ערב פסח
דמעות האסירים זולגות על שולחן הסדר

רב שירות בתי הסוהר מספר לערוץ 7 על הפסח שנחגג במאות אגפים בבתי הכלא בישראל. "רוב האסירים משתדלים לשמוח, זו סיטואציה מורכבת".

עדו בן פורת , י"ד בניסן תשע"ז

מכירת חמץ אצל הרבנים הראשיים
מכירת חמץ אצל הרבנים הראשיים
צילום: דוברות שב"ס

בשיחה עם ערוץ 7 מתאר רב שירות בתי הסוהר, גונדר משנה הרב יהודה ויזנר, את ההיערכות לחג הפסח בבתי הכלא בישראל, בהם יסבו האסירים לליל הסדר, בלי בני המשפחה ומאחורי סורג ובריח, וינסו להרגיש כבני חורין.

"מבצע פסח'' בשירות בתי הסוהר החל יום לאחר חג הפורים. הרב ויזנר מספר על היערכות לוגיסטית מורכבת ומזכיר כי האסירים לא יכולים לקנות מוצרים מיוחדים לפסח, מלבד אלו שמוצעים להם בקנטינה, ולכן על רבני השב"ס מוטלת האחריות לספק מצות, יין, חרוסת וכדומה, לליל הסדר ולשאר ימות החג.

"לצערי הרב או אולי לשמחתי, יש כמות גדולה מאוד של אסירים שומרי תורה ומצוות. אני שמח שאני יכול לתת שירות ולצערי זה בסיטואציה העצובה הזאת בין כתלי הכלא'', אומר הרב ויזנר.

הרב ויזנר התפנה לשוחח עימנו רק אחרי שהסתיימה מלאכת ההכשרה לפסח של כלל מטבחי שירות בתי הסוהר, "מדובר במאות מטבחים ומטבחונים, בבתי הכלא ובבתי המשפט בכל רחבי הארץ''.

אסירים אופים מצות יד
צילום: דוברות שב"ס

לרבנות הצבאית יש מילואימניקים והסדרניקים שמסייעים להכשיר את המטבחים בצה''ל ועורכים את סדרי הפסח, מה קורה בשב"ס?

"אנחנו הרבנים עושים זאת, עם אסירים וגם עם אנשים לא יהודיים שמכשירים אותם למלאכה. כל הקנטינות הוכשרו. חילקנו טון מצות יד, מצות שמורות, ולהיום בערב אנחנו מכינים כ-2,000 קערות סדר. לעריכת ליל הסדר מגיעים אברכים, בחורי ישיבה. שב"ס מקצה תקציב לשכור חרדים ודתיים שבאים לערוך את הסדרים באגפים השונים".

באילו בקשות מיוחדות נתקלתם בימים האחרונים שלפני החג?

"יש אסירים שביקשו מצות מיוחדות, יש כאלה שלא מוותרים על הגפילטע-פיש, דברים שליהודים בחוץ נראים טריוויאלים, בתוך הכלא הם הרבה יותר מורכבים. כזכור - שירות בתי הסוהר אוסר על הכנסת מזון מבחוץ ועל כן אנחנו דואגים לכולם''.

הרב ויזנר, לשעבר רב פיקוד המרכז, מספר כי "בחג קשה מאוד מבחינה נפשית להיות בבית סוהר, ובחג הפסח זה קשה כפליים, בחג החירות אתה יושב בבית סוהר והילדים שלך ומשפחתך לא איתך. זו סיטואציה קשה מאוד.

''אני רואה את האנשים מכינים את הצרכים שלהם לסדר, ואתה רואה את הדמעות זולגות, יש המון צער ואנחנו מסבירים להם שאדם נמצא בניסיון. אין ברירה - אתה צריך לעבור את הסיטואציה הזאת, יש לזה מחיר ואם לא תחרוש בנפשך ותעשה תהליך של תיקון רוחני וגשמי - אז אתה כנראה תדרוך במקום והלימון יישאר חמוץ. אני אומר לאסירים שהאדם נמצא במקום שבו נמצאות מחשבותיו, אז אם תחשבו חיובי - הלימון יהפוך ללימונדה'', מספר הרב ויזנר ומעיד כי "רבים מהאסירים רוצים בנפש חפצה לצאת לדרך חדשה''.

צילום: דוברות שב"ס

כשאתה יושב עם אסירים ומשוחח איתם, מה אתה אומר להם כדי לעודד אותם?

"הכל זו פונקציה של אמונה בבורא העולם ובאדם. כל אדם מועד לנפילה. אם אתה מאמין באדם באמת שיוכל לשנות את דרכו - יש סיכוי רב שהוא יאזור כוחות וייצא לדרך חדשה. אם כחברה לא נאמין לו אז אין שום סיכוי. הוא ייצא מהכלא ולמחרת החברה שהביאה אותו פנימה תמשוך אותו למטה וכל התהליך שעברנו איתו ילך לטימיון''.

סביב שולחן הסדר, האסירים מצליחים לשמוח?

"אני מעריך שחוט של עצב נסוך אי שם בעומק ליבם. חלקם יותר מחצינים זאת וחלקם יותר מחביאים, אבל אני מאמין שרוב האנשים משתדלים ואומרים 'אם אנחנו כבר פה נעשה שהסדר יהיה מכובד ולא נגרום לעצמנו שניפול'. זה מאוד אינדיבידואלי.

''בלי קשר לפסח, יש לנו 1200 אסירים שלומדים במדרשות התורניות, יש לנו מסגרות טיפוליות ברוח התורה ויש לנו מסגרות טיפוליות משולבות - תורה ועבודה אנחנו, שירות בתי הסוהר, נותנים לאסירים את כל הכלים כדי לשמוח ולהצליח".