מוזס לבנט: החזר החופשה ליום א'

ח"כ מנחם אליעזר מוזס מביע חשש מהשלכות הזזת חופשת ל"ג בעומר ביום, וטוען כי השינוי יצור לחץ במירון שיגרום לפיקוח נפש.

חזקי ברוך , ד' באייר תשע"ז

פיקוח נפש. מנחם אליעזר מוזס
פיקוח נפש. מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

ח"כ מנחם אליעזר מוזס פנה לשר החינוך נפתלי בנט וביקש ממנו לחזור בו מההחלטה להזיז את חופשת ל"ג בעומר ליום שני בשבוע.

"כאחד המטפל בענייני מירון זה כעשור שנים וחצי, ברצוני ליידע אותך בדבר הסכנה ופיקוח הנפש העלולים להיווצר כתוצאה מהחלטתך", כתב מוזס לבנט.

במכתב ציין מוזס כי "לדברי אנשי מקצוע במשרד התחבורה, קיום לימודים ביום ראשון י"ח אייר יגרור חסר של 30% - 40% בכמות האוטובוסים הנדרשים להסעת ההמונים למירון. המחסור החמור שיבוא לידי ביטוי בעיקר בשעות הבוקר, ייאלץ נוסעים רבים לדחות נסיעתם לשעות אחה"צ ולריכוז מספר נוסעים חסר תקדים, במספר שעות בודדות. הדבר יגרום בהכרח לקריסת מערך התחבורה והכבישים".

ח"כ מוזס מציין במכתבו כי בשנת 2014 קיבל שר החינוך דאז, שי פירון, את אותה ההחלטה, שגרמה לקריסה מסוכנת ובלתי נשלטת. "כ- 60,000-70,000 איש, שהגיעו למירון רק בשעות אחה"צ בשל מחסור באוטובוסים בשעות הבוקר, ירדו מההר עם החשכה בבת אחת. הגדרות נפרצו, והציבור שעט על הכביש. המשטרה נאלצה להכניס כוחות עם פרשים, רבים נפצעו והמהומה הייתה איומה. אני מבקש, בכל לשון של בקשה, בשל פיקוח נפש וצרכי הציבור. אנא: חזור בך מההחלטה והותר את יום ראשון, י"ח אייר כיום חופשה כפי שתוכנן מלכתחילה!".

מוזס פנה גם לשר התחבורה ישראל כ"ץ וכתב לו כי למהלך הזזת יום החופשה משמעות מרחיקת לכת לגבי הערכות משרדו למערך התחבורה הציבורית בל"ג בעומר. "ובעצם, פירושו ביטול התכניות המקוריות והרס ההערכות המוקדמת".

מוזס מצטט מדבריו של מאיר חן, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, לפיהם מדובר בלמעלה מ 12 מיליון ש"ח שירדו לטמיון. וכל זה בשל חוסר תיאום בין כל גורמי הממשלה. ח"כ מוזס דורש במכתבו התערבות מיידית של השר כדי למנוע את הכאוס הצפוי, ולסייע להחזרת המצב לקדמותו. "אנו מצויים שבועיים לפני ל"ג בעומר. הזמן קצר והמלאכה מרובה. כל שינוי/עיכוב, יפעלו לרעת הציבור ויימנעו מהאירוע הענק להתנהל בהצלחה" כתב מוזס לשר כץ.

מפכ"ל המשטרה קיבל אף הוא פנייה בהולה ודרישה להפעיל השפעתו על שר החינוך, כי יחזור בו מההחלטה הבעייתית: "אדוני המפכ"ל, אנא, מפני שלום הציבור ופיקוח נפש, פנה בדחיפות אל שר החינוך שישוב בו מהחלטתו לדחיית החופשה. יצויין, כי הנני מטפל בענייני מירון זה למעלה מעשור שנים. הייתי ה'נחשון' שיצא עם הקריאה לציבור להשתמש אך ורק בתחבורה הציבורית. אצטער מאוד, אם בשנה זו, בשל המחסור באוטובוסים, יבחרו רבים להשתמש ברכבם הפרטי. כאמור, מדובר בפיקוח נפש ממש, ואבקש התערבותך בדחיפות".