זינוק באנטישמיות בקמפוסים בארה"ב

במהלך 2016 תועדו 361 תקריות אנטישמיות אלימות, לעומת 410 ב-2015 – ירידה של 12%, כך עולה מהדו"ח השנתי שפורסם היום.

יוני קמפינסקי , כ"ז בניסן תשע"ז

אנטישמיות בברזיל
אנטישמיות בברזיל
צילום: רויטרס

מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף הקונגרס היהודי האירופי, פרסם היום (ראשון) את הדוח השנתי על תקריות אנטישמיות בעולם לשנת 2016.

ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, הגיב לממצאים. "בעוד מספר התקריות האנטישמיות, בעיקר האלימות שבהן, ירד בכל העולם ב-2016, שונאי העם היהודי מצאו דרכים אחרות לבטא אנטישמיות ודיבה נגד העם היהודי - עם עלייה משמעותית בגילויי שנאה ברשת וכנגד מטרות מוגנות פחות כמו בתי עלמין", אמר ד"ר קנטור.

לדבריו, "אנו עדים גם לעלייה בתקריות אנטישמיות במדינות דוברות אנגלית, שמבחינה היסטורית היו יותר מסבירות פנים ליהודים, ולעליה חדה ומדאיגה של 45% בתקריות אנטישמיות בקמפוסים באוניברסיטאות בארצות הברית, בהן סטודנטים יהודים מתמודדים עם גילוי שנאה וחוסר סובלנות".

במהלך 2016 תועדו 361 תקריות אנטישמיות אלימות, לעומת 410 ב-2015 – ירידה של 12%.

חלק ניכר מהירידה מיוחס בעיקר לשיפור באבטחה בקהילות יהודיות, בעיקר באירופה, והעובדה שיהודים רבים נמנעים מלהופיע במקומות ציבוריים עם סימנים מזהים כמו כיפה ומגן דוד.

הירידה הגדולה ביותר ניכרה בצרפת, שם הודיע שר הפנים על ירידה של 61% במקרי אנטישמיות. בבריטניה חלה עלייה של 11% במספר התקריות במהלך 2016. באוסטרליה שיעור העלייה היה 10%.

ד"ר קנטור הזהיר גם שהאנטישמיות אינה עוד איום בלעדי מצד הימין הקיצוני. "אנו עדים לכך שהפיכת יהודים למטרה כבר אינה התחום הבלעדי של הימין הקיצוני. השמאל הקיצוני משתמש גם הוא באותה שפה, אותם מסרים ואותה אג'נדה," אמר ד"ר קנטור. "ישנם כאלה המחשיבים עצמם כליברלים ומתקדמים אך עושים יד אחת עם התנועות, האידאולוגיות והמשטרים הקיצוניים והרגרסיביים ביותר".

"כמה מקואליציות אלה הפכו את האנטישמיות לחלק מהמסר שלהן. קיצונים מכל צדי הקשת מסירים עכבות ואנטישמיות הופכת טריוויאלית, שגרתית ונורמלית. וכאשר אנו מתלוננים, קיצונים מימין ומשמאל טוענים שאנו משתמשים באנטישמיות כנשק. מה שאנו עדים לו, בעיקר בקמפוסים בארה"ב, הוא שגדולים יותר הסיכויים שסטודנט יהודי יותקף על ידי מישהו המגדיר עצמו כמתקדם, ליברלי או שמאלני, מאשר על ידי מישהו שמרן או ימני".