משרד החוץ תומך בארגון שמאל?

משרד החוץ מממן טיסות של סטודנטים לבית הדין הבינלאומי בהאג. ארגון לביא דורש מסגנית שר החוץ לשים לזה סוף. במשרד פתחו בבדיקה מקיפה

שלמה פיוטרקובסקי וניצן קידר , ז' בניסן תשע"ז

משרד החוץ בירושלים
משרד החוץ בירושלים
צילום: פלאש 90

עו"ד אביחי בוארון מארגון לביא פנה היום (שני) לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בדרישה לעצור את מימון משרד החוץ להטסת משלחות ממרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

"מרכז מינרבה לזכויות אדם" פועל בשיתוף עם ארגון שתי"ל של הקרן החדשה לישראל באוניברסיטה העברית בירושלים ומעניק מלגות לסטודנטים המתנדבים בארגונים בעלי אוריינטציה פוליטית קיצונית מהצד השמאלי.

מדובר בארגונים כדוגמת 'בצלם', 'הועד הציבורי נגד עינויים בישראל', 'מוקד סיוע לעובדים זרים', 'רופאים לזכויות אדם', 'מרכז גישה'. בין ארגונים אלו אין אף לא ארגון אחד המזוהה עם הימין הישראלי.

אחד התומכים הבולטים של מרכז מינרבה הוא משרד החוץ הישראלי, ששמו מופיע באתר מרכז מינרבה כאחד התומכים הנדיבים של מרכז מינרבה.

לאור נתונים אלו, פנה עו"ד בוארון בשם ארגון לביא למשרד החוץ בדרישה להפסיק את המימון למרכז מינרבה, ואכן ימים ספורים לאחר מכן פורסמה הודעת סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, לפיה "משרד החוץ מעולם לא מימן את הארגון הזה, שבמסווה של פעילות אקדמית, מקדם אג'נדה פוליטית בשיתוף פעולה עם ארגונים רדיקליים".

עמדה זו שלפיה משרד החוץ אינו מממן כלל את תכניות מרכז מינרבה חזרה על עצמה גם בתשובות רשמיות נוספות של אנשי משרד החוץ. כך גם לבקשת חופש המידע שהגיש בעניין זה ארגון לביא, השיב משרד החוץ כי "משרד החוץ אינו מעניק תמיכה למרכז מינרבה לזכויות אדם או לכל מוסד ציבורי כמשמעותם בסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב, התשמ"א-1985. למעלה מן הצורך נבקש להבהיר, כי אין כל התקשרות כספית אחרת עם מרכז מינרבה".

אולם, ממסמכים רשמיים שהגיעו לאחרונה לידי ארגון לביא מהאוניברסיטה העברית בירושלים, עולה באופן חד משמעי כי משרד החוץ אכן תומך מזה מספר שנים במרכז מינרבה, ומממן מידי שנה באופן רצוף משלחות סטודנטים ממרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

תשובת האוניברסיטה העברית לבקשת חופש המידע בנושא
צילום: ערוץ 7

לדברי האוניברסיטה העברית, משרד החוץ הישראלי רוכש ברציפות מידי שנה בשנה, מאז 2013, כרטיסי טיסה לשישה חברי משלחת סטודנטים ממרכז מינרבה הנוסעים כמשלחת לבית הדין הבינלאומי בהאג.

תמיכת משרד החוץ בטיסות של אנשיי מרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג אבסורדית במיוחד, לאור תמיכת מרכז מינרבה בארגונים החותרים תחת מאמצי ההסברה של ישראל. כך לדוגמה בתאריך 14/10/16 הגיע מנכ"ל ארגון בצלם למועצת הביטחון של האו"ם והפציר במועצת הביטחון לנקוט בפעולה נמרצת כנגד ישראל.

ציפי חוטובלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תשובתה הרשמית של האוניברסיטה העברית המנוגדת לתשובות הרשמיות המתקבלות ממשרד החוץ, מעלות חשש שסעיף התמיכה המתקבל ממשרד החוץ אינו שקוף דיו, ויתכן שרכישת הכרטיסים המתוארת 'צבועה' באופן שמקשה את איתורה על ידי אנשי משרד החוץ.

מארגון לביא הפועל למען מינהל תקין בישראל, נמסר: "אנו מצפים שסגנית השר תורה לאלתר על הפסקת משלחות ממרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן על בדיקה מעמיקה שתאתר היכן 'מתחבא' סעיף התקציב המאפשר את התמיכה התמוהה הזו".

ממשרד החוץ נמסר לערוץ 7, "משרד החוץ מסייע יחד עם משרד החינוך והאוניברסיטה העברית לשלוח סטודנטים לייצג את ישראל במשפט המבוים בבית הדין הבינלאומי בהאג. אין בכך כל פסול. המשרד איננו תומך בכל צורה שהיא בפעילויות מרכז מינרבה".

בנוסף נמסר מהמשרד כי בשל הפרסום כאן, נפתחה בדיקה מקיפה לבירור הנושא.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובולי מסרה בתגובה כי "כבר במהלך חול המועד סוכות 2016 ניתנה הנחייה להנהלת משרד החוץ להפסיק את ההתקשרות עם ארגון מינרבה עד לבחינה מחדש. מחלקת ארגונים בינלאומיים במשרד יחד עם מחלקת משפט התבקשו להפסיק את שיתוף הפעולה עם פורומים בהם ארגון מינרבה פועל. ההנחייה נדונה בישיבת הנהלת משרד החוץ והועברה לטיפולו של מנכ"ל המשרד".