אמרתי לפוטין: או שנתאם או שנתנגש

ראש הממשלה נתניהו: "חל שינוי גדול מאוד בתפיסה של מדינות באזור ביחס לישראל. הן מבינות היום שישראל היא כוח עצום לביטחון ולייצוא".

ניצן קידר , ז' באייר תשע"ז

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניה התראיין לערוץ 9 לרגל יום העצמאות והתייחס לשורת נושאים מדיניים.

בנוגע לשיחותיו עם פוטין אודות המתרחש בסוריה סיפר נתניהו, "ביקשתי לדבר איתו וטסתי למוסקבה ואמרתי לו את הדבר הבא: 'אנחנו פועלים בסוריה למנוע העברות של נשק מאוד מסוכן ע"י איראן דרך סוריה לחיזבאללה בלבנון ואני אמשיך להורות לצה"ל לפעול נגד ההעברות האלה.

יש שתי אפשרויות - או שאנחנו נתאם בין שני הצבאות שלנו שלא נתנגש אחד עם השני, שני הצבאות קרובים זה לזה, או שנתנגש אחד עם השני'. אמרתי לו 'אני מעדיף שנתאם אי התנגשות' והוא אמר 'אני מסכים'. כל כמה חודשים צריך להדק את הברגים ואנחנו פועלים למנוע התנגשות בין הצבאות שלנו''.

עוד אמר ראש הממשלה כי "הנקודה החשובה היא אחת, למנוע התנגשות והצלחנו עד היום. והדבר השני הוא למנוע התבססות איראנית צבאית בסוריה. בוא נדמיין שאיראן תצליח לממש מה שהיא מנסה להשיג וזה נמל ימי בים התיכון בסוריה. תאר לך צוללות איראניות משייטות כאן לאורך נתיבי השיט שלנו ואני אמרתי לנשיא פוטין 'אני לא חושב שזה טוב גם לאינטרס שלך'".

נתניהו נשאל האם יתקוף את שטח מצרים אם יזהה מקורות ירי מסיני, והשיב: "אני מעדיף לעשות ולא לדבר על זה, בנושאים שקשורים בביטחון שלנו. מה שאני כן יכול להגיד לך זה שאחד השינויים שקרו בשנים האחרונות זה שחל שינוי גדול מאוד בתפיסה של מדינות באזור ביחס לישראל. אם בעבר הם ראו אותנו כאויב, היום הם רואים בישראל בעלת ברית איתנה במאבק.

''יש מאבק נגד האסלאם הקיצוני על שני פלגיו, זה המונהג על ידי איראן - השיעי - וזה המונהג על ידי דאע"ש - הסוני. המדינות הללו מבינות היום רבות שישראל היא כוח עצום לביטחון ולייצוא וזה מייצר אפשרויות שונות במרחב שלנו".