צפו: היכל הזיכרון הממלכתי נחשף

משרד הביטחון חושף לראשונה את היכל הזיכרון הממלכתי בהר-הרצל, שייחנך בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

ערוץ 7 , א' באייר תשע"ז | עודכן: 21:37

היכל הזיכרון
היכל הזיכרון
צילום: דוברות משרד הביטחון

בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יחנך בהר הרצל שבירושלים היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל.

ההיכל בנוי כהר אבן המתנשא לגובה של 18 מטרים, למעלה מ-23 אלף לבנים שכל אחת נושאת שם חלל עם תאריך הנפילה, ונר שיידלק ביום האזכרה לנפילתו.

בהיכל תהיה הנצחה וירטואלית באמצעות אפליקציה ייחודית ופעמון אור ענק, המורכב מאלפי לבנות מתכת שתוכננו ויוצרו במנהלת טנק המרכבה, בסימן הפסוק: "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת".

במשרד הביטחון מציינים כי היכל הזיכרון הינו אתר ייחודי אשר יבטא כבוד, הוקרה ומחויבות לנופלים במערכות ישראל. היכל הזיכרון יאפשר חוויה אישית וקולקטיבית של הנצחה וביטוי לחוב המוסרי של המדינה ולציווי של "נזכור את כולם", בהיותו המבנה היחידי במדינה, המנציח על כתליו את כלל חללי מערכות ישראל.

היכל הזיכרון בהר הרצל יאחד בתוכו את שמותיהם של כלל הנופלים במערכות ישראל למן ראשית ההתיישבות הציונית ועד אחרון הנופלים. מיום חנוכתו ואילך יודלק בהיכל נר זיכרון במועד האזכרה השנתי של כל נופל ונופלת. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יודלקו הנרות לכלל הנופלים. בהדלקת נר הזיכרון האישי יש כדי לתת מענה למשפחות המביעות חשש שלא יהיה מי שיזכור ויזכיר את יקירן ביום האזכרה.

ברחבת הכניסה להיכל ידלוק "נר תמיד" ויוצב תורן עם דגל ישראל. טקסי הזיכרון הרשמיים יערכו בלב ההיכל, ואורחי המדינה יוזמנו אליו להנחת זר לזכר חללי מדינת ישראל. שמו של כל חלל יופיע על לבנה, עם תאריך הנפילה, ונר שיידלק ביום האזכרה לנפילתו. מדי בוקר תתקיים במקום אזכרה לחיילים שנפלו באותו היום, על-ידי חזן צבאי. מיקומו של ההיכל בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, סמוך ליד ושם, מחדד את הקשר בין השואה לתקומת העם היהודי בארצו.

בלב ההיכל מוצב פעמון זיכרון ענק המורכב מלמעלה מששת אלפים לבנים, שפותחו בטכנולוגיה מתקדמת ויוצרו על ידי מנהלת תכנית טנק המרכבה והרק"מ (מנת"ק) ברוח הפסוק: "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת". ביום האזכרה של החלל, לצד לבנת ההנצחה האישית, יידלק נר זיכרון שיסמל את זיכרון האומה לנתינה העצומה של כל נופל למען המדינה- למען החיים בארץ ישראל.

ההיכל כולל גם הנצחה וירטואלית. המיצגים האמנותיים והכלים האינטראקטיביים המשולבים בהיכל מזמנים חוויה אחרת מזו המקובלת באתרי הנצחה ובאנדרטאות. אפליקציה ייחודית שפיתח משרד הביטחון, ותושק בקרוב, תאפשר לאתר את לבנת הזיכרון לזכרו של כל נופל ולקבל מידע אודותיו. בעמודי יזכור הניצבים במעלה הדרך יוצגו תמונותיהם ושמותיהם של מי שנפלו באותו היום. לקראת סיום המסע בהיכל, יוכל המבקר לבטא את שבליבו, לשתף את אשר חווה, להקדיש דברים לזכרם, ולהדליק נר וירטואלי שיהפוך לחלק ממיצג תלת מימד מיוחד.טוען....