גם לפני 50 שנה, ל"ג בעומר נדחה ביום

בעקבות הסערה סביב חופשת ל"ג בעומר, מסמכים משנת התשכ"ו מראים שכבר אז דחתה הרבנות הראשית את ל"ג בעומר ביום כדי למנוע חילול שבת.

רעות הדר , א' באייר תשע"ז

הדאגה לשמירת השבת היתה מאז לתמיד
הדאגה לשמירת השבת היתה מאז לתמיד
צילום: ללא קרדיט

בעקבות הסערה סביב החלטת משרד החינוך והרבנות הראשית לדחות את מדורות ל"ג בעומר וחופשת מוסדות החינוך ביום אחד, כדי למנוע חילול שבת המוני, חושף ארגון 'חותם' כי כבר לפני כ-50 שנה פעלה הרבנות ודחתה את חגיגות ל"ג בעומר כדי למנוע חילול שבת המוני.

הארגון מפרסם מכתבים ומודעות מלפני כחמישים שנה, בשנת תשכ"ו-1966, כאשר בשנה זו חל ל"ג בעומר במוצאי שבת בדיוק כמו השנה.

המסמכים מגלים כי כבר באותה שנה קבעה הרבנות הראשית כי חגיגות ל"ג בעומר תתקיימנה ביום ל"ג בעומר עצמו ולא במוצאי שבת. "עקב החשש החמור של חילולי שבת שעלולים להיגרם ע"י המונים שיצאו לחגיגות ביום השבת", לשון הודעת הרבנות לעיתונות בשנת תשכ"ו.

במסמך נוסף קראה הרבנות לשר הדתות שיפעל כפי החלטתה. הרבנות אף פרסמה מודעות רחוב אשר קראו לציבור לפעול ברוח החלטתם תוך שהיא מציינת "החלטה זו הועברה לידיעת שר הדתות ולתשומת לב רבני הערים וכן לכל הגורמים הנוגעים לארגון החגיגות".

"החלטת הרבנות באותה שנה, קיבלה גיבוי מוחלט מכל מוסדות המדינה, כך שתמוהה העובדה כי הנושא צריך להיפתח בכל פעם מחדש של"ג בעומר יוצא במוצאי שבת", ציינו ב'חותם'.

בארגון הוסיפו כי "ל"ג בעומר ומנהג הדלקת המדורות ביום זה הינו מנהג שהתחבב על ילדי ישראל דתיים ושאינם דתיים, כך אנו מאמינים שיום השבת יקבע בלבבותיהם של תלמידי ישראל כיום שבתון. החלטת הרבנות ומשרד החינוך לחזק את השבת ביום זה מאחדת את כל ישראל סביב המסר של אחדות וערבות הדדית".