"מבקשים לייעל את המערכת - זה אסון?"

הרב דוד סתיו אומר לערוץ 7 כי במשך שנים היו בעיות כשרות תחת הרבנות. "מדוע כשצהר מבקשת להיות שותפה, זה מוביל לאסון?"

חזקי ברוך , ב' בניסן תשע"ז

הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו
צילום: יוני קמפינסקי

"מבקשים לייעל את המערכת - זה אסון?"

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, מתקשה להבין מדוע הרצון של הארגון להפריט את שוק הכשרות תחת הרבנות הראשית, בעייתי.

בראיון לערוץ 7 הוא תוהה מדוע יש ביקורת בנושא הזה כלפי ארגונו. "אני מאוד מכבד כל רב בישראל וכל תלמיד חכם. אבל, אני מבקש להעמיד דברים על מכונם. איפה היו כל אותם רבנים כשבמשך עשרות שנים אנחנו יודעים בודאות על עשרות ומאות מקומות שהאכילו לא כשר תחת השגחת הרבנות?- זה לא הביא לאסון. זה לא הטריד אותם".

"אבל כאשר שמישהו מבקש לייעל את המערכת ולשפר אותה, תחת פיקוח הרבנות הראשית, זה אסון. כאשר יש לנו עשרות בד"צים שבהרבה מקומות לא נזקקים להשגחת הרבנות, זה לא מביא לאסון. אבל כשצהר מבקשת להיות שותפה בעניין הכשרות - זה אסון", אומר הרב סתיו.

הדברים נאמרו בתגובה לדברי רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל בשיחה עם ערוץ 7 לפיהם, "אני מקווה שכל אחד יתעשת ויבין שזה אסון לכשרות, אסון לרבנות, אסון ליהדות, אסון לתורה ואסון לעם ישראל. אני לא מאמין שהם מתכוונים לעשות את זה. אני לא חבר צהר, אבל אם אכן הארגון הולך לתת כשרות פרטית אני רואה בזה חורבן ליהדות".

לדבריו, יש רק כשרות ממלכתית אחת, "שלא יעלה על הדעת דבר כזה שיש כשרות פרטית. יש כשרות ממלכתית של הרבנות הראשית. אם יש בעיות צריך לפתור אותן, אבל הכל בתיאום עם הרבנות הראשית. שלא יהיו הבדלים בין מקום למקום".

הרב אריאל מזהיר מההשלכות החמורות של הפרטת הכשרות, "היום צהר מציעים כשרות מקלה יותר ומחר מישהו אחר יציע הצעה יותר מקלה מהם - ותהיה התפרקות של כל המערכת. לא ייתכן שכל אחד ייתן כשרות. יש כשרות אחת ממלכתית. הרבנות הראשית היא הכתובת היחידה".

הרב סתיו מציין כי "כיוון שאני נוהג כבוד בכל רב, אינני מגיב אישית או מייחס כל מגמות ואינטרסים ואמשיך לנהוג כבוד בכל רב בישראל, בוודאי ברבנים מבוגרים. אהבת התורה והדאגה לכשרות המדינה והחברה הישראלית חשובה לנו יותר מהדאגה לכבודו של ארגון כזה או אחר או מכבודו של רב כזה או אחר".

"כאשר הרב הראשי לישראל אומר בכנס שיש ארבע או חמש רבנויות בישראל שאי אפשר לאכול את ההכשר שלהן, זה לא מדיר שינה מעיניו של איש. אבל כאשר ארגון צהר מבקש לקדם את הכשרות בפיקוח הרבנות הראשית לישראל, זה מטריד מישהו. זה נשמע קצת מוזר ומעורר סימני שאלה", מסכם הרב סתיו.