פרופסור מהשמאל חשוד ב'פיצוח ראשים'

מרצה לפילוסופיה עטוי במסיכה וחמוש במנעול אופניים מפלדה תקף מפגינים באוניברסיטת ברקלי. הוא זוהה ע"י אנשי ימין על סמך סרטונים.

גיא כהן , כ"ה בניסן תשע"ז

המפגין שהוכה בראשו
המפגין שהוכה בראשו
צילום: רויטרס

פעולת בילוש של אנשי מחשב מתנדבים מהימין הובילה לזיהויו של חשוד בתקיפות חמורות בזמן הפגנה נגד הצנזורה של השמאל, שנערכה בשבת באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה.

האיש הוא אריק קלנטון, המשמש פרופסור לפילוסופיה במכללת דיאבלו ואלי, ומי שלימד עד לא מזמן גם באוניברסיטת סן פרנסיסקו סטייט.

מדובר באחד ממפגיני השמאל הקיצוני שהגיעו לקמפוס במיוחד בכדי להתעמת עם מפגיני הימין, שביקשו למחות על כך שהאוניברסיטה מקשה על קיום הרצאות אורח של דמויות המזוהות עם הימין. במשך רוב העימותים הוא כיסה את פניו במסכה, ומידי פעם השתמש במנעול אופניים מפלדה (מנעול U) בכדי לנסות ולפגוע בראשיהם של אנשי הימין.

באחת התקיפות הללו הצליח לפגוע בראשו של מפגין וגרם לו לדימום ניכר. מניתוח קטעי וידאו וצילומים רבים מהאירוע הגיעו אנשי מחשב של הימין למסקנה כי מדובר בקלנטון.

בסרטונים שונים, הוא חובט או מנסה לחבוט בראשיהם של מפגינים מהצד הנגדי, ובאחד הסרטונים (בדקה 1:22 בסרטון האחרון המוטמע כאן) פניו אף נחשפות למספר שניות.

קלנטון הסיר את עמודי הפייסבוק והטוויטר שלו, ככל הנראה עקב החקירה הלא-רשמית של אנשי הימין מאתרי 4chan ו-8chan. אתמול הסירה אוניברסיטת סן פרנסיסקו סטייט את עמוד הסגל של קלנטון וטענה כי אינו מועסק על ידה.

אנשי ימין שניתחו את הווידיאו מהעימותים הצביעו על כך שנראה שהטקטיקה של השמאל היא שהגברים מסתתרים מאחורי הנשים, שנמצאות בשורה הראשונה ומתנהגות בצורה אלימה. אנשי הימין טוענים גם שהמשטרה בברקלי נמנעת מלעצור את אנשי השמאל, ויש בין אנשי הימין כאלה הקוראים לנקוט אלימות להגנה עצמית בהפגנה הבאה.

המתח גואה באחרונה באוניברסיטת ברקלי – שנחשבת למעוז השמאל הקיצוני מאז שנות ה-60 – לקראת הרצאתה המתוכננת של בעלת הטור והסופרת המצליחה, אן קולטר. קולטר אמורה לשאת דברים ביום חמישי הקרוב, 27.4, אך האוניברסיטה הודיעה כי ההרצאה לא תתאפשר בתאריך זה, וכי תתקיים תחת זאת ב-2 במאי, בשעת צהריים.

קולטר אמרה שמדובר בטריקים שנועדו להתיש אותה ואת הקהל וכי היא מתכוונת לבוא במועד שתוכנן. "מה יעשו לי?", תהתה. "ישימו אותי בכלא?".