להיות מדען במכון צומת...

בסדנה היחודית יתנסו הילדים בכתיבה באמצעים שונים וידונו ביכולת להתירה בשבת במקרה של צורך חיוני.

ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ז

מכון צומת
מכון צומת
צילום: יחצ

מרכז המבקרים של מכון צומת יפעיל בחול המועד פסח פעילות מיוחדת לילדים "להיות מדען בצומת" - פיתרון אפשרי לכתיבה חיונית בשבת.

בסדנה היחודית יתנסו הילדים בכתיבה באמצעים שונים וידונו ביכולת להתירה בשבת במקרה של צורך חיוני. בין השאר יכתבו בעזרת מיץ לימון, כתיבה בעזרת טוש זוהר מדולל, כתיבה בעזרת מגנטים, כתיבה בעט שבת של צומת, כתיבה בעזרת לייזר על נייר מיוחד.

במרכז המבקרים תצוגה גדולה של עמדות שבהם פיתוחים טכנולוגיים הלכתיים המותאמים לשבת. המבקר יכול להפעיל אותם בעצמו, לקרוא את ההסברים שמובאים על הקיר ולצפות בסרטון שבו מסביר אסי צובל (מאסי וטוביה) בחיוך מה הפיתרון ההלכתי וכיצד הצליחו במכון "לייצרו".

בעמדות מגוון של המצאות ופיתוחים: מתקן מים קרים לשבת, מקלדת ועכבר למחשב מותאמים לשבת, מצלמות אבטחה לשבת, התקן שבת לפנסי רחוב שהתאורה בהם מועצמת כשיש תנועה בסביבה, מתקן בידוק בטחוני מותאם לשבת(כמו זה שבכותל המערבי) והפעלת תנור אפיה מרחוק בעזרת סמס (כדי למנוע בישול נוכרים). בכל אחת מהתחנות, למבקר ניתנת אפשרות להפעיל את המתקן.

מתחת לקומת התצוגה הפתוחה לקהל יש חדר הרצאות ובו מעבירים את עיקרי תורת צומת לבאים. שם מבינים מדוע השימוש בחשמל אסור בשבת, מדוע יצירת מעגל חשמלי – שהדגמה מוחשית חיה שלו נמצאת על הקיר, אסורה משום בונה, וסגירת דלת אינה אסורה בשל כך.

מרכז המבקרים מתאים למשפחות, לתלמידים או לקבוצות שמבקשות מפגש על איך שנראית שבת בעולם מודרני, במדינה שצריכה לשמר מערכות רפואה, ביטחון, שיטור ושאר שירותים חיוניים לאזרח.

המרכז מותאם ומכוון לכל הגילאים ובסוכות יציע מעבדת מהנדסים צעירים שבו יערכו ניסויים והפעלות מדעיות חדשניות בנושא חשמל לילדים ולנוער וג'ימבורי לקטנים כדי שהבילוי יתאים לכל המשפחה.

דן מארנץ מנכ"ל צומת מסביר, "הרעיון של המרכז הוא להפוך את סיפור החיבור בין ההלכה והטכנולוגיה לחוויה מרתקת, התנסות מעשית של הילדים באלקטרוניקה והפיכתם לשעה קלה ל"מהנדסים צעירים" יכולה להפוך את הביקור לחוויה יחודית ומהנה. במרכז יש גם חשיבה על כל המשפחה ופתרונות לכל הגילאים. הפעילות בתוך מחתם סגור והמקום מותאם למזג אוויר שרבי או גשום".