טהרנות - גרסת בג"ץ

בג"ץ חוצה קווים, עובר לשמש בתפקיד המחוקק ומעצב סדר יום בשם הסחבת הממשלתית. הצביעות המשפטית מעולם לא חגגה ימים יפים יותר. פרשנות

חיים לב , כ"ד בניסן תשע"ז

בג"ץ. אילוסטרציה
בג"ץ. אילוסטרציה
צילום: חזקי ברוך

בג"ץ טלטל אתמול (רביעי) את המערכת הפוליטית כשהורה לקיים את חוק העזר העירוני בתל אביב ולאפשר פתיחתם של מרכולים בתל אביב בשבתות ובחגים.

שופטי בג"ץ הסבירו כי הממשלה גוררת רגליים ושר הפנים מתמהמה בהכרעתו בסוגיה המוטלת אל מפתנו ובמקום שאין איש השתדל להיות איש.

ברוכים הבאים למצעד הטהרנות של בג"ץ. אם יש גוף ציבורי במדינה שמאופיין בסחבת פראית זהו בג"ץ. בית המשפט העליון שבר שיאים של סחבת ולעתים גלגל תיקים במשך עשור! היו מקרים שתיקים הפכו ללא רלוונטיים – בשל הסחבת המאפיינת את בג"ץ. דווקא בסוגיית השבת נחרדו מעונבי גבעת רם מגודל הסחבת הממשלתית עד שהזדרזו לקבל הכרעה בטרם שר הפנים דרעי נתן דעתו על כך באופן רשמי?

ואם בסחבת ובגרירת הרגליים של הממשלה אז בואו נדבר על זה: מה יותר קל היה בעבור שר הפנים אריה דרעי כבר לפני שנה וחצי לכופף את המערכת הפוליטית, לבטל את חוק העזר ולהכריע בעד מתווה מצומצם מאד בכל הנוגע למרכולי תל אביב? נתניהו סחרר את הקואליציה עם התאגיד, משה כחלון אנס את המערכת הפוליטית עם רפורמת המיסוי על מחזיקי 3 דירות ונפתלי בנט כופף את כולם עם חוק ההסדרה. האם כוחו הפוליטי בקואליציה נופל מהם?

הסיבה פשוטה להחריד: הסיעות החרדיות העדיפו לנסות לפתור את הבעיה מתחת לשולחן, באמצעות דיאלוג שקט או כל פתרון אחר שימנע חידוד המאבק באמצעות חקיקה וכדי שלא להעצים את האווירה הציבורית נגד השבת. משבר עבודות הרכבת עודנו זכור לכולנו. הכותרות האדומות שעיטרו את כלי התקשורת נגד הסטטוס קוו עליו מושתתת הגדרת 'המדינה היהודית' עדיין צרובות על ליבן של הסיעות החרדיות: הרי התקשורת מעולם לא עשתה חסד למיליוני המסורתיים בעם ישראל.

הפוליטיקאים החרדים ניסו להימנע מהיום הזה אבל לבג"ץ אצה הדרך. חדורי שליחות יצאו שופטיו לשכתב את יהדותה של המדינה כי הגיע הזמן להתקדם. בהיעדר חוקה כתובה ובחסות חוקי יסוד מוגבלים ונתונים לפרשנות הם מבקשים מחדש לעצב את מדינת העם היהודי. כל עוד המערכת הפוליטית לא תתעורר הם ימשיכו לדהור קדימה.

כי בישראל אין באמת הפרדת רשויות. הרשות המחוקקת והמבצעת כפופה באופן אבסולוטי לרשות השופטת. משפוט החיים הציבוריים כבר אינו מונח באזרחות. אלו החיים עצמם. מדינת ישראל 2017 משחקת בנדמה לי. היא הולכת כל כמה שנים לבחירות ובוחרת קבוצת אנשים שידיהם אזוקות מראש. המילה האחרונה תמיד תהיה במגרש הרשות השופטת.

שרת המשפטים איילת שקד מנסה לשנות את השיטה מבפנים. היא מציבה שחקנים חדשים בעלי השקפה ימנית ומקווה שהם יביאו עמם את השינוי. כנראה שהיא איחרה את הרכבת. זהו מעט מדי ומאוחר מדי. הגיע הזמן להחזיר את בג"ץ למגרש הטבעי שלו ויפה שעה אחת קודם.