90% בעד השארת הכשרות בידי הרבנות

סקר מעלה כי רק 25% מקרב הדתיים הליברליים תומכים בהפרטת הכשרות לחלוטין. 43% מעדיפים להותיר את המצב הקיים.

רעות הדר , ב' בניסן תשע"ז

תעודת כשרות של בד"צ. לא להפריט את הכשרות
תעודת כשרות של בד"צ. לא להפריט את הכשרות
צילום: היחידה לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות

בצל סערת הכשרות והדרישות להפרטת מערך הכשרות שנשמעות בין היתר מארגון רבני צהר, סקר שנערך בידי מכון מסקר עבור ארגון 'חותם', מעלה תמונת מצב בה רוב מוחלט מקרב הציונות הדתית תומך בהשארת פיקוח הרבנות על מערכת הכשרות.

מהסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של המגזר הדתי לאומי, עולה כי 43% מעדיפים להשאיר את המצב הקיים כיום ובו הרבנות הראשית היא המוסמכת היחידה להעניק תעודות כשרות לבתי עסק ומוצרי מזון.

47% נוספים סבורים כי עדיף לשנות את המצב הקיים כך שתעודות הכשרות הללו יינתנו ע"י גופים שונים ללא הגבלה, ובלבד שיאושרו ויפוקחו ע"י הרבנות הראשית. 10% הנותרים סבורים כי יש לשנות את המצב הקיים, גם כל אישור ופיקוח ע"י הרבנות הראשית.

בפילוח על פי השקפה, המגמה ברורה באופן טבעי, כאשר הנתון המעניין הוא שגם בקרב הציונות הדתית הליברלית, ישנם רק 25% תומכים בהפרטת הכשרות לחלוטין.

"הנתונים מדברים בעד עצמם", אומרים בתגובה לסקר בארגון חותם. "רוב מוחלט של הציבור הדתי מבין שלצד התיקונים שנדרשים במערכת, הרי שהרבנות הראשית היא זו שצריכה לפקח ולנהל את המתרחש בעולם הכשרות. לצערנו מיעוט שולי מנסה לפגוע במעמד הרבנות הראשית פעם אחר פעם ובכך משרת את האינטרסים של אלו המעוניינים לפגוע בצביונה היהודי של המדינה".

כזכור, היום אמר יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו בכנס התאחדות המלונות כי יש צורך בשינוי ה"מונופול של הרבנות", כהגדרתו במתן כשרויות.

"מונופול זה דבר רע. הזכיין יכול לעשות מה שהוא רוצה. אנחנו באים לרבנות ולמחוקק ומבקשים לשנות את הסדרים, בדרך של פתיחת אזורי הכשרות כדי ליצור תחרות בין הרבנויות. במקביל אנו חותרים לפתוח תאגידי כשרות כדי לייצר אלטרנטיבות אחרות", מסביר הרב סתיו.

הוא ציין כי "בחודשים האחרונים אנחנו בשיח עם התאחדות המלונו, כדי לאפשר בהם כשרות מטעם צהר. אנחנו מדברים על כשרות אורתודקוסית בלבד - ורק על כשרות ולא עד דברים אחרים".

"אנחנו מאמינים שנוכל להוזיל את הכשרות ולשמור על רמת כשרות אפילו גבוהה מהקיימת תוך שקיפות מלאה", הוסיף הרב סתיו.