מנפנפים עם שירי העצמאות

הבשרים עליכם, המוזיקה עלינו: השיר הישראלי שהגיע למקום השלישי בארוויזיון, העיבוד של הדלקת המשואות והשקר שבשיר 'ולנו יש פלאפל'.

עוזיאל סבתו , ו' באייר תשע"ז

יום העצמאות
יום העצמאות
צילום: Yonatan Sindel | Flash90

שיר | עוזי חיטמן | כאן נולדתי

בימים שתאגיד השידור הציבורי – 'כאן' לא יורד מהכותרות, כדאי להיזכר במותג 'כאן' המקורי (שגם סיפק לא מעט כותרות לעוסות לקופירייטרים של כותרות הכתבות על התאגיד) – הלהיט של עוזי חיטמן, שהגיע למקום השלישי בתחרות הארוויזיון ברומא בשנת 1991, בביצועם של משה ואורנה דץ.

אפשר לכנות את עוזי חיטמן כמלחין הלאומי. מאות שיריו (מתוך שש מאות סך הכל) הפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית המגוונת. כך שירים מהצד המזרחי של המפה הישראלית ('מרלן' שכתב לזוהר ארגוב, 'אני העבד' הכבד שכתב לאיציק קלה), בלאדות חופות ('לכל אחד יש'), דרך שירי ילדים אהובים ('א-לוהים שלי'), שירים ישראליים ('תודה על כל מה שנתת'), ואפילו חסידיים ('אדון עולם').

חיטמן, שגדל בסביבת ניצולי השואה, שר "אין לי עוד מקום אחר בעולם". הוא פותח במקום מגוריו וזיכרונות ילדותו "במישור על שפת הים", עובר בין מעגלי המשפחה, החברים, העבודה, השכנים והתחביבים ומגיע לחייו כבן של העם היהודי ש"אחרי שנים אלפיים סוף לנדודי".

שיר | אבי טולדנו | חג יובל

והנה שיר אהבה נוסף לארץ ישראל.

הזמר המיתולוגי אבי טולדנו עובר בין השומרון לכינרת, ירדן ועמק יזרעאל – ושר להם את אהבתו, עם מילותיו של דודו ברק, ללחנו של שייקה פייקוב.

העיבוד הקליל הזכיר לי את הטקס בהר הרצל, הדלקת המשואות הממלכתית, משהו בחצוצרות ובתופים מתלבש עם אווירת החג וגורם לי להכתיף שק, בכל פעם שאני שומע את השיר:

שיר | נסים גרמה | ולנו יש פלאפל

אם בזמרי עבר עסקינן, קבלו את נסים גרמה, שאחד משיריו (דווקא מהסאטיריים) זכה להפוך להמנון של כל דוכני הפלאפל במדינה:

"לכל מדינה כאן בעולם, מאכל לאומי המוכר לכולם, וכל ילד בגן יודע כי האוכל מקרוני הוא איטלקי ולנו יש פלאפל!".

חרף ההצלחה – כדאי לדעת שהפלאפל הוא לא באמת המאכל הלאומי שלנו, הוא אפילו לא מאכל שלנו. הפלאפל הישראלי הוא חיקוי של עיסות מטוגנות שונות שבאו ממדינות אחרות באזורנו.

אבל לא נורא, גם לישראל יש ידיים ורגליים בתחום הקולינרי הבינלאומי. אתם יכולים לשיר: "ולנו יש ביסלי, במבה, סביח, שקדי מרק, אורז בן-גוריון ושווארמה".