חוק ההסדרה מתממש
"נטרלנו את איום העתירות"

ח"כ מועלם-רפאלי מברכת על ביטול צווי הריסה שהוצאו למבנים בפסגות ובמודיעין עילית, בשל העובדה שהצווים נוגדים את החוק שנכנס לתוקף.

עדו בן פורת , ז' בניסן תשע"ז

אחד מהבתים בפסגות שלא ייהרס
אחד מהבתים בפסגות שלא ייהרס
צילום: תנועת רגבים

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי, מיוזמי חוק ההסדרה, מברכת על ביטול צווי הריסה שהוצאו למבנים ביישובים פסגות ומודיעין עילית, בשל העובדה שהצווים נוגדים את חוק ההסדרה שנכנס לתוקף.

''חוק ההסדרה טרפד מהלכים משפטיים שהחלו להתגלגל בארגוני השמאל הקיצוני, נגד בתים שנבנו ביהודה ושומרון בתום לב ושמט את הקרקע מפני יוזמות עתידיות", אמרה.

ח"כ מועלם-רפאלי הוסיפה כי ארגוני השמאל מנצלים את מערכת המשפט הישראלית במטרה לחבל בהתיישבות, כלשונה. ''אני שמחה שעשינו שינוי אסטרטגי והצלחנו לנטרל את איום העתירות נגד אלפי בתים ביהודה ושומרון''.

כאמור, לראשונה מאז אישור חוק ההסדרה בכנסת לפני כחודשיים, המנהל האזרחי ביטל צווי הריסה שהוציא לארבעה מבנים ביישוב פסגות, חמישה מבנים במודיעין עילית ושני מבנים נוספים ביישוב כוכב יעקב. מדובר במבנים שהוקמו לפני שנים רבות בתחומי היישובים האמורים, על קרקעות פרטיות.

תנועת רגבים שהובילה את חוק ההסדרה ומייצגת את בעלי המבנים מהיישוב פסגות, שיגרה בשבוע שעבר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בו הודגש כי מדובר בצווים בלתי חוקיים אשר הוצאו בניגוד להוראות 'חוק ההסדרה' שנכנס לתוקף ב-13 בפברואר השנה.

החוק נועד להסדיר את מעמדם של אלפי בתים ומבני ציבור ביישובי יהודה ושומרון, כמחציתם בעיר מודיעין עילית, שנבנו בתום לב ובעידוד המדינה על קרקעות פרטיות או אדמות שמעמדן המשפטי איננו מוסדר. החוק קובע כי בדומה להוראות חוק המקרקעין הישראלי במקרים שכאלו – לא ייהרסו המבנים, ובעלי הקרקע יפוצו על ידי המדינה בכסף או בקרקע חלופית.

על פי הוראות החוק, בתקופה של 12 החודשים מיום פרסומו – יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים הקיימים בעניין התיישבות ב11 יישובים המנויים בנספח לחוק, בהם גם פסגות, מודיעין עילית וכוכב יעקב.

עו"ד בועז ארזי מ"רגבים" הדגיש במכתבו למנדלבליט, כי במסגרת ההליכים בעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד חוק ההסדרה, הגיש היועמ"ש לבג"ץ הסדר דיוני לפיו "יוקפאו הליכי האכיפה והצווים המנהליים שעליהם חל החוק, ביחס לבניה קיימת בהתיישבות הנמצאת ביישובים המנויים בסעיף 11 לחוק", ולפיכך גם עמדתו המוצהרת של מנדלבליט, שהביע את התנגדותו לחוק ההסדרה, הינה שלא ניתן לנקוט בהליכי אכיפה או צווים מנהליים כנגד אלפי המבנים הנכללים בחוק.

ואכן, בסוף השבוע שעבר קיימה וועדת המשנה לפיקוח של המנהל האזרחי, דיון בנוגע למבנים ביישוב פסגות, בו הוחלט לראשונה לבטל את הצווים, וזאת מכח חוק ההסדרה. בהחלטת הוועדה נכתב כי "לאחר עיון בטענת בא כח המחזיק, מצאנו לנכון לבטל את הצווים שהוצאו במסגרת התיקים, ולהורות על סגירת התיקים".

"הקפאת הליכי האכיפה כנגד בניה, מהווה את הסנונית הראשונה של חוק ההסדרה עבור אלפי בתים ביהודה ושומרון", מסביר עו"ד ארזי את ההשלכות של המקרה התקדימי. "היא מאפשרת למנהל האזרחי להוציא לפועל את הוראות החוק שחוקקה הכנסת, ולהבטיח שמקרים מקוממים כמו הריסת הבתים בעפרה שנעשתה ללא כל תכלית, לא יחזרו על עצמם, ומעתה לא יבוצעו הליכי אכיפה כנגד בניה ישנה".