תושבי עמונה: ממסמסים את ההבטחות

תושבי עמונה פנו לשרי הבית היהודי בבקשה שיפעילו לחץ על ראש הממשלה על מנת שניתן יהיה להתחיל מייד בהקמת הישוב החדש שהובטח להם.

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ז

מגורי מפוני עמונה
מגורי מפוני עמונה
צילום: מטה מאבק עמונה

ביום שני הקרוב תערך ישיבה מכרעת בלשכת ראש הממשלה בענין הקמת הישוב הזמני החדש למפוני עמונה.

מוקד הדיון יהיה בשאלה האם יוצא צו אלוף להקמת אתר מגורים זמני באדמות הישוב החדש או לא.

בשאלת הקמת האתר החלופי באופן מיידי, כפי שנעשה בזמן פינוי מגרון ובמקרים נוספים בעבר, תלויה במידה רבה השאלה האם יוקם בפועל ישוב חדש לתושבים שנעקרו מעמונה, או שמא הנושא ילך ויתמסמס בצינורות הבירוקרטיה הישראלית.

במטה עמונה טוענים כי "למרות שאנחנו כבר שלשה חודשים נרקבים באכסניית נוער, גורמי פקידות בעלי אג'נדה שמאלית, עושים הכל כדי לשבש ולמרוח ולמוסס ולסכל את החלטת הממשלה פה אחד להקים ישוב חדש ביו"ש".

נציין כי בדיון ראשון שנערך בסוגייה זו לפני פסח במשרד המשפטים טען יועמ"ש איו"ש שאין להוציא צו אלוף שיאפשר הקמת אתר מגורים זמני בהליך מקוצר (4 חודשי עבודה), זאת, כיוון שלדעתו 'אין דחיפות לכך, זאת מאחר שפינוי עמונה כבר בוצע. תושבי עמונה טוענים מנגד, "עמדה זו היא פשוט התעמרות. לא מספיק העקירה שעברנו, עכשיו, באמצע החיים, גם כל רקמת החיים וההקשרים החברתיים של גברים, נשים וילדים יגדעו באחת וכולנו נעבור טראומה על טראומה".

לטענתם, "העמדה הזו לא תמימה. כל גורמי המקצוע יודעים שאם זה ילך לתבע ולמסלול ארוך ספק אם בכלל יקום ישוב. כל עיכוב יביא עוד עיכוב. העמדה הזו באה לסכל את ההחלטה ולמנוע את הקמת הישוב".

התושבים פנו היום (ראשון) לשרי הבית היהודי בבקשה, "דרשו מראש הממשלה, היום בישיבת הממשלה, לפני ההכרעה מחר, שיפעיל את כל כובד משקלו להקים אתר מגורים זמני לאנשי עמונה באדמת הישוב החדש. דרשו שיורה לכל הגורמים הרלוונטיים, היועץ המשפטי לממשלה, שר הביטחון ומתאם פעולות הממשלה ביוש - להוציא צו אלוף ולהתחיל מיידית את בניית האתר. רק זה יאפשר קיום מיידי של החלטתכם והקמת הישוב".

"דרשו מראש הממשלה לגרום לכך שיצא צו אלוף שיאפשר הקמה מיידית של אתר מגורים כך שבקיץ נוכל להיכנס לקראווילות (זה כל מה שביקשנו) באדמת הישוב החדש. כדי שנוכל אחרי השנה המטורפת שעברנו אנחנו וילדינו, להגיע אל המנוחה ואל הנחלה ולהתחיל את שנת הלימודים הבאה בצורה נורמאלית. הוציאו גם אותנו מהמיצר בו אנחנו חיים לחרות מינימאלית", הוסיפו התושבים בפנייתם."אל תתנו לגורמים קיצוניים לסכל החלטת ממשלה כל כך חשובה שלא היתה כמותה 20 שנה להקים ישוב חדש ביו"ש".

"לפני עשרים שנה, בממשלת נתניהו הראשונה, יצאנו לשליחות שלנו בשדה ההתיישבות. היום, אחרי 20 שנים של הקרבה וחלוציות אנחנו נמצאים בפני שוקת שבורה. לכם יש את היכולת לשנות את זה. זו השליחות שלכם", חתמו התושבים את הפנייה.

תגובת דובר צה"ל: ''בניגוד לפרסום, יועמ"ש איו''ש אינו מעכב את יישום החלטת הממשלה והדברים שיוחסו לו הוצגו בצורה מסולפת ומטעה. אופן יישום החלטת הממשלה מצוי בבחינת משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, וקציני הפרקליטות הצבאית פועלים בשילוב זרועות עם אותם משרדים לקידום הנושא. יועמ"ש איו"ש פועל בצורה עניינית ומקצועית, וזוכה לגיבוי והערכה מלאים ממפקדיו''.