דרישה: לבטל את 'אפליית הפתקים'

שורת פעילי מקדש דורשת מהמשטרה לחדול מהשימוש ב'שיטת הפתקים' כדרך להגביל את מספר היהודים העולים להר הבית בחג.

חזקי ברוך , ז' בניסן תשע"ז

התור הארוך להר הבית
התור הארוך להר הבית
ארנון סגל

שורת פעילים בולטים בתנועות המקדש והשיבה להר הבית פנו במכתב לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים יורם הלוי, לקראת חג הפסח.

במכתבם קובלים הפעילים, ובתוכם ראשי התנועות השונות, על שיטה להגבלת הכניסה של היהודים שומרי המצוות לתחום הר הבית בה עושה המשטרה שימוש, אותה הם מכנים "אפליית הפתקים".

במכתבם מסבירים הפעילים, "החשש הוא משיטת עבודה של מסירת פתקים בשער הכניסה, על מנת לחלק את העולים לקבוצות מתוזמנות מראש תוך קביעת 'מכסה סגורה' למספר היהודים השוהים בהר".

"אנו מצפים ודורשים ממשטרת ישראל להיערך לקליטת מאות ואלפי העולים להר, הצפויים להגיע במהלך החג, על מנת לאַפשר עליה בטוחה ונעימה ללא עיכובים מיותרים", כותבים הפעילים.

לדבריהם, "שיטת הפתקים משנה את הסטטוס-קוו בכניסה להר ומוסיפה עוד אפליה חמורה כלפי יהודים, וזאת בשעה שאלפי תיירים שאינם יהודים נכנסים להר בלי פתקים והשהיות מיותרות".

לקריאת המכתב המלא לחץ כאן

לטענתם של הפעילים הוּכח בעבר ששיטה זו פגעה קשות בעולים – בפרט אלו שהגיעו ממקומות רחוקים – שנאלצו לחכות זמן רב, ופעמים אף להפסיד את זכות הכניסה. "שיטה זו משמשת כסות לחִדלונה של משטרת ישראל במתן גישה חופשית ליהודים בַּמקום הקדוש היחיד בעולם".

"אנו הח"מ, מהעולים הקבועים להר, וכמי שמייצגים רבים, מודיעים באופן ברור שלא נסכים לשתף פעולה עם אפליה נוספת זו, ואף נקרא לציבור שלא להיענות לדרישה זו ולא לקחת פתקים", מבהירים הפעילים.

"אנו מזכירים כי החוק במדינת ישראל אוסר אפליה במתן שירות לציבור, ונעמוד על זכותנו למניעת אפליה זו בכל דרך חוקית אפשרית. אנו דורשים שכל יהודי שיגיע להר הבית בשעות הפתיחה יוכנס להר מייד, כפי שמכניסים כל תייר וכל מבקר אחר, ללא עיכובים", חותמים הפעילים את מכתבם.