שקד למתפקדים: אל תהיו אדישים

שרת המשפטים לערוץ 7: "הפאניקה במאמרו של יוסי קליין מוכיחה שבנט מיישם את ערכי הציונות הדתית. חשוב לא רק לנצח, אלא גם הפער".

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ז

בואו להצביע. שקד
בואו להצביע. שקד
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90טוען....

שרת המשפטים איילת שקד מתייחסת בראיון ליומן ערוץ 7 לעצמאות בה נוקט השר כחלון כשהוא מציג את תכנית ההטבות שלו לציבור, לשביתת הרעב של המחבלים הכלואים ולבחירות המתקרבות להנהגת מפלגת 'הבית היהודי'.

בראשית הדברים נשאלה שקד כיצד ניתן להתנהל כקואליציה כששר אוצר מחליט על מהלכים עצמאיים ללא תיאום עם השותפים לקואליציה וללא יידוע ראש הממשלה.
התכנית הזו, ששר האוצר הביא, צריכה להיות נדונה בממשלה ובמשרדים השונים. היא משפיעה על משרדים שונים כמו משרד החינוך ומשרדים אחרים. אני מעריכה שהוא הציג רעיון וצריך לדון בו בממשלה ולראות מה ההשלכות.

שקד מציינת כי טרם למדה את תכניתו של השר כחלון ולטעמה "התכנית הזו, ששר האוצר הביא, צריכה להיות נדונה בממשלה ובמשרדים השונים. היא משפיעה על משרדים שונים כמו משרד החינוך ומשרדים אחרים. אני מעריכה שהוא הציג רעיון וצריך לדון בו בממשלה ולראות מה ההשלכות. אם יש רזרבה צריך לשקול איך לחלק אותו".

שקד סירבה להתייחס לפרשנות לפיה מנסה השר כחלון להוכיח לאזרחים עד כמה הוא טוב במקביל להצגת קלונם של מי שיתנגד בישיבות הממשלה לתכנית. "כשמחלקים כסף, בין אם בהעלאת קצבאות או בהורדת מיסים, צריך שיהיה ערך יצרני למשק של עידוד עבודה וכו'. כשנקבל את התכנית נדון בה באופן רציני ונראה איך ממשיכים".

באשר לעצם העצמאות שנטל השר כחלון לעצמו כשהחליט לקדם את תכניתו מבלי ליידע את חבריו לשולחן הממשלה ולתחושה שבכל שבועיים צצה פרשה פנימית אחרת שמאיימת על שלומה של הממשלה, אומרת שקד כי היא אינה סבורה שהמציאות הנוכחית שונה מקואליציות קודמות, "אני לא חושבת שזה שונה מקואליציות אחרות. אני יכולה להגיד שהקואליציה הקודמת הייתה הרבה יותר גרועה והיו בה כל הזמן מלחמות. כאן יחסית הדברים מתנהלים על מי מנוחות. תמיד יש חילוקי דעות ובעיות, אבל בסך הכול מערכת היחסים בין חברי הקואליציה היא טובה ואנחנו יודעים להכיל את המשברים הללו".

סוגיה נוספת לה נדרשה שרת המשפטים היא ההתייחסות לשביתת הרעב של המחבלים הכלואים והלחץ אותו הם מבקשים להפעיל על ממשלת ישראל.

"זו הבעיה שלהם", אומרת שקד. "אם הם בוחרים לשבות רעב הם צריכים לשאת בתוצאות. אין מקום ללחץ בינלאומי. ישראל עומדת בחוק הבינלאומי מבחינת תנאי הכליאה. הם מקבלים יותר ממה שמחייב
ישראל עומדת בחוק הבינלאומי מבחינת תנאי הכליאה. הם מקבלים יותר ממה שמחייב החוק הבינלאומי ולכן אם הם פותחים בשביתה כזו הם צריכים לשאת בתוצאות
החוק הבינלאומי ולכן אם הם פותחים בשביתה כזו הם צריכים לשאת בתוצאות". לדבריה מדובר בשביתה שאינה אלא חלק ממאבקים פנימיים בתוך הפתח'. "ברגותי משתמש באסירים למטרות פוליטיות".

באשר לאפשרות אשפוזם הקרוב של מחבלים שובתים, עובדה שתוסיף לחץ על ישראל, מציינת שקד כי שר הביטחון הורה על הקמת בית חולים בכלא או בסמוך לו וקיים גם חוק ההזנה שאם יהיה צורך הרי שהממשלה תשתמש בו, בינתיים היא ממליצה לכולם לא להיבהל.

מכאן נסובה השיחה עם שרת המשפטים לסוגיה הפנים מפלגתית של בחירת היו"ר ביום חמישי הקרוב. שקד נשאלה אם היא מבינה מדוע הרחוב הציוני דתי נראה אדיש לקראת הבחירות הללו. להערכתה הסיבה היא התחושה שיודעים מה התוצאה וברור לכולם שהשר בנט הוא שינצח את מתנגדיו, ואולם לטעמה ביטחון שכזה עלול להניב אדישות שתוביל לתוצאות לא צפויות.

"לאנשים ברורה התוצאה ולכן יש אדישות. ברור שבנט ינצח, ומזה אני רוצה להזהיר. שאננות יכולה להביא לתוצאות לא צפויות".

"חשוב שכל מי שהתפקד לבית היהודי ורואה את העשייה החשובה שלנו - עם שמונה מנדטים עשינו מה
עם שמונה מנדטים עשינו מה שאף מפלגה לפנינו, בטח לא בימין, לא עשתה, גם במשרד החינוך גם במשרד המשפטים גם פעילות הח"כים כמו בחוק ההסדרה ודברים גדולים נוספים שבחלקם לא מדברים עליהם, כל אלה נעשים בעבודה קשה ובעקבות תמיכה מהציבור. לכן לא רק התוצאה חשובה אלא גם בכמה אחוזים בנט ינצח.
שאף מפלגה לפנינו, בטח לא בימין, עשתה, גם במשרד החינוך גם במשרד המשפטים גם פעילות הח"כים כמו בחוק ההסדרה ודברים גדולים נוספים שבחלקם לא מדברים עליהם, כל אלה נעשים בעבודה קשה ובעקבות תמיכה מהציבור. לכן לא רק התוצאה חשובה אלא גם בכמה אחוזים בנט ינצח. לכן אני מבקשת מהאנשים שישקיעו את החצי שעה או שעה הזו ושיצאו להצביע בנט"

על עצם הטענות שמעלים מתנגדיו של השר בנט והטוענים לרשת את כסאו אומרת שקד כי עצם קיומה של אופוזיציה היא מבורכת בעיניה וזהו יופייה של מפלגה דמוקרטית. עם זאת, באשר למסרים שמפיצים מתנגדי בנט "המסרים שלהם חוטאים למציאות", היא אומרת ומציינת כי מתנגדי בנט דוגלים ביצירת גוש ימני מאוחד עם הליכוד והמשמעות היא היטמעות במפלגה גדולה ואיבוד ייחודיותה של 'הבית היהודי'. "ההישגים שלנו הם משום שאנחנו מנותקים מהליכוד ומהווים מנוף לחץ על הליכוד מימין. הליכוד לא היה מעביר את חוק ההסדרה".

באשר לטענות על כך ש'הבית היהודי' הופך למעשה ל'ליכוד ב'' וזונח את מאבקי הציונות הדתית, אומרת שקד "אומר בעדינות שחלק מהמסרים שלהם חוטאים למציאות. לא הייתה תקופה שמממשת את ערכי הציונות הדתית כמו התקופה הזו, בין אם במערכת המשפט, בין אם בהתיישבות ובין אם בחינוך. המאמר של יוסי קליין לא נכתב בחלל הריק. כל הבורות שהוא הפגין במאמר נובעת מפאניקה. הוא גם ציין שבנט גרוע מנסראללה כי את בנט אי אפשר לעצור. זה נובע מפאניקה בעקבות הצלחה של
המהפכה הזו היא הרבה בזכות נפתלי בנט עצמו שהתעקש, בניגוד לדעתי ולדעת אורי אריאל, שאקבל את תיק המשפטים. זה היה בסוף המו"מ הקואליציוני. הליכוד מכר את תיק הדתות מלא לש"ס ובנט אמר שככה הוא לא נכנס לממשלה והתעקש שנקבל את תיק המשפטים. גם אני וגם אורי אריאל חשבנו שזה חסר סיכוי. הוא התעקש ובזכות זה אני שרת משפטים.
בנט שלי ושל הבית היהודי כולו. זו הוכחה לכך שאנחנו מצליחים לממש וליישם את ערכי הציונות הדתית".

לקראת סוף הדברים נשאלה שקד אם יתכן והאדישות הציבורית נובעת מכך שהציבור ממתין לראות בראש המפלגה מישהי אחרת (היינו שקד עצמה...). שקד מנערת את ההשערה הזו ומבהירה: אמרתי זאת הרבה פעמים. בנט הוא האדם המתאים ביותר לעמוד בראש המפלגה".

ואולי הציבור רוצה לראות את שקד שמחוללת מהפכה במשרד המשפטים גם בהנהגה כולה? שקד ממשיכה בקו שבו החלה ומעניקה לשר בנט גם את הקרדיט על המהפכה שלה במשרד המשפטים: "המהפכה הזו היא הרבה בזכות נפתלי בנט עצמו שהתעקש, בניגוד לדעתי ולדעת אורי אריאל, שאקבל את תיק המשפטים. זה היה בסוף המו"מ הקואליציוני. הליכוד מכר את תיק הדתות מלא לש"ס ובנט אמר שככה הוא לא נכנס לממשלה והתעקש שנקבל את תיק המשפטים. גם אני וגם אורי אריאל חשבנו שזה חסר סיכוי. הוא התעקש ובזכות זה אני שרת משפטים. צריך לזכור גם את זה".

"פלגנות בהנהגת המפלגה היא לא דבר בריא. בנט הוכיח את עצמו בשורה של צמתים מאוד אסטרטגיים, וטוב יעשו מתפקדי המפלגה אם יתנו לנו את הגב החשוב ויצאו כולם לתמוך ביו"ר המפלגה.