מאסר על תנאי לסגן המפכ"ל לשעבר

ניצב בדימוס ניסים מור הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של הטרדה מינית והפרת אמונים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בניסן תשע"ז

מאסר על תנאי. ניצב בדימוס ניסים מור
מאסר על תנאי. ניצב בדימוס ניסים מור
צילום: פלאש 90

שופט בית משפט השלום בבאר שבע, רון סולקין, גזר עונש של ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, ו- 400 שעות שירות לתועלת הציבור על סגן המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס ניסים מור.

מור הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של הטרדה מינית והפרת אמונים, וזאת כלפי שתי שוטרות וכלפי קצינה במשטרה.

בגזר הדין תיאר השופט את התנהגותו של מור כך: "בהיותו קצין בדרגת ניצב במשטרת ישראל, אשר שימש בתפקיד סגן המפקח הכללי (התפקיד השני בחשיבותו בארגון), יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות צעירות ממנו, בפער גיל ובפער דרגות, תו ךניצול מעמדו ותלותן של השוטרות בו ויצירת מצג לפיו עשוי לסייע להן בענינים שונים הקשורים למעמדן בארגון ובכ גם פעל במצב העלול להביא לניגוד ענינים, תוך הסתרתו מהממונים עליו".

"הקשר, אשר תואר בכתב האישום כ'חריג', כלל, בין היתר, התכתבויות מסרונים בעלי אופי מיני ונסיונות לקיים מגעים עם אותן שוטרות", הוסיף השופט.

השופט מנה שורה של טעמים להחמיר בעונשו של מור, ובין היתר ציין את "ניצול מעמדו של הנאשם והסמכויות שמוקנות לו כבעל דרגה פיקודית בכירה, למעשה, האדם השני בחשיבותו בארגון בו משרתים עשרות אלפי כפופים לו".

עוד הדגיש השופט כי "בהיות הנאשם בדרגה כה בכירה עליו לשמש דוגמה ומופת למי שמשרתים תחתיו. לא קשה לתאר, מה המסר העלול להיות מועבר למפקדים בדרג הביניים ובדרג הנמוך מהתנהגותו של הנאשם, אליו נשואות עיניהם".

"פעולותיו של הנאשם לקידום מצבן של נפגעות העבירה פוגעות באמון השוטרים במערכת, שכ מלמדות על כך שההחלטות המתקבלות בדרג הפיקוד הבכיר אינן מונעות משיקולים מקצועיים עניניים", הוסיף השופט.

בעקבות הטעמים להחמרה בעונשו של ניצב מור ובעקבות המלצת שירות המבחן החליט השופט סולקין שלא לקבל את בקשתו של מור לבטל את הרשעתו.