נגד החוק: תואר אקדמי למתכנן רצח גנדי

באוניברסיטת אל קודס מצאו דרכים לעקוף את החוק האוסר לימודי תואר למחבלים ו-484 מהם לומדים לתואר. אחד ממתכני רצח גנדי קיבל תואר.

שמעון כהן , ט' בניסן תשע"ז

תואר שמדלג דרך חומות הכלא
תואר שמדלג דרך חומות הכלא
צילום: פלאש 90

על פי החלטת החוק הישראלי מחבלים כלואים אינם יכולים עוד לנצל את תקופת מאסרם ללימודים אקדמיים, אולם מסתבר שהמחבלים הכלואים מצאו דרכים לעקוף את האיסור, ובאחרונה קיבל אחד המחבלים שהיו מעורבים ברצח השר המנוח רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד תואר ראשון מטעם אוניברסיטת אל קודס.

במהלך החוש הקודם פרסם ביטאון הרש"פ אל חיאת אל ג'דידה דיווח לפיו "אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים ומשוחררים של אש"ף, חגגו את סיום לימודים של האסירים מג'די חוסין יוסוף אל-רימאוי".

מכון מבט לתקשורת הפלשתינית המתרגם ומפיץ את הדיווח מציין כי אל-רימאוי, מי שהשתתף בתכנון ובביצוע של רצח שר התיירות רחבעם זאבי בשנת 2001, קיבל תואר ראשון אוניברסיטאי בהיותו אסיר בכלא, זאת כאמור בניגוד לחוק הישראלי מאז 2011 אסור לאסירים ביטחוניים להשתתף בלימודי תואר, קביעה שזכתה לגיבוי בית המשפט העליון.

בעקבות אישור ההנחיה החלו באוניברסיטת אל קודס הפתוחה לאפשר מזה כשנה למחבלים כלואים לקיים את הלימודים ובתקשורת הפלשתינית מתוארת גם הדרך בה הדבר מתבצע.

ב'מבט' מצטטים את שלבי הדרך אל התואר עבור המחבלים הכלואים, הדרך העוקפת את החוק הישראלי: הרשות לענייני אסירים של אש"ף משלמת את שכר הלימוד. עורכי דין מכניסים חומרי לימוד. האוניברסיטה ממנה מחבלים אסירים בעלי תואר שני או דוקטורט לפקח על המחבלים סטודנטים, לבחון אותם, ולתת ציונים. עורכי דין מוציאים את הציונים לרישום באוניברסיטה.

על פי הודעה של האוניברסיטה עצמה לא פחות מ-484 מחבלים אסירים לומדים לתואר ראשון באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה בשותפות עם משרד החינוך של הרשות הפלסטינית.