מנדלבליט: לא עושה 'ברוגז'

היועץ המשפטי לממשלה נאם הערב בישוב אלקנה, והתייחס לחוק ההסדרה, תקציבי התרבות ושלל נושאים נוספים.

יוני קמפינסקי , א' בניסן תשע"ז

מנדלבליט באלקנה. הערב
מנדלבליט באלקנה. הערב
צילום: יוני קמפינסקיטוען....

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הרצה הערב (שלישי) באירוע של ועדת אריאל ויישובי השומרון של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד אפרת רוזנבלט, במכללת אורות ישראל באלקנה.

מנדלבליט התייחס בדבריו למתח בין היעוץ המשפטי לממשלה ובין מדיניות השרים, והביא דוגמה לדררך שבה ניתן לגשר על הפערים.

"משרד התרבות והספורט היה מעוניין לשלול תקציב של גופים שלא מסכימים להיכנס ליהודה ושומרון. התוצאה הייתה שהשרה בעצם סוגרת אותם. לדעתי זה היה מופרז",סיפר מנדלבליט.

"ישבתי איתה והגענו למסקנה שיהיו תמריצים חיוביים. אני בדיאלוג עם השרה. יכולתי להגיד לא וזהו אבל החלטתי למצוא את הדרך לעבוד יחד. הדרך לסייע שבחרנו בה היא הדרך הטובה יותר", הסביר היועמ"ש.

מנדלבליט הדגיש כי הוא איננו עוסק בהיבטים הפוליטיים של הסוגיות המונחות בפנין, "לא מעניין אותי פוליטיקה, אני חסר עמדה לצורך העניין. אני מתכוון לסייע לממשלה בעניין ההתיישבות כי זו מדיניות הממשלה".

בהמשך התייחס מנדלבליט גם לנושא ההסדרה, ולעימות בינו ובין הממשלה בסוגיית חוק ההסדרה, "יש לא מעט הצעות שיכולות לשפר את המצב בתוך החוק, במסגרת החוק, וכל עוד זה קורה אני עם הממשלה. דעתי על חוק ההסדרה ידועה אבל זה לא אומר שעכשיו אני 'ברוגז' עם הממשלה. לדעתי החוק הזה בולם דברים אחרים (לטובת ההתיישבות). חוק ההסדרה לא משיג את אותם דברים".

מנדלבליט התייחס להצעות החקיקה נגד עמותות אנטי-ישראליות, וציין כי מדובר במהלך לא פשוט, "מי שהולך מתוך מטרה כדי להביא להעמדה לדין של חיילים או מדינאים בחו"ל - נגדם אפשר לפעול ובזה אני מוכן לתמוך".

בדבריו ציין מנדלבליט כי סוגיית ההגנה על עמדת הממשלה היא מורכבת, "זה לפעמים לא פשוט כשיש לכל שר דעה אחרת. אני צריך לייצג את הממשלה, לא כל שר לעצמו".

היועמ"ש הוסיף וציין, "יש פיתרונות למקרים רבים, במיוחד כשיש תום לב מצד המתיישבים. יש כמה רעיונות פרקטיים הבעיה זה שכאשר זה בא כחלק מנרטיב אין מי שיקבל את זה".