"מדד ההשנאה"
החרדים? "נצלנים" הערבים? "מפחידים"

מחקר חדש חושף עד כמה עמוק השסע בישראל. 38.5% מהיהודים אינם מכירים אישית אף מתנחל. 51.1% מהערבים אינם מכירים אישית איש ימין.

ערוץ 7 , ז' בניסן תשע"ז

הרב שי פירון
הרב שי פירון
צילום: אלירן אהרון

במחקר חדש שבחן את השסעים בחברה הישראלית בשנת 2017, ונערך על-ידי חברת ׳׳מדגם׳׳ עבור התנועה הציבורית החדשה ''פנימה'', נמצא כי השנאה לאחר היא מדורת השבט החדשה בישראל.

הבוקר (שני) תתקיים מסיבת עיתונאים בלוד בה תוצג תנועת ''פנימה'' על ידי מייסדיה: הרב שי פירון, שלמה דוברת והרמטכ''לים לשעבר גבי אשכנזי ובני גנץ.

המחקר שבמסגרתו נערך סקר מקיף, מחקר שיח ברשתות חברתיות, קבוצות מיקוד וראיונות עומק, נועד למפות תפיסות ועמדות של מגזרים שונים באוכלוסייה הישראלית בנושאים אישיים חברתיים ולאומיים.

הממצאים הבולטים במחקר מגלים בין היתר כי השסע הנתפס הבולט ביותר (42%) הינו בין אנשי ימין ואנשי שמאל, בפער ניכר מול השאר. כמו כן בקרב היהודים הגורם הנתפס כמלכד ביותר את החברה (62%) הינו האיום מבחוץ.

בתנועת ''פנימה'' מסבירים כי "על אף שתוצאות המחקר אולי אינן מפתיעות, אך הן מדגישות את עומק הניכור, הפילוג והשנאה שהפכו להיות המאפיין הבולט של החברה הישראלית. המחקר מדגיש עד כמה השנאה היא תוצאה של חוסר היכרות בין החלקים השונים בחברה הישראלית ועד כמה הישראלים מונעים מסטיגמות ומדמוניזציה של האחר".

עוד מוסיפים ב''פנימה'' כי "על אף ששימוש של פוליטיקאים בשנאה היא תופעה עולמית, עומק וקלות הדעת שבה הפכו הפוליטיקאים בישראל את השנאה לכלי עבודה מרכזי מצריכה התבוננות משמעותית פנימה. הפוליטיקאים בונים את הקריירה שלהם על השנאה שלנו ושימוש במילים מתייגות כמו: שמאלנים, חרדים, מתנחלים, ערבים וכו׳ נתפס ככלי לגיטימי לגיוס מנדטים".

למחקר המלא לחצו כאן

המחקר איתר את מוקדי השסע ואת נקודות הדמיון, המאפשרות גישור על המחלוקות וויתור על סטראוטיפים ודעות קדומות. במחקר נמצא כי העמקת הזהות וההתבצרות של היחיד, הקהילה והשבט מתבצעת באמצעות דחיה ושנאה של האחר:

 • 60% מהיהודים חושבים: חרדים מנצלים את המדינה
 • 22.5% מהיהודים חושבים: שמאלנים מסוכנים
 • 43.3% מהיהודים חושבים: תושבי תל-אביב מתנשאים
 • 42.8% מהיהודים חושבים: הערבים מפחידים
 • 35.2% מהחרדים חושבים: השמאלנים לא אמינים
 • 24.3% מהיהודים חושבים: עולי אתיופיה פרימיטיביים

המחקר מצא כי השנאה היא תוצאה של חוסר היכרות בין החלקים השונים בחברה הישראלית. ישראלים רבים מונעים מסטיגמות ומדמוניזציה של האחר. במדגם המייצג וכן בקרב היהודים והערבים, כשני שליש מהנשאלים סבורים שההיכרות עם האחר סה"כ חשובה ואילו המצב כיום בישראל הוא כזה שבו:

 • 33.6% מהיהודים אינם מכירים אישית אף חרדי
 • 38.5% מהיהודים אינם מכירים אישית אף מתנחל
 • 41.1% מהיהודים אינם מכירים אישית אף מוסלמי
 • 50% מהיהודים אינם מכירים אישית אף אתיופי
 • 51.1% מהערבים אינם מכירים אישית איש ימין

ממצאי המחקר מצאו כי רוב האזרחים מגבשים את דעתם מסביב לעמדת ׳נגד׳. עוד נמצא במחקר כי רוב הישראלים רואים במנהיגים בכלל ובפוליטיקאים בפרט גורם מפלג וכי הפוליטיקאים נתפסים כמרוויחים העיקריים משיח השנאה, לכן הם לעיתים אלו שיוצרים או מלבים אותו.

יחד עם זאת, בנימה חיובית נמצא כי השסעים הנתפסים כמפריעים ביותר, הם גם אלו בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לאיחוי והם: השסע בין חרדים לחילונים, בין שמאלנים למתנחלים ובין ימנים לשמאלנים.