מדוע מערת המכפלה לא מונגשת לנכים?

בחברון חוששים כי מבנה הבידוק החדש יקשה על הכניסה למערה, ותוהים מדוע ניתן לבנות מבנה בידוק חדש, אך לא ניתן להנגיש את המערה.

ידידיה בן אור , א' בניסן תשע"ז

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: ערוץ 7

המבקרים והמתפללים הרבים המגיעים למערת המכפלה נתקלים לאחרונה במבנה בידוק חדיש שנבנה בחודשים האחרונים בכניסה למערת המכפלה.

המבנה החדש כולל מערכת מורכבת של שערים חשמליים, מגנומטרים, גדרות וקרוסלה ליציאה.

במערכת המפוארת הושקעו סכומים ותקציבים גדולים, אך לטענת גורמים בישוב היהודי בחברון היא עלולה להציב קשיים ניכרים בפני היהודים הנכנסים למערה.

לטענתם, מדידת השערים הצרים והמרחקים בין השערים החשמליים מראה כי רוחב הכניסה הצרה הוא פחות מ –50 ס"מ; שער צר ברוחב כזה יקשה על אנשים מבוגרים ורחבים, על כל מי שמגיע עם תיק או תרמיל, וכמובן על אנשים בעלי מוגבלויות הנעזרים בקביים או בהליכון.

''המערכת אמנם מפוארת ומושקעת", אמר דובר היישוב היהודי בחברון נעם ארנון, "אך זו השקעה מיותרת, ויתר על כן: הכניסות הצרות ועודף המתקנים האלקטרוניים יציבו קושי משמעותי בפני המוני המבקרים היהודים במערת המכפלה - שמספרם מגיע בחגים לעשרות אלפים ביום - הן בכניסה והן ביציאה".

בישוב היהודי מוסיפים ותוהים מדוע מדינת ישראל יכולה לבנות מערכת יקרה כזו, המשתרעת על שטח ניכר, ומנגד אינה מאפשרת בניית מעלית לנכים המשוועים לעזרה בכניסה למערה?

לדברי גורמים בישוב היהודי, במשך שנים נשמעו טענות כי למדינת ישראל אין סמכויות במקום, ולכן היא מונעת בניית מעלית לנכים, אולם בניית המבנה החדש מוכיחה כי בהחלט יש ויש לה סמכויות, והיא בונה מבנים ומתקנים גדולים ובולטים בכניסה למערה.

"מעלית לנכים אמורה לתפוס שטח קטן בהרבה – 5% עד 10% משטח מבנה הבידוק. אם כך, מדוע המדינה אינה שומעת את זעקת הנכים ואינה מאפשרת הקמת מעלית (במימון פרטי של תורמים!) בכניסה למערה– בשטח קטן שלא יתפוס מקום ולא יבלוט - שתאפשר כניסה מכובדת לאנשים בעלי מוגבלויות?", שואלים בישוב היהודי.