עונשו של הרב מצגר קוצר בשנה

בית המשפט העליון קיבל את ערעורו של הרב הראשי לשעבר וקבע כי עונש המאסר שהוטל עליו יקוצר בשנה, בהתאם להסדר הטיעון המקורי.

שלמה פיוטרקובסקי , ד' באייר תשע"ז

הרב יונה מצגר
הרב יונה מצגר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, נועם סולברג ודפנה ברק ארז, קיבלו היום (ראשון) את הערעור שהגיש הרב הראשי לשעבר יונה מצגר על עונש המאסר שנגזר עליו בפרשת השוחד.

השופטים החליטו לאמץ את הסדר הטיעון שנחתם בין הרב מצגר לפרקליטות, בניגוד להחלטת בית המשפט המחוזי, ולאור זאת קבעו כי הוא ירצה שלוש שנים וחצי בכלא, כפי שסוכם בהסדר הטיעון המקורי, ולא ארבע שנים וחצי כפי שקבע בית המשפט המחוזי.

השופט פוגלמן שעמד בראש ההרכב ציין כי בית המשפט המחוזי לא נתן משקל מספיק להודאתו של הרב מצגר ולאחריות שנטל על מעשיו, "דעתי היא כי הודאת המערער בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן מבטאת לקיחת אחריות והכרה מצד המערער בהתנהלותו הבלתי ראויה".

עם זאת הוסיפה השופטת דפנה ברק ארז, "החלטתנו לקבל את הערעור בשל המשקל שצריך היה לתת בנסיבות העניין להסדר הטיעון ולטעמים שעמדו ביסודו אינה גורעת כמלוא הנימה מן הגינוי החריף למעשים המכוערים שבהם הורשע המערער. לא ניתן להפריז בחומרתן של העבירות שבהן כשל המערער תוך ניצול של מעמדו הרם – עבירות על טוהר המידות, שפגעו בערך של יושרה בחיים הציבוריים בכלל ובמעמדה של הרבנות הראשית בפרט".

כזכור, מצגר עתר בתחילת חודש מרץ לבית המשפט העליון בעקבות גזר הדין שניתן לו בבית המשפט במחוזי בירושלים - ארבע שנות מאסר וחצי, לאחר שהודה בשורה של עבירות שוחד במסגרת הסדר טיעון.

שופט בית המשפט המחוזי משה יועד הכהן לא קיבל את הסדר הטיעון בין הרב מצגר לפרקליטות שבו הוסכם כי על הרב מצגר יגזרו שלוש שנות מאסר וחצי, והחמיר בעונש המאסר שנגזר על הרב הראשי לשעבר.

כחלק מעסקת הטיעון הוגש נגד הרב מצגר כתב אישום מתוקן, בו נטען כי הרב מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, עבירות רבות ובהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. כמו כן במהלך חקירת התיק ביצע הרב מצגר עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב שוחד בסך כולל של כ-5 מיליון ש''ח ומתוכם נטל לכיסו סך של כ-3 מיליון ש''ח, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו לקבלת כספי העבירות. שאר הכסף עבר לנהגו. כתב האישום המתוקן כולל שישה אישומים בהם מואשם הרב מצגר.

בגזר הדין ציין השופט, "אני סבור כי העונש שהיה ראוי לגזור לנאשם, בתוך המתחם שקבעתי לעיל, אלמלא הסדר הטיעון , עומד על 7 שנות מאסר בפועל".

השופט הוסיף, "אין בידי לאשר את ההסדר שאליו הגיעו הצדדים, בכל הנוגע לקביעת עונש המאסר. זאת בשל נסיבותיהם החמורות והמסלידות של העבירות בהן הורשע ובשל מאפייניהן. כעולה מהן קיים הנאשם, תוך שימוש בתפקידו הציבורי הרם ובמעמד, בהשפעה ובקשרים שהקנה לו, מעין 'מיזם עסקי' מסועף ושיטתי שהתמשך לאורך שנים, שמטרתו קבלת שלמונים בסכומים גבוהים מגורמים שונים ומגוונים".