הנעדרים השקופים

ח״כ אורן חזן מקדם הקמת אנדרטה להנצחת 529 הנעדרים מאז קום המדינה. "די להתעלמות".

חזקי ברוך , ל' בניסן תשע"ז

חזן ואלבאז
חזן ואלבאז
צילום: דוברות

ח״כ אורן חזן (הליכוד) וארגון אלו''ן לאיתור וחילוץ נעדרים, יוזמים הקמת אנדרטה להנצחת 529 נעדרים שטרם אותרו מאז קום המדינה.

חזן, המלווה את פעילות הארגון, מתכוון לקדם את הקמת האנדרטה מול הגורמים הרלוונטיים בממשלה ובשלטון המקומי, "כדי להעלות את סוגיית 'הנעדרים השקופים' לסדר היום הציבורי והלאומי, במיוחד ערב יום העצמאות".

יו״ר אלו"ן, אביתר אלבאז, הדגיש כי ״לצערנו המודעות הציבורית וההתייחסות של המדינה לאותם מאות אזרחים נעדרים לא מקבלות את היחס שראוי היה שיקבלו. מאחורי אותם נעדרים נמצאות משפחות הכואבות יום יום ושעה ושעה את האובדן אבל גם את העובדה שאין להם אפילו קבר לעלות אליו או לומר קדיש על יקיריהן, שבוקר אחד יצאו מביתם ועד היום לא שבו".

ח״כ חזן הוסיף, "מדינה שלמה עקבה בדאגה במהלך ימי הפסח אחר מאמצי איתור שלושת הנעדרים בכנרת. כולנו בכינו עם היוודע הסוף המר של תוצאות החיפושים, אבל במקום מסוים גם רווח לנו ורווח למשפחות שגופות יקיריהן אותרו והם הובאו למנוחת עולמים ויש קבר לעלות אליו".

"צריך לזכור שהרחק מזרקורי הפרסום יש מאות משפחות שלא זכו אפילו לקבר ליקיריהן. החלטתי בשיתוף ארגון אלו"ן העושה עבודת קודש, להעלות את המודעות הציבורית למה שאנו מכנים 'נעדרים שקופים', ליזום הקמת אנדרטה ציבורית להנצחת הנעדרים, בתקווה שהמדינה ביחד עם המשטרה, השלטון המקומי, משרד הפנים ויתר הגופים הרלוונטיים ירימו את הכפפה ויקצו יותר משאבים וכוחות לאיתור אותם הנעדרים", ציין חזן.

בארגון אלו"ן סיפרו כי מידי שנה מתקבלות בישראל למעלה מ-4,000 קריאות על נעדרים, וכי 529 נעדרים לא אותרו עד היום מאז קום המדינה.