאמנים מקרב הציונות הדתית.

שמעון כהן , א' בניסן תשע"ז

תוקף. אורבך
תוקף. אורבך
פלאש 90

לזכרו. דובוב

ב'המקום' שבתל אביב הושק ארגון 'אורי' לזכרו של השר העיתונאי והסופר אורי אורבך ז"ל, ארגון שתכליתו סיוע לאמני המגזר הדתי לאומי.

בראשו של הארגון עומד יונתן דובוב, מנהל ה'גולה', עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

כבר בראשית דבריו מדגיש דובוב כי המניע להקמת הארגון הוא לא מצב עגום של האמנים המגזריים אלא בדיוק להיפך, דווקא משום שמצבם ורמתם טובים כל כך הם זקוקים לארגון שייתן להם גם גג וגם גב.

"יש התפתחות מסחררת בתרבות היהודית, גם בבתי הספר לקולנוע משחק אמנות וכו' וגם ה אמנים עצמם נמצאים ברמת מקצועיות גבוה מאוד. בעבר הרמה הייתה פחותה והיום התרבות במצב שבו היא צריכה גג וגב. שלכל אמן או יוצר יהיה גב של ייעוץ כלכלי, פיננסי ומשפטי, שיקבלו הנחות במגוון מקומות כמו פרסום שיווק ואולפנים".

באשר לגג המשותף מציין דובוב את קיומן של לא מטע קליקות תרבותיות הבנויות על בסיס גאוגרפי, וכעת, במיזם שלו יהיה מדובר במעין 'קליקה תרבותית' שבה כל העוסקים באמנות יהודית יהיו שותפים לקבוצה אחת מאורגנת. "אין לאמנים מקום להיפגש ולהיות ביחד. הארגון ייצר שיתופי פעולה ועבודה יחד. אנשים נחשפים כעת למגוון רחב כל כך ולתחומי יצירה שלא ידעו שקיימים כמו מחול מודרני וענפים נוספים. זאת מעבר להיכרות ברמה הבסיסית".

עוד מציין דובוב את חשיבות ההתארגנות ככזו שתייצג אמנים מול רשויות ומשרדי ממשלה, שתהווה פלטפורמה ייצוגית בוועדות רפרטואר שונות ובדיונים תקציביים.

בהמשך הדברים התבקש דובוב להתייחס לאופן בו מתייחס הציבור הדתי לאומי לאמנות היוצאת מתוכו. "הרמה של האמנים עולה בבד בבד עם רמת הקהל שיודע לצרוך איכות גבוהה יותר. גם האמנים יודעים לעלות רמה בהתאם, והם מעלים את רמת הקהל", הוא אומר.

עם זאת מעיר דובוב כי "הציבור הדתי לאומי לא תמיד בטוח באיכות החומר שיש לו ביד. אמן יקבל גושפנקה אם ייכנס לפלייליסט של גלגלצ או שיכתבו עליו בעכבר העיר. יש כיום יצירה שהיא מספיק איכותית והציבור כבר יוצא מנקודת המבט של חיפוש המסר הברור מכל אירוע תרבות".

ומה באשר למילייה התרבותי הכללי? האם הוא מכיר בתרבות הדתית לאומית? דובוב מזכיר ומציין כי בשנים האחרונות נראה שכל התרבות הישראלית נמצאת בתהליך של חזרה ליהדות ומבחן הקהל הוא הקובע. בעבר הייתה קבוצת האמנים הדתיים קבוצה מושתקת, וכל הבלחה של אמן לזירה גדולה יותר הייתה נתקלת בהרמת גבות בנוסח 'מה פתאום ש'הבימה' יתנו במה לאמן כזה', אך כיום המציאות השתנתה.

כאמור, המיזם החדש מבקש להנציח, או בלשונו של דובוב 'להנכיח' את דמותו של אורי אורבך ז"ל ואכן רעייתו מיכל הייתה בסוד הקמת המיזם המאפיין את דמותו של השר המנוח שדאג לקדם אמנים ואנשי תרבות מגזריים בכל דרך, וגם ה'גולה' שבראשה עומד דובוב עצמו קודמה על ידי אורבך שאף העניק לה את שמה.

את דבריו חותם דובוב בקריאה לציבור הציוני דתי לתת צ'אנס לאמנים מגזריים, גם כאלה שרק עושים את צעדיהם הראשונים על הבמות. הוא משוכנע שנגלה כשרונות שעוד יפציעו בעתיד ובגדול.