ואתם לא מכלילים? - דעה

לאחר עשרות שנים של הסתה נגדנו, "חרדי" זו מילה נרדפת להקצנה ולהזייה - ורק בזכותם של החוטאים בחטא ההכללה. אבל לא אכפת לאיש.

חיים לב , י"ז בניסן תשע"ז

הפגנת חרדים בירושלים
הפגנת חרדים בירושלים
צילום: חזקי ברוך

לא ברור מה קרה אתמול בעקבות המאמר בעיתון 'הארץ' שהצליח להוציא כל כך הרבה אנשים משלוותם. קם אדם בבקר וחטא בחטא ההכללה.

אנשים, במיוחד אנשי תקשורת, נופלים בחטא הזה השכם והערב. מקלדתם איבדה צלמה מרוב שקיעה והתבוססות אין סופית בחטא ההכללה. מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות.

אני מזועזע לגמרי מהדעות המעוותות שהוגשו במאמרו של יוסי קליין. אני חלוק על התוכן ומזועזע מההכללה. אבל לא פחות מכך קשה להיוותר שאנן נוכח מצעד ההתחסדות הנוכחי האופף את המערכת הפוליטית כולה ואנשי תקשורת למכביר המביעים הלם ותסכול לנוכח חטא ההכללה בו לקה עיתון 'הארץ'.

אין שעה עגולה שכלי תקשורת זה אחר אינו מכליל את החרדים תחת פשעו של יחיד או של פלג קיצוני זה או אחר. אין יממה שלא מביאה עמה טוקבקים הקוראים 'מוות לחרדים' ומזהירה מפניהם בשל חטאם של יחידים. אין שבוע שהציבור החרדי אינו נשפט ונדרס תחת כותרות אדומות המתריעות מפני 'התחרדותה' של המדינה. למישהו אכפת בכלל?

לפני שנתיים החליט הרב אוירבאך לנהל קרבות הנהגה עם הרב שטיינמן על הציבור הליטאי. הוא סבור שהרב שטיינמן פשרני מדי ושיגר את חסידיו להתפרע ברחובות נגד הגיוס החרדי לצה"ל. אחריו הגיע המבול. "החרדים חוסמי הכבישים"; "יורקי החיילות החרדיים"; "זורקי הטיטולים החרדים". למה? מה למיליון חרדים ולזה? מדוע רוני דניאל בערוץ 2 מסביר שיש למגר את ההשחתה החרדית בכל הכח "והוא לא מקבל את זה שיש פלג קיצוני" ולא אכפת לאף אחד?

לפני שנים אחדות, ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי הרביץ משנתו נגד החרדים והבהיר כי "האיום החרדי גדול מהאיום האיראני". ציטוט: "הקיצוניות החרדית החשיכה את חיינו. זה יותר מסוכן מאחמדינג'אד". לא מדובר היה בכותב דעות ב'הארץ' אלא בראש מוסד לשעבר. זה הזיז למישהו? ביבי? ליברמן? מישהו?

לאחר עשרות שנים של הסתה מכלילה הגיע מצב שחרדי הוא מילה נרדפת להקצנה ולהזייה - ורק בזכותם של החוטאים בחטא ההכללה. אבל לא אכפת לאיש. להיפך. זה נח לכל כך הרבה אנשים להישען על השוליים "הקיצוניים" ולהיבנות פנימה. הרי כדי להרגיש 'אנחנו' תמיד חייבים להגדיר את ה"ההם'.

אז פוליטיקאים יקרים, נא להירגע. את ליטרת הבשר שלכם נסו לקצור על כותרות אחרות. אם לתקן חפצתם - תקנו אצלכם בבית את חטא ההכללה.