פסח שלי - זמן להפנים אווירת חרות

דמויות בישראל מספרות על משמעות החג שלהן ועל "ביעור החמץ" המיוחד שלהן. פרויקט מיוחד בערוץ 7 לקראת הפסח. פרק ראשון

חזקי ברוך , ט' בניסן תשע"ז

פרויקט מיוחד
פרויקט מיוחד
מערכת ערוץ 7
  • הדס מזרחי נפצעה בפיגוע קשה ואיבדה את בעלה נצ"מ ברוך מזרחי הי"ד

חג הפסח בשבילך: מעבדות לחרות- פסח היה החג האהוב עלי, תמיד חג משפחתי, אביבי ושמח, מטבע הדברים זה השתנה וליל הסדר הפך ליום קשה עם זיכרונות קשים. המילים עבדות וחרות בימים אלו מדברות אלי פחות.

חמץ שביערת: "החמץ" שביערתי השנה-הכאב והאבל מצאו באופן טבעי מקום אצלי. באחת הושלכנו למציאות חסרה כואבת ואחרת, התחושות האלו 'משכו' אותי למטה, לפיכך לקחתי על עצמי להתרכז בשמחה ובתקווה, ולנסות להסיט את הכאב והאבל למקום קטן ושולי יותר.

איפה תחגגי את ליל הסדר: את ליל הסדר נחגוג השנה במלון יחד עם ידידתי נאווה זו השנה השנייה. ההחלטה לחגוג ליל סדר במלון ולא בחיק המשפחה המורחבת הייתה לא פשוטה, את רוב לילות הסדר חגגנו עם המשפחה שלי, אחרי הפיגוע הרגשתי שאין לי כוחות ויכולת לעבור באותה הדרך באותו הזמן, ליל הסדר הראשון לאחר הפיגוע חגגנו עם אחותי בקיבוץ, היה קשה מאוד, הזיכרונות והכאב הציפו אותי ואת הסביבה האוהבת.

כשידידתי נאווה הציעה לי את הרעיון לחגוג יחד עם משפחות נוספות שחווית הכאב והשכול מוכרת להם, היססתי תחילה, אולם לאחר ליל הסדר הנהדר שהיה ביקשתי לחזור פעם נוספת. בעז"ה בקרוב נרגיש חזקים יותר ונצליח לחזור לחגוג עם המשפחה ולארח אנשים נוספים.

  • יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד)

חג הפסח בשבילך: פסח בשבילי זו התקומה של עם ישראל והנצחיות שלו.

החמץ שביערתי: בערתי הרבה חמץ ואני מעדיף לעשות בנושא ולא לדבר עליו.

איפה אני בליל הסדר: הסדר הזה נהיה במצפה יריחו אצל אחותה של רעייתי⁠.

  • המשנה לראש העיר ירושלים, דב קלמנוביץ'

חג הפסח בשבילך: פסח בשבילי הוא חג של חרות - ואני שואל את עצמי האם אנחנו באמת משוחררים. לפעמים כן מבחינה כלכלית ולפעמים לא שהנה לא נותנים לנו לבנות בירושלים.

החמץ שביערתי: ניסיתי לברוח מהיצר הרע שהוא החמץ שבפוליטיקה.

איפה אני בליל הסדר: רק בבית. לא חו"ל לא מלון. הסדר שלנו השאלות המשאלות דברי התורה השירים המיוחדים שלימדתי את ילדי והאוכל המסורתי והכי טעים של אשתי הנחת מהילדים והנכדים ששואלים מה נשתנה.

צילום: Nati Shohat/flash 90
  • יו"ר סיעת הליכוד בנעמת, עו"ד איילת גלילי

פסח בשבילי: בשבילי זהו פסח ראשון ומיוחד שאני חוגגת עם תואר חדש, מספק ומאתגר - אמא. אמא לנועה המתוקה. זהו גם זמן לחשבון נפש בזמן הניקיונות ותוך כדי חגיגות יום הולדתי.זמן לעריכת רשימת הישגים, ומטלות שטרם הושלמו ושיבוץ משימות בטבלה עד הפסח הבעל"ט".

החמץ שביערתי: "כל מה שלא נכון לי ולא עושה לי טוב סולק ובוער. ובקיצור כל המזיקים למיניהם הורחקו ומה שטפל הונח בצד".

איפה אני בליל הסדר: אצל הדודה והדוד וכמובן עם אמא

  • ראש ישיבת ההסדר מאיר הראל במודיעין ואופקים, הרב אל"מ (מיל') אליעזר שנוולד

פסח בשבילי: זו התובנה שהיסטוריה של עם ישראל היא רצף אחד ארוך של בקשת החרות העצמית והאמונית. בין אם מדובר בחירות מגורמים רוחניים אמוניים ותרבותיים שניסו לאכוף על עם ישראל את עצמם במהלך הדורות, ולגרום לאבד את זהותו הרוחנית העצמית, ובין בחרות מגורמים שביקשו לשלוט בעם היהודי במהלך הדורות ולהכתיב לו את ההתנהלות היום יומית בחוקים וגזורות משונות, ואפילו לנצל את תלותו בהם לצרכים הכלכליים שלו.

החוליה של המשפחה שלנו ברצף ההיסטורי הזה הוא ההצלה הניסית של אבא מאושוויץ ואמא מיערות הטטרה בשואה, של אבא של אשתי מפולין דרך יערות סיביר, ושל אמה מרומניה, וההשתלבות שלהם בבנין המדינה ומערכת החינוך הדתי, כדי שנוכל להיות 'עם חופשי בארצנו'. וההבנה הכואבת שעדיין אחרי שנטלנו חלק בכמה מלחמות, מלחמת העצמאות של מדינת ישראל עוד לא הסתיימה, ועוד נכונו לנו אתגרים שיאיימו על עצמאותנו, יחד עם התפילה והאמונה שהגאולה והעצמאות המלאה בו יבואו".

"החמץ" שביערתי השנה: להשבית את הצורך הבלתי נגמר, 'להגיב' לאתגרים מסוגים שונים שבאים כל העת מכיוונים שונים, בעולם התורה והחינוך, בזירה הציבורית והביטחונית ובקהילה במודיעין, במקום להתוות את הדרך וההתנהלות בצורה יזומה וסדורה, על פי ההבנה מה נכון לקדם (לעניות דעתנו), ובמה נכון להשקיע את המשאבים הדלים, כדי שלא יתפזרו. בין אם מדובר על דברים חשובים עבור ההווה ועוד יותר כאשר מדובר על יצירת תשתיות עבור העתיד.

אמנם יש דברים שהם בבחינת 'מת מצוה' שאי אפשר להתעלם והם, והם שואבים את תשומת הלב ומשאבי הזמן, מ'החשוב' אל 'הדחוף', אולם יש צורך להתעקש שלא לאמץ זאת כדרך קבועה, אלא כיוצא מן הכלל שמלמד על הכלל, אחרת הם יסיטו את תשומת הלב מהדברים החשובים כל כך, שעלולים להחסר מאתנו אם לא נתעקש על קידומם.

איפה אני בליל הסדר: בביתנו עם המשפחה בעיר מודיעין ובקהילות במודיעין.

אמנם היו שנים שבהם ערכנו סדרים מחוץ לבית, בעיקר בצבא, אולם אחרי ככלות הכל הרעיון המרכזי של הפסח הוא 'והגדת לבנך' העברת מסורת האמונה וסיפור יציאת מצרים מדור לדור, מאבות לבנים.

מאז הוקמה הישיבה במודעין – גם קיים צורך וצימאון של הקהילות במודיעין בכוחות תורניים שיעמיקו את תבונות המועדים ואת חוויית החג. בעושר של שיעורים ודברי תורה".

  • פרופ' אביעד הכהן , דיקן בית הספר למשפטים והמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט

פסח בשבילי: חג המצות, חג החירות וחג האביב מבטאים כל אחד רעיון מרכזי בעולמה של תורה: הודאה על ניסי העבר, תודה על ניסי ההווה ומחויבות לערכי החירות גם לעתיד לבוא.

החמץ שביערתי: כבכל שנה ניסיון מתמיד לבער כמה שיותר שנאת חינם ודעות קדומות ולהתפיח אהבת חינם ושמירה על ערכי היסוד.

איפה אני בליל הסדר: אני מאלה שמשבחים את העצלנים שאינם יוצאים מבתיהם ברגל. את ליל הסדר נחגוג אי״ה בביתנו שבירושלים, משאת נפש של יהודים בכל הדורות, עם ארבעה דורות: הורינו (לאוי״ש), ילדינו ונכדתנו, קרובים ושתי חיילות שהצטרפו באחרונה לעם היהודי. אם זה אינו נס גלוי, לא ידענו נס גלוי מהו.

  • רב קהילת הרמב"ן בירושלים, הרב בני לאו

פסח בשבילי: החופש לפתוח את עצמי למקומות פחות מוכרים, לשחרר מעט מהמהלך המוכר והידוע אל הנסתר והלא צפוי.

החמץ שביערתי: הרצון להגיב לכל מי שנראה לי כ״אויב רוחני״ הוא סוג של חמץ. ביעורו משמע להתמקד ביש המקורי שלך ולהוריד את מפלס הקטטה.

איפה אני בליל הסדר: בבית - ארבעה דורות של משפחה ובתוספת אנשים שעטופים קצת פחות.

אפיית מצות יד
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

יו"ר תנועת 'עם שלם' חבר הכנסת לשעבר הרב חיים אמסלם

פסח בשבילי: אם יש זמן אמיתי שבו מתקיים "חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" ולמרות שבכל יום מזכירים בתפילה את יציאת מצרים אולם רק בפסח ממש מרגישים חירות, חירות גשמית, וחירות רוחנית. הפסח מאפשר לא רק לצאת מעבדות לחרות אלא להפנים אוירת חרות שתימשך לכל השנה.

החמץ שביערתי: כל זמן שאנחנו לא מצליחים לעשות משהו אמיתי למען חיזוק היהודית וקירוב "זרע ישראל" ליהדות , את אותו שאור שבעיסה שמעכב אני מנסה כל השנה להאבק בו....

איפה אני בליל הסדר: השנה אהיה בטבריה, באווירת גליל נפלאה ומזג אויר נפלא, עיר המשלבת ישן נושן וחדש יחד. חג שמח לעם ישראל.

  • ראש המועצה המקומית בית אל, שי אלון

פסח בשבילי: יציאה לחירות מהגבלות וחנק ההתיישבות, לבניה, צמיחה ופריחת ההתיישבות. שממשלת ישראל תהיה בת חורין לקבל החלטה על בנייה ותצא מעבדות האומות המגבילות אותנו. שיבנו סוף סוף את הבתים שהבטיחו לבית אל.

החמץ שביערתי: בעקבות מינויו של דויד פרידמן לשגריר האמריקאי בישראל, הגיעו לבית אל כתבים מכל העולם לסקר את המינוי והקשר לבית אל, והתחלנו לבער את בערות העולם, על הקשר והזכות ההיסטורית של עם ישראל על שטחי יו"ש.

איפה אני בליל הסדר: בליל הסדר אנחנו בבית עם הילדים, כולל התינוק החדש, וההורים.

  • ראש מועצת בית אריה, אבי נעים

פסח בשבילי: היציאה המשמעותית שלי השנה לחירות היא סוף סוף שחרור הבנייה של מאות יחידות דיור בתחומי המועצה המקומית בית אריה ובתקווה בכל רחבי יהודה ושומרון.

החמץ שביערתי: החמץ שביערנו השנה הוא חוסיין אובמה, נשיא כושל במדיניות החוץ האמריקאית שהיה אויב ההתיישבות במהלך 8 השנים האחרונות.

איפה אני בליל הסדר: בליל הסדר הקרוב אהיה בביתי בבית אריה עם משפחתי ונארח אורחים מכל רחבי מדינת ישראל שיחשפו ליופייה של הארץ שלנו בכלל וליופיו של השומרון בפרט.