מערכת מסתור תת קרקעית בהר חברון

קבוצת מטיילים נכנסה לביקור במערכת מסתור גדולה שנמצאה בכפר 'דיר צמת' הסמוך ליישוב נגוהות בהר חברון.

אורלי הררי , ה' בניסן תשע"ז

מערכת מסתור תת קרקעית בהר חברון
מערכת מסתור תת קרקעית בהר חברון
צילום: הר חברון

ממצאים חדשים נתגלו במערכת מסתור גדולה מתקופת מרד בר כוכבא הנמצאת באתר 'ארמון חלקיה' בלב כפר במערב הר חברון.

ביום שישי, לציון יום השנה ה-9 להירצחם של דוד רובין ואחיקם עמיחי הי"ד תושבי קרית ארבע, נכנסה קבוצת מטיילים בארגון קבוצת 'מטיילי דוד ואחיקם' בלווי כוח צבאי מחטיבת יהודה לביקור במערכת מסתור גדולה שנמצאה בכפר 'דיר צמת' הסמוך ליישוב נגוהות בהר חברון.

בשנה שעברה אפשר צה"ל לראשונה כניסה מסודרת של מאות מטיילים למערכת שנמצאת בשטח B, מדריכי שדה מבית הספר בסוסיא כפר עציון ומדרשת חברון שנכחו בסיור גילו במהלך הסיור הסתעפויות חדשות ונסתרות ולאחר תקופה נכנסו באישון לילה תחת אבטחה לחקור ולמפות את הממצאים הנוספים.

הממצאים באתר, אומרים המארגנים, מצביעים על חיים יהודיים במקום אחרי החורבן השני ולפניו, בתקופה הרומאית נבנה במקום ארמון גדול, ובתקופת המרד הגדול נבנו מערכות מסתור ארוכות ועמוקות הקיימות עד היום, האתר יחסית נשמר ומתוחזק.

לדברי המארגנים, התגלית לא הייתה ידועה למחקר עד היום כמו גם מערכת המסתור הגדולה והמסועפת שנחפרה ככל הנראה בתקופת מרד בר כוכבא. ארמון חלקיה שהיה ידוע למעטים נחשף בחיפושים הנרחבים אחר שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, זו הפעם השלישית בה מאפשר צה"ל את הכניסה לאתר.

גם בביקור האחרון נמצאו גילויים חדשים, כולל כלי חרס, הערבים במקום כך נראה לא מפסיקים לחפור וחושפים רבדים נוספים של המערכת, חדרי השהיה העיקולים במחילות, בור המים, תאי התאורה לא משאירם ספק כי במקום נבנתה מערכת גדולה ומשמעותית שבחלקה טרם נחשפה.

דוד סעייד מארגן הטיול אמר כי "זה סמלי שערב חג החירות אנחנו זוכים לבקר שוב באתר, אומנם תחת אבטחה אך בכל זאת מרגישים חירות לבקר בחלק נוסף בארץ שלנו, הוא הודה גם לקצין ההגמ"ר של חטיבת יהודה סרן איתן ולשאר הכוחות שאפשרו את הכניסה למקום".

אמו של אחיקם, אסתר עמיחי שהתלוותה לסיור אמרה למטיילים כי "היא מתפללת שנזכה ללכת חופשיים בכל מקום כי זה הבית שלנו, והודתה למארגני הטיול לזכר בנה".טוען....