'חרד"ל? לייט? לא מקובל. לאחד אותנו'

הרב יצחק חי זאגא מסכם את מסע הבחירות לראשות הבית היהודי ומדבר על האיחוד שלא צלח עם ברנסקי, יעדי הציונות הדתית וריבונות.

שמעון כהן , כ"ט בניסן תשע"ז

מסכם. הרב יצחק זאגא
מסכם. הרב יצחק זאגא
צילום: עמנואל מימון

את הריאיון עם הרב יצחק חי זאגא, המועמד להנהגת הבית היהודי בבחירות שיתקיימו בעוד יומיים, אנחנו פותחים בשאלה מדוע לא חבר ליונתן ברנסקי להתמודדות מול נפתלי בנט.

"אני הוא שיזם ניסיון לאיחוד. איש אינו נביא. יש שמנסים להציג אותי כהזוי. אני לא יודע מה יהיו תוצאות הבחירות אבל המהלך של 'ישראל עולה קומה' חדר לתודעה הציבורית. ההבנה שיש צורך בשינוי במפלגה ולהתחבר לאידאולוגיה ולרחוב חדרה בכל הציבור הדתי לאומי וזה כבר הישג גדול. כשיונתן החליט שהוא נכנס לעניין לפני כחודש, הזמנתי אותו מיד והצעתי לו להצטרף אליי ויחד יהיה טוב יותר במהלך של 'ישראל עולה קומה'. הוא סירב והציע שאני אסיר את מועמדותי. הוא מאוד נתלה בסקרים, אבל אני לא מאמין בהם. אין לתת את עתיד הציונות הדתית בידי סקרים. אני מציע תהליך שהוא בעל עומק רוחני ובעל תפיסה כלכלית לאומית והתיישבותית".

"כואב הלב לראות את מפוני עמונה אחרי הרס הישוב הזה. לא ברור למה ויתרו על הישוב כשכל הכוח
כואב הלב לראות את מפוני עמונה אחרי הרס הישוב הזה. לא ברור למה ויתרו על הישוב כשכל הכוח היה בידי המפלגה, אבל לפחות שיטפלו באנשים ובמשפחות. מחריד לראות את הממשלה מתייחסת באופן לא אנושי לאנשים שעברו סבל עצום.
היה בידי המפלגה, אבל לפחות שיטפלו באנשים ובמשפחות. מחריד לראות את הממשלה מתייחסת באופן לא אנושי לאנשים שעברו סבל עצום. זו דוגמא לכך שניתן לעשות דברים גדולים, וזה תהליך שנעשה מתוך עבודה של תנועה ולא של אדם אחד".

על כך נשאל הרב זאגא אם משמעות דבריו היא שהדברים לא יתרחשו כבר ביום חמישי הקרוב אלא בתהליך ארוך. "חד משמעית, אין לאף אחד דרך לצפות מה יקרה בלבבות של המצביעים. אני מאוד מודע לסיפור של המתפקדים ולסיפור של קבלני הקולות. לצערי נחשפתי לדברים. עם זאת יש כאן הזדמנות עצומה. אני קורא לציבור להצביע הצבעה אידאולוגית אמיתית. זה בידיים שלכם לחולל את הסנסציה הזו. ניתן לדלג את המפלגה ואת האומה לעלות קומה".

על תחושותיו מהמפגשים עם ציבור המתפקדים הוא אומר: "יש התלהבות מאוד גדולה. אנשים מרגישים שצריך לעלות קומה בפוליטיקה בכלל". על שאלת הנושאים החשובים לציונות הדתית שלא מקבלים מענה מההנהגה הנוכחית, אומר הרב זאגא: "כמעט כל יום אני מקבל שיחת טלפון על עוד בעיה שלא מקבלת פתרון במקום כזה או אחר בארץ. אנחנו צריכים לעלות קומה בכל הנושאים, ראשית ביחס לאנשים, שלא יקרה מקרה כמו עמונה, לקדם את הריבונות, שיהיה אכפת לנו מהמצוקות של כל עם ישראל כמו משבר הדיור, יוקר המחיה וכו'. אנחנו רוצים שכל יהודי, עם או בלי כיפה, יהיה לו קשר ללימוד תורה ובאופן הקרוב לליבו, אנחנו רוצים את בניין הארץ, שתהיה תחושה שמטפלים באופן אמתי בבעיות. כשמדברים על נושא הצבא, זה נמרח הרבה זמן. אנשים סובלים ואין סיבה לעכב את הטיפול".

לנוכח העלאת סוגיית הצבא והמתח מול הציונות הדתית התבקש הרב זאגא להציג את עמדתו בה: "אחרי התייעצות עם גדולי ישראל מה שמתרחש בצבא זה לא ויכוח תמים על שירותים משותפים אלא ניסיון הפיכה תרבותי. ישנם גורמים שישבו וחשבו שהם יכולים לנצל את פקודות הצבא כדי לכפות את דעותיהם על הציבור, ומדובר בדעות שנמצאות בשוליים. אני לא יודע איך, אבל הם הצליחו לשכנע את הרמטכ"ל,
כמעט כל יום אני מקבל שיחת טלפון על עוד בעיה שלא מקבלת פתרון במקום כזה או אחר בארץ. אנחנו צריכים לעלות קומה בכל הנושאים, ראשית ביחס לאנשים, שלא יקרה מקרה כמו עמונה, לקדם את הריבונות, שיהיה אכפת לנו מהמצוקות של כל עם ישראל
שהוא אדם מאוד טוב, לתת את סמכותו הפיקודית על כך. נוצרה כך מלחמת תרבות אדירה. נתנו סיכוי להידברות אבל מולנו יש דורסנות. פנינו בהידברות, אבל כשאתה מזהה שבפגישות מדברים אתנו יפה אבל בפועל בשטח שום דבר לא משתנה, והמגמה מחריפה צריך להתעורר. וכשראש הממשלה אומר בישיבת הממשלה שכולם מרוצים מהרמטכ"ל ובואו נאריך את כהונתו אני מצפה מנפתלי בנט שיגיד שהוא לא מרוצה ואחרי שיתקן את הדברים נתמוך בהארכת המינוי שלו".

סוגיה צבאית נוספת נוגעת לעמידתו של השר בנט ב'צוק איתן' מול שר הביטחון, ראש הממשלה והרמטכ"ל בסוגיית המנהרות ותביעתו לצאת לפעולה, התבקש הרב זאגא להתייחס והוא משבח את בנט: "אני מפרגן לנפתלי בנט. מגיע לו כל הכבוד, אבל הייתי שמח לראות אותו מטפל לא רק במנהרות בעזה אלא גם במנהרות הפנימיות בצה"ל, בחינוך, בפילוגי הציונות הדתית ועוד. מעבר לפרגון הזה, אפשר לגשת לבעיה ספציפית, לטפל בה ולצאת גדול, וכל הכבוד על כך, אבל במערכה הגדולה הוא מציע אוטונומיה וגושי התיישבות, הוא נתפס לרעיון קימפ דיויד. זו לא דרכנו, לא דרכו של הרב קוק. בעבר המילה אוטונומיה נתפסה כאי עמידה על עקרונות תורת ישראל".

דבריו אלה של הרב זאגא מובילים באופן ישיר לתכניתו המדינית להתמודדות מול הרשות הפלשתינית והטרור הערבי. "זו פעם ראשונה שאנחנו כציבור דתי לאומי מציגים תכנית שמאתגרת את השמאל הישראלי ברמה שלא תתואר. אני מקבל פניות של אנשי שמאל שלא מצליחים להתמודד עם העומק שיש בתכנית שאני מציע, תכנית שנכתבה מתוך תורת הרב קוק. לקחתי את עקרונות ההסדר בינינו לבין הערבים מתורת הרב קוק ובנו הרב צבי יהודה ומכך יצאתי לדרך. אנחנו יכולים לגרום למהפכה".

מוסיף הרב זאגה ומספר על תכניתו: "זו תכנית שנבדקה מול ערבים בהרבה מקומות. התגובות של
מה שמתרחש בצבא זה לא ויכוח תמים על שירותים משותפים אלא ניסיון הפיכה תרבותי. ישנם גורמים שישבו וחשבו שהם יכולים לנצל את פקודות הצבא כדי לכפות את דעותיהם על הציבור, ומדובר בדעות שנמצאות בשוליים. אני לא יודע איך, אבל הם הצליחו לשכנע את הרמטכ"ל, שהוא אדם מאוד טוב, לתת את סמכותו הפיקודית על כך. נוצרה כך מלחמת תרבות אדירה.
הרחוב הערבי היו התלהבות עצומה. באוכלוסייה הערבית יש את שכבת המחבלים ותומכיהם, אלו המקורבים לצלחת, אבל רוב הרחוב הערבי יודע שחמאס והרש"פ אמללו אותם והם צמאים לריבונות ישראלית. יש גם ערבים שמפרסמים מפורשות את העובדה שהם מחכים לריבונות ישראלית".

תכנית זו כוללת, הוא פורט, מספר שלבים: "בשלב הראשון הכרעה אידאולוגית של הטרור באופן מוחלט, מה שרוב מוחלט ממדינת ישראל צמא לו. אנשים מצביעים לממשלות ימין כי מאמינים שניתן להכריע את הטרור כמו במבצע צוק איתן שהיה בו תמיכה למהלך סופי שינקה את הטרור". שלב זה כולל את חיסולם של החמאס והרש"פ, "בשלב הראשון לא ישתנה כלום. מה שישתנה זה איסוף הנשק שנמצא בכמויות עצומות ביו"ש, תוך כדי הכרעה אידאולוגית שתחסל את השאיפה של הערבים להקים כאן מדינה. נאמר שתהיה כאן רק מדינה אחת. בשלב השני נטפל בשטח, עדיין בצורה נפרדת ממדינת ישראל אבל כמדינה ריבונית. זה תהליך שיכול לקחת עשר עד עשרים שנה. כל מי שנזהה כאדם או חמולה שפיתחו נאמנות למדינה הישראלית יקבלו גרין קארד לישראל".

מעמד זה של אוחזי גרין קארד ישראלי לא יעניק למחזיקים בו זכות הצבעה והתקדים לכך הוא המציאות בארה"ב. זאת למעט מקרים בודדים של מי שיחליט שהוא מוכן לקבל את ערכי האומה היהודית ולמעשה להתגייר. באשר לרחוב הערבי בנגב ובגליל אומר הרב זאגא כי את מה שנעשה כבר בעבר אין להשיב, אך עם זאת דרושה תכנית להוצאת הנשק הבלתי חוקי מהרחוב הערבי-ישראלי ולהוציא את הציבור הזה ממצוקת הפשיעה שבו הוא חי. "הרחוב הערבי הישראלי צמא למנהיג שיוציא אותו מהמצוקה הזו אבל טיבי וזועבי מדברים על החובה והזכות להסית".

ובחזרה לזירה הפנים ציונית-דתית, הרב זאגא נשאל אם גם הוא, כמו יונתן ברנסקי, מזהה איומים המופנים כלפי אנשי ציבור בציונות הדתית לבל יביעו תמיכה בו ובהתמודדות. "גדולי תורה מהגדולים ביותר בדור הזה ברכו אותי ושמחים ומאושרים מהצעד שאני עושה. הם מבינים זה הצעד ההכרחי והנכון, אבל אמרתי להם שלא יועיל להוציא אותם לקו האש כי הציונות הדתית צריכה מנהיגות מאחדת ומלכדת", משיב הרב זאגא.

ואיך קורא שלמרות התפיסה שהוא מציג בדרישה לחזור לערכי הציונות הדתית הבסיסיים רבנים מובילים בציונות הדתית, כדוגמת הרב דרוקמן והרב רונצקי, קובעים שהשר בנט אמנם מתנהל כהבנתו בשדה הפוליטי, אך את זאת הוא עושה על פי הנחיותיהם והתייעצות איתם.

לדברי הרב זאגא מהשאלה מתבקש מהלך "להקמת פורום רוחני רחב ומאחד שכולל את כל גווני הדעות התורניות רוחניות בדתי לאומי". הוא מספר כי התחיל לעבוד על כך "ואני מקווה לפתיחת הלבבות של
אקח את אותם רבנים שתומכים בבנט ואת אותם רבנים שמתנגדים עד כדי סירוב להצביע ולשבת יחד. שלא נצטרך להחליט מי צודק מבין גדולי התורה. לא אנחנו צריכים להכריע בעניין
מצביעי הבית היהודי ואם אזכה להיבחר ולעמוד בראש הבית היהודי זה יהיה אחד הדברים הראשונים שאפעל, אקח את אותם רבנים שתומכים בבנט ואת אותם רבנים שמתנגדים עד כדי סירוב להצביע ולשבת יחד. שלא נצטרך להחליט מי צודק מבין גדולי התורה. לא אנחנו צריכים להכריע בעניין".

"מתגלה שדווקא בידי מי שעומד בראש הבית היהודי, שהוא הקטן מהבחינה הרוחנית, בידיו המפתחות לבקש מגדולי התורה להורות לו מה עמדת הציונות הדתית ומה נכון לפעול". על זאת הוא מוסיף ומגיש כי התפיסה בציונות הדתית היא שלצד עצמאות פעולה בממד המעשי פוליטי "בסוגיות הכבדות שמצריכות הכרעות מוסריות גדולות נדרש פורום מאוחד גדול וכולל שיתנו עמדה אחת מאחדת ומחברת", ואם זה נשמע כמעט כמו ימות השיח הרב זאגא משוכנע שבסופו של יום "הם ישבו יחד. הם מבינים את הצורך בכך. אולי זה יהיה מורכב אבל צריך להתאמץ להגיע למצב שבו רוב זקני הציונות הדתית יושבים ביחד להכרעות. צריך להפסיק את כל הביטויים הללו. מה זה חרד"ל? לייט? מה זה הביטויים האלה? אני לא מקבל את הסטיגמות הללו. אני הולך לחבר את כולם".