הרב אריאל נגד ארגון צהר: יביא אסון

הרב יעקב אריאל קובע בשיחה עם ערוץ 7 כי אם ארגון הרבנים ישתף פעולה עם הדרישה להפרטת הכשרות יהיה זה "חורבן ליהדות", כלשונו.

בני טוקר , ב' בניסן תשע"ז

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: יח"צ

הרב אריאל: זה אסון ליהדות

יושב ראש ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, דיבר בכנס המלונאים היום (רביעי) על הצורך בהפרטת הכשרות בישראל - ושוחח עם המלונאים על שיקולי הארגון בבדיקת ההיתכנות לפתיחת מערך כשרות של הארגון.

בתגובה לדברים אומר לערוץ 7 רבה של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, "אני מקווה שכל אחד יתעשת ויבין שזה אסון לכשרות, אסון לרבנות, אסון ליהדות, אסון לתורה ואסון לעם ישראל".

"אני לא מאמין שהם מתכוונים לעשות את זה. אני לא חבר צהר, אבל אם אכן הארגון הולך לתת כשרות פרטית אני רואה בזה חורבן ליהדות", מוסיף הרב אריאל.

לדבריו, יש רק כשרות ממלכתית אחת, "שלא יעלה על הדעת דבר כזה שיש כשרות פרטית. יש כשרות ממלכתית של הרבנות הראשית. אם יש בעיות צריך לפתור אותן, אבל הכל בתיאום עם הרבנות הראשית. שלא יהיו הבדלים בין מקום למקום".

הרב אריאל מזהיר מההשלכות החמורות של הפרטת הכשרות, "היום צהר מציעים כשרות מקלה יותר ומחר מישהו אחר יציע הצעה יותר מקלה מהם - ותהיה התפרקות של כל המערכת. לא ייתכן שכל אחד ייתן כשרות. יש כשרות אחת ממלכתית. הרבנות הראשית היא הכתובת היחידה".

"ההלכה היא שצריך כשרות אחת. לא ייתכן שיהיה מצב שמה שכשר לזה, לא כשר לזה. יש כשרות אחת בסיסית לכולם - וחומרות והידורים כל אחד מוסיף. יש גופים נוספים שרוצים לאפשר כשרות למהדרין מן המהדרין, אבל הבסיס צריך להיות אחד כי אחרת תהיה אנדרלמוסיה", אומר הרב אריאל.

הוא מזהיר את ארגון רבני צהר מפני החרבת הרבנות. "אני לא חושב שהרב סתיו מסוגל לעשות דבר כזה. אין לי קשר עם צהר ולא דיברתי איתם, אבל זו תהיה טעות חמורה של כולם. בתי המלון מחפשים דרך להקל על תנאי הכשרות וזו בעיה חמורה, כי מי שיציע להם קולא יותר גדולה הוא זה שיזכה".

"אם הרבנות הראשית דורשת שהבשר יובא רק ממקום מסוים וכשרות מסוימת - ויבואו ויגידו שאפשר להביא בקר ממקום אחר כדי שתהיה כשרות יותר קלה ויותר נוחה - זו בעיה. לא ייתכן שכל אחד יכשיר לפי הבנתו. זה ייצור מצב שבאירוע חלק יגידו שהאוכל כשר וחלק מהמשפחה לא יבואו או יביאו אוכל משלהם. למה להגיע לשם", תוהה הרב אריאל.