מדינה אחת, חוק אחד ואכיפה אחת

ראש הממשלה בנימין נתניהו מביע שביעות רצון מאישור חוק התיקון לחוק התכנון והבנייה, הכולל רפורמת אכיפה נגד בנייה בלתי חוקית.

חזקי ברוך וניצן קידר , ט' בניסן תשע"ז

בנייה לא חוקית במימון אירופאי
בנייה לא חוקית במימון אירופאי
צילום: תנועת רגבים

הכנסת אישרה אחר הצהריים (רביעי) את תיקון 109 לחוק התכנון והבניה, ברוב של 44 תומכים מול 33 מתנגדים.

החוק צפוי להביא לרפורמה באכיפת חוקי התכנון והבניה כנגד תופעת הבניה הבלתי חוקית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי החוק יביא לשיוויון היסטורי. "הממשלה בראשותי השקיעה ומשקיעה יותר מכל ממשלה אחרת במגזר הערבי - בתשתיות, בחינוך, בשכר, בתרבות, וכן גם בבריאות, במטרה לצמצם את הפערים. הם רוצים להיות חלק ממדינת ישראל, הם רוצים להיות חלק מההצלחה של כלכלת ישראל, הם רוצים להיות חלק מהעתיד של מדינת ישראל, של כל אזרחי ישראל, ולכן אנחנו משקיעים כפי ששום ממשלה לפנינו לא השקיעה. אנחנו רוצים את השילוב של ציבור ערביי ישראל במדינת ישראל, אבל זה אומר גם להשתלב בחוקי מדינת ישראל".

"אנחנו עושים כאן היום תיקון היסטורי שמאפשר אכיפה שוויונית בחוקי הבנייה. אנחנו עושים את זה לא רק לגבי המגזר הערבי, אלא הגברת האכיפה בכל חלקי הארץ ולכל אזרחי המדינה", הוסיף נתניהו.

מדינה אחת, חוק אחד, ואכיפה אחת. זה מה שעשינו היום, ואני מודה לכם על ההעברה של החוק החשוב הזה", סיכם ראש הממשלה.

בתנועת רגבים אמרו בתגובה כי "זהו אחד החוקים החשובים ביותר שהכנסת חוקקה בשנים האחרונות. הוא עשוי לחולל מהפך במאבק של רשויות החוק נגד הבניה הבלתי חוקית, המהווה 'מכת מדינה' מזה עשרות בשנים".

"אנחנו מקווים שרשויות החוק ישתמשו בתבונה ובאופן אפקטיבי בכלים שהכנסת העניקה להם היום, ובכך יחזקו את ריבונותה של מדינת ישראל בכל ברחבי הארץ, ובמיוחד בנגב ובגליל", לשון תגובת התנועה.