סרט חדש: אשתו של מנהל גן החיות

סיפורם האמיתי של יאן ואנטונינה ז'בינסקי מנהלי גן החיות בוורשה שסייעו ל-300 יהודים להימלט ולהסתתר מהנאצים תוך סיכון אישי עצום.

קובי פינקלר , כ"ז בניסן תשע"ז

אשתו של שומר גן החיות
אשתו של שומר גן החיות
צילום: יחצ יונייטד קינג

בסיור הראשון על אדמת פולין, כשאתה נוחת בשעה התעופה של ורשה, לוקחים אותך לשרידי הגטו היהודי, לאנדרטה, למקום המשלוח לאושוויץ ולבית הקברות.

מעולם, לא סיפרו לנו ( לפחות במעגלים שאני מסתובב בהם ), את סיפורו של גן החיות בעיר, זה ששומריו, סייעו ל-300 יהודים ויותר להסתתר בינות לכלובים, להימלט מאימת הנאצים ועוזריהם, וכל זאת תוך כדי סיכון אישי עצום.

סרט חדש, שיעלה השבוע לאקרנים בשיתוף פעולה עם יד ושם, "אשתו של מנהל גן החיות" מביא את סיפורם האמיתי של יאן (השחקן יוהאן הלדנברג) ואנטונינה ז'בינסקי, שפעלו בימי המלחמה להסתיר מאות יהודים, גברים, נשים וילדים בביתם אשר בתוך גן החיות העירוני של ורשה.

הסרט המבוסס על פי הספר הנושא את אותו השם, מביא את מראות גן החיות בימים שלפני המלחמה כולל הדאגה הגדולה לבעלי החיים וגם כאן תוך סיכון חיים ( לפתוח לפיל הקטן שאך זה עתה נולד בתוככי גן החיות את החדק שהיה סתום בלידה כשמעל שומרת גן החיות,(השחקנית ג'סיקה צ'סטיין) עומדת פילה עם משקל של כמה טונות ודואג לוולד).

המשכו של הסרט, בימי המלחמה שאט אט תופסת את פולין כמדינה שהשלטון הנאצי עושה בה כשבשלו, חורבן גן החיות והמתת מרבית בעלי החיים שבו, עד לפתרון היצירתי שהוגה שומרת גן החיות אנטונינה לפתח במקום חווה לגידול חזירים וכך, תוך כדי המסווה הזה מצליחים היא ובעלה להבריח יהודים מהגטו ולהצילם.

כל רגע בשעתיים של הסרט מביא אותך לדרמה אחרת, לדילמה מוסרית שונה ( יש כמה תמונות לא צנועות בסרט), למחשבה על שומרי גן חיות שהיו יכולים להציל עצמם ואת ילדם הגדל בתוככי גן החיות ואף על פי כן הם מחליטים להישאר במקום ולהציל יהודים.

כבר לפני כחמישים שנה קיבלו השניים מיד ושם את אות חסיד אומות העולם, אולם רק עכשיו עם עליית הסרט לאקרנים, מישהו נזכר בהם ובפועלם.

ערב הכבוש הנאצי של פולין היה יאן ז'בינסקי (Jan Zabinski) מנהל גן החיות בורשה. הגרמנים מינו אותו גם למפקח הראשי של הגנים הצבורים בעיר. הוא ניצל מינוי זה כדי לבקר בגטו, לכאורה כדי לבדוק את מצב הצמחייה בין חומות הגטו. בדרך זו שמר על קשר עם ידידים ועמיתים יהודים, סייע להם להימלט מהגטו, ואף מצא להם מקומות מסתור.

את היהודים הסתיר בכלובים של גן החיות שהתרוקנו מיושביהם - בעלי החיים - בעת התקפות האוויר על ורשה. במרוצת שלש שנים מצאו עשרות יהודים מקלט זמני בכלובים הנטושים, עד שיכלו למצוא מקומות מסתור קבועים. נוסף על כך הסתיר ז'בינסקי בביתו הפרטי בתחום גן החיות כתריסר יהודים. במבצע מסוכן זה סייעו לז'בינסקי אשתו אנטוניה (Antonina), סופרת ידועה ובנם הצעיר רישרד. תחילה מימן ז'בינסקי את קיום היהודים שהציל מכספו, ורק אחר כך נתקבלו כספים מהוועד היהודי שבראשות ד"ר אדולף ברמן.

ז'בינסקי היה פעיל בארגון המחתרת הפולנית ארמיה קריובה והשתתף במרד ורשה הפולני באוגוסט-ספטמבר 1944. עם דיכוי המרד נשבה ונלקח לגרמניה. אשתו אנטוניה המשיכה בפעילותו של בעלה ודאגה לצרכיהם של מספר יהודים שנותרו בין חורבותיה של ורשה.

ב-1965 העניק יד ושם לין ולאנטוניה ז'בינסקי את התואר חסיד אומות העולם. ב-1968 הגיע ז'בינסקי לביקור בישראל והשתתף בטקס נטיעת עץ בשדרת חסידי אומות העולם.

לפגוש בהקרנת הסרט את ניצול הגן ואת בני משפחתו לצד הערכיות הענקית שמעניק במציאות ובסרט יאנוש קורצ'אק כשהוא הולך בראש קבוצת ילדים מבית היתומים שניהל אל מותו,למרות שהיתה לו אפשרות להינצל זו עצמת וגבהות רוח שאין כמותם.

סרט איכותי, מושקע, מלמד הרבה ובעיקר נותן במה וחשיפה לבני הזוג שבזכותם ובזכותם נחישותם ניצלו יהודים רבים.