השר לוין לערוץ 7: שמאל רדיקאלי בגל"צ

שר התיירות לא מופתע מההשוואה בגל"צ בין ברגותי ללוחמי המחתרות: כמו בכל התקשורת יש בגל"צ אלמנטים של שמאל רדיקאלי.

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ז

אי אפשר להתנהל כך. לוין עם נתניהו
אי אפשר להתנהל כך. לוין עם נתניהו
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

אי אפשר להתנהל. לוין

שר התיירות יריב לוין מתייחס ביומן ערוץ 7 להשוואה המקוממת שערכה שדרנית גלי צה"ל בראיון עמו בין מנהיג הטרור מרואן ברגותי ללוחמי המחתרות, וכבר בפתח הדברים הוא מבהיר כי לא הופתע מגישתה ודבריה של השדרנית.

"לא הופתעתי. בתקשורת הישראלית אנחנו כבר רגילים לתופעות מהסוג הזה, אבל כשמדובר בתחנת שידור ממלכתית מפגן כזה שמשלב לא רק עמדה שאינה מתקבלת על הדעת, אלא גם חוסר הבנה ובורות היסטורית בהבדל העצום שבין הארכי טרוריסטים הללו שאיתם אנחנו מתמודדים אל מול לוחמי
עוד לפני כן השאלות שנשאלתי בנושא ברגותי וכל אותם טרוריסטים שיושבים בבתי הכלא הם הוצגו בשאלות כאסירים, וכשתיקנתי פעם אחר פעם שמדובר בטרוריסטים שדם על ידיהם אנשים שביצעו פיגועי טרור קשים וראוי שנקרא להם בשמם הנכון, לאורך כל הריאיון המראיינת נמנעה בעקביות ובמופגן מלהשתמש בטרמינולוגיה הזו
המחתרות שפעלו לאורך כל הדרך לשחרר את הארץ שלנו מידי כובש זר אמתי, ועשו ככל שניתן למנוע פגיעה בנפש, בניגוד למה שאנחנו רואים כאן, מערך שכל תכליתו להביא לפגיעה בחפים מפשע, במובן הזה כשאנחנו מאמצים בתחנות השידור שלנו את הנרטיב של האויב, זה דבר מקומם".

לוין נשאל אם יתכן וכל מטרתה של השדרנית הייתה לאתגר אותו בהיותו שר ימני אידאולוג נצר למשפחה הלוחמת, ובמענה הוא אומר: "אפשר לאתגר בשאלות קשות בלי להגיע למקומות האלה, אבל לצערי הרב במקרה הזה אי אפשר לתת את ההנחה הזו למראיינת כי עוד לפני כן השאלות שנשאלתי בנושא ברגותי וכל אותם טרוריסטים שיושבים בבתי הכלא הם הוצגו בשאלות כאסירים, וכשתיקנתי פעם אחר פעם שמדובר בטרוריסטים שדם על ידיהם אנשים שביצעו פיגועי טרור קשים וראוי שנקרא להם בשמם הנכון, לאורך כל הריאיון המראיינת נמנעה בעקביות ובמופגן מלהשתמש בטרמינולוגיה הזו".

לטעמו של לוין הגדרת המחבלים הכלואים כאסירים היא אימוץ נרטיב השקר הפלשתיני, "הם קוראים לרוצחים הללו טרוריסטים, ואנחנו צריכים לקרוא להם בשמם הנכון – טרוריסטים ורוצחים".

השר נשאל אם דבריה של השדרנית המראיינת אינם מגיעים מאותו כיוון מחשבתי שהביא בשעתו את אהוד ברק לומר בראיון כי לו היה פלשתיני צעיר היה מצטרף לאחד מארגוני הטרור. לדברי לוין מדובר בשתי אמירות המבטאות ליקוי מאורות אך ההשוואה ללוחמי המחתרות חמורה יותר שכן היא "נגועה בסילוף היסטורי עמוק".

לדבריו אמירתו של ברק "מעידה על האיש יותר מאשר על משהו אחר, היא מעידה על תפיסת עולם מעוותת וחוסר הבנה של המציאות בשטח, אבל היא לא הייתה נגועה בסילוף היסטורי ובוודאי שלא הכתימה דור שלם של לוחמים שבזכותם המדינה הזו קמה.

באשר לתחנת השידור של גלי צה"ל המנפיקה מעת לעת התבטאויות בעייתיות מהסוג הזה אומר לוין כי מדובר בתחנה ש"אינה מנותקת מהתקשורת הישראלית בכלל, יש בה הרבה אלמנטים של שמאל רדיקאלי שמקבל ביטוי הרבה יותר רחב מהתמיכה שיש לו בציבור. המציאות שבה על המיקרופונים הציבוריים משתלטים כל כך מעטים שמייצגים השקפת עולם רדיקאלית כל כך ומקבלים הרבה יותר ביטוי מהמשקל שלהם באוכלוסייה זה דבר מאוד בעייתי. זה בעייתי בפרט כשזה נעשה במשאבים ציבוריים".

"אני חושב שאסור לבלבל בין דמוקרטיה וחופש ביטוי לבין מתן במה לסילוף היסטוריה ואימוץ הנרטיב של האויב ולהצגת גישה, עד כדי הטפה, לדברים שלא היו מקובלים בשום מדינה דמוקרטית", אומר השר לוין
גל"צ אינה מנותקת מהתקשורת הישראלית בכלל, יש בה הרבה אלמנטים של שמאל רדיקאלי שמקבל ביטוי הרבה יותר רחב מהתמיכה שיש לו בציבור. המציאות שבה על המיקרופונים הציבוריים משתלטים כל כך מעטים שמייצגים השקפת עולם רדיקאלית כל כך ומקבלים הרבה יותר ביטוי מהמשקל שלהם באוכלוסייה זה דבר מאוד בעייתי.
ומציין כי תופעה דומה מתרחשת בארה"ב כפי שהיה בהצבעה באו"ם בשלהי כהונת ברק אובמה וכן בעצם פרסום המאמר של ברגותי בניו יורק טיימס והאופן בו כונה שם ברגותי.

באשר לעצם ההתמודדות עם שביתת הרעב של המחבלים הכלואים שיכולה להסלים את המצב בשטח ובין כותלי הכלא. "לנו אין עניין בהתדרדרות כלשהי, אבל בעניין הזה אסור לוותר ולא להיכנע לאף אחת מהדרישות האבסורדיות של הטרוריסטים שנהנים בכלא אצלנו מפריבילגיות והטבות יותר מכל מקום אחר בעולם. זה זועק לשמים כשחיילים שלנו או אזרחים שלנו שמוחזקים על ידי ארגוני הטרור לא זוכים למעט מכך. לכן בוודא שאסור לנו לתת הטבות נוספות ולא להיכנע לשיטות הללו שבהן הם מנסים להשתמש".

מוסיף לוין ואומר: "חשוב לנהל מדיניות זהירה ומפוכחת ולמנוע התדרדרות, אבל בוודאי לא לנהל מדיניות מחשש שמא אם לא נשביע את האריה הזה הוא יתנפל עלינו וינסה לטרוף אותנו. להיפך, אם יהיה ברור שהשיטה הזו לא הניבה שום הישג נוכל למנוע את השביתות הבאות".

לקראת תום השיחה עמו נשאל השר לוין אודות התנהלותו של שר האוצר כחלון שבחר לנהוג בעצמאות ולהציג את תכנית ההטבות שלו מבלי ליידע את חבריו לקואליציה ואף לא את ראש הממשלה. השר נשאל כיצד ניתן לנהל כך קואליציה והשיב בפשטות: "זה קשה מאוד". עם זאת ציין לוין בדבריו: "ראינו תופעות חמורות כאלה בקדנציה הקודמת, כששר האוצר הקודם ניהל מדיניות כאילו אין ראש ממשלה ופעם אחר פעם למדנו על התכניות שלו מהתקשורת. זה לא היה כך עד עכשיו. היה שיתוף פעולה והרמוניה. חבל שהתרחש אירוע כזה. הוא יגלה שבלי שיתוף פעולה עם ראש הממשלה והממשלה לא ניתן לקדם מהלכים ובעניין הזה אני יכול לומר שבסוף ההבדלים בין הליכוד ל'בית היהודי' לבין 'כולנו' או ש"ס ו'ישראל ביתנו' הם לא כאלה גדולים ונכון יהיה שבמקום לתת ביטוי לניואנס כזה או אחר, לתת את הכוח לליכוד ולחזור לימים של 48 מנדטים שיאפשרו ניהול מדיניות ולא מציאות שכל אחד מנסה להזכיר לציבור שהוא קיים".

לטעמו של לוין לא הסכם שיאחד את המפלגות הללו תחת אותה קורת גג פוליטית הוא שיביא מזור למציאות העכשווית, אלא הבנה של הציבור עצמו את הקושי לנהל מדיניות, וממילא ימוזער כוחן של המפלגות הקטנות שיפנימו את הצורך להתלכד אל תחת מטרייה פוליטית אחת.