המפלגות הדתיות דורשות מנתניהו פתרון

ראשי הסיעות החרדיות והדתיות קוראים לראש הממשלה לסייע לפתרון הבעיה שיצר בג"ץ, כשהחליט על פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת

חזקי ברוך , כ"ג בניסן תשע"ז

ראשי הסיעות החרדיות
ראשי הסיעות החרדיות
צילום: יח"צ

ראשי המפלגות הדתיות והחרדיות בממשלה מאיימים הערב (רביעי) במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר קואליציוני, לאור החלטת בג"ץ להתיר פתיחת מרכולים בשבת בעיר תל אביב.

במכתב, עליו חתומים יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, השר אורי אריאל, יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן, ח"כ משה גפני ויו"ר ש"ס השר אריה דרעי, נקרא נתניהו לסייע בפתרון הסוגיה.

ראשי המפלגות החתומים על המכתב רומזים כי בג"ץ ביצע בהחלטתו מחטף. "שר הפנים כבר כתב וחתם על עמדתו המנומקת להפליא בדבר פסילת תיקון מספר 2 לחוק העזר - ואך המתין לאישור היועץ המשפטי לממשלה לשליחתו לעיריית תל אביב. משמעות החלטת בית המשפט הינה הפרה חמורה של הסטטוס קוו ותוצאתה הינה פרצה קשה בפרהסיה של השבת הציבורית במדינת ישראל".

"אין ביכולתנו ובכוונתנו להיות שותפים לפגיעה בכבודה של השבת וברמיסתה כפי שעולה בפועל מהחלטת בית המשפט. הננו דורשים כי תזמן בדחיפות ישיבה יחד עם כל ראשי הסיעות בקואליציה בה נכריע כיצד להגן על הפרצה בחומות השבת במדינת ישראל. החלטה זו מתחייבת מתוך ההכרה בחשיבותה של השבת ומניעת פגיעה בגדריה וכחלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני לו כולנו מחוייבים", לשון המכתב לראש הממשלה.

המכתב ששלחו ראשי הסיעות לנתניהו
צילום: ערוץ 7

כזכור, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז קבעו פה אחד כי חוק העזר בתל אביב מידתי וכי יינתן היתר למרכולים לפתוח את שעריהם בשבת בעיר.

השופטות דחו עתירות שהגישו סוחרים מהעיר נגד המהלך.

"ההסדרה המיוחדת והנפרדת של יום השבת מבטאת את התרבות היהודית הלאומית (לצד ערכים סוציאליים חשובים). עם זאת, ההסדר כולל מרכיב דמוקרטי חשוב – של דמוקרטיה ברמה המקומית, המאפשרת להביא לידי ביטוי באופן מדויק יותר את המאפיינים השונים של האוכלוסייה בכל עיר ויישוב", כתבו השופטות בפסק הדין.

לקריאת פסק הדין לחצו כאן

השופטות ציינו בפסיקתם כי יש לפרסם את התיקון לחוק העזר העירוני בנושא שביקשה העירייה להוציא אל הפועל, ולא להמתין לשר הפנים אריה דרעי שיאשר אותו.

"אין מקום להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את תיקון מס' 2 אם לאו, וזאת במועד לא ידוע שקצב לעצמו, אשר אין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק, אף לא עם המועדים שנקבעו במסגרת ההסכמה הדיונית או במסגרת הודעתה האחרונה של המדינה", נכתב בפסק הדין.

השופטת אסתר חיות אף מתחה ביקורת על הממשלה שנמנעה מלהחליט בסוגיה. "נוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסויים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו. החלטה בלתי מנומקת זו אינה יכולה לעמוד והיא בטלה", כתבה.

עוד מציינות השופטות בהחלטתן כי "התיקונים לחוק העזר אינם עומדים בסתירה לחוק שעות עבודה ומנוחה. האיסור על עבודה ביום המנוחה, המעוגן בחוק שעות עבודה ומנוחה – 11 שביסודו מונחות הן תכלית חברתית הן תכלית דתית-לאומית – עניינו הסדרת יחסי העבודה הפרטניים בתוך בתי העסק פנימה. להבדיל, התיקונים לחוק העזר מסדירים את פעילות בתי העסק ללא תלות בזהות העובד. כלומר, בעלי העסקים שפעילותם בשבת אושרה עודם כפופים להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה וחובה עליהם לקיימן".