"אם כל הפצצות"
36 מחבלי דאעש חוסלו באפגניסטן

לפחות 36 מחבלים חוסלו במתקפה שביצע חיל האוויר האמריקני נגד מנהרות תת קרקעיות של דאעש. טראמפ אמש: "גאים בהצלחה שלנו".

עדו בן פורת , י"ח בניסן תשע"ז

טראמפ בבית הלבן, אמש
טראמפ בבית הלבן, אמש
צילום: רויטרס

לפחות 36 מחבלי דאעש חוסלו במתקפת "אם כל הפצצות" שביצעה אתמול (חמישי) ארצות הברית. כך נמסר ממשרד ההגנה באפגניסטן. היעד של הפצצה היה מנהרות תת-קרקעיות שבהן שהו מחבלי הארגון.

"זוהי עוד הצלחה, אנחנו גאים בזה מאוד. יש לנו צבא מצוין וזוהי עוד הצלחה שלו", אמר אמש טראמפ וסיפר: "נתתי סמכות מוחלטת לראשי צבא, וזו הסיבה שהם מצליחים בזמן האחרון. אם תבדוק מה קרה בשמונה השבועות האחרונים ותשווה למה שקרה במהלך כל שמונה השנים שקדמו להם, אתה תראה הבדל גדול מאוד".

בשעה 17:52 (שעון ישראל) הטיל צבא ארצות הברית את פצצת הענק הגדולה ביותר שלו - שאינה גרעינית - על מנהרות של מחבלי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) באפגניסטן.

הפצצה GBU-43/B MOAB שידועה בכינויה "אם כל הפצצות", היא הפצצה הקונבציונלית הגדולה ביותר במאגר הנשק של צבא ארצות הברית, והשנייה בעוצמתה בעולם. היא שוקלת יותר מ-10 טונות ויש בה 8,164 ק"ג חומר נפץ.

מעולם לא נעשה שימוש מבצעי בפצצה המדוברת, שפותחה במהלך המלחמה בעיראק. ב"פוקס ניוז" דווח כי בשל גודלה העצום של ה-MOAB, היא הוטלה מחלקו האחורי של מטוס מטען C-130 של חיל האוויר האמריקני. בצבא ארצות הברית מנסים כעת לאמוד את הנזק שהיא גרמה.

מפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן הגנרל ג'ון ניקולסון אמר כי ננקטו כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי למנוע פגיעה באזרחים חפים מפשע. לדבריו "דאעש סופג עוד ועוד הפסדים, ולכן הוא מגביר את השימוש שלו בבונקרים ובמנהרות כדי לבצר את ההגנות שלו. זה הנשק הנכון להפחתת המכשולים האלה ולשימור המומנטום של המתקפה שלנו על דאעש".