חילול האנדרטה: ''העלבון גדול''

יורם רונן ממשמר העמק מגיב לחילול האנדרטה להנצחת הנופלים במערכות ישראל. "מי שעשה את זה הוא לא בן אדם''.

בני טוקר , ח' באייר תשע"ז

חלק מהפגיעה באנדרטה
חלק מהפגיעה באנדרטה
צילום: מזכירות משמר העמקטוען....

יורם רונן, חבר קיבוץ משמר העמק וממייסדי עמותת הצנחנים, מגיב בערוץ 7 לחילול האנדרטה הסמוכה לקיבוץ ומנציחה את בני משמר העמק שנפלו במערכות ישראל.

"את האנדרטה המחודשת לזכר חללי משמר העמק וחללי הפלמ"ח שנפלו בקרבות של מלחמת העצמאות הקמנו כאן על הרכס הגדול של הרי אפרים", סיפר רונן. ''מידי שנה בערב יום הזיכרון עולים לכאן מעל אלף נפש לטקס מיוחד.

''השנה, ביום הטקס, גילינו שהיה ניסיון לפגוע בשתי אבנים באנדרטה וגרדו שם כמה אותיות, למחרת ביום העצמאות גילינו פגיעה נוספת, הנזק לא גדול אבל העלבון גדול", אמר.

רונן הדגיש כי לחברי הקיבוץ אין שום מושג מי אחראי לפשע. "המשטרה תסיים לחקור ואנחנו נתקן את הנזק שהוא לא גדול. אין לנו שום כיוון מי יכול לעשות את זה, כאן בהרים מסתובבים אין סוף רכבים, אופנועים ורכבי שטח. אנחנו סומכים על המשטרה שתעשה את העבודה.

''עצם העובדה שמישהו חשב לעשות את זה היא מזעזעת. בשבילי מי שעשה את זה הוא לא בן אדם ולא מעניין אותי מי הוא".

יורם רונן, ממייסדי עמותת הצנחנים, ממשיך בהכנות שלו לקראת יום ירושלים, "אני בוגר חמש מלחמות בחטיבת הצנחנים, ממבצע קדש ועד לבנון, כולל קבלת עיטור ביום כיפור. זכר הנופלים מלווה אותי מהמלחמה הראשונה עד היום. זה יקר וחשוב לי.

"מאז מלחמת ששת הימים ועד היום אני בין המארגנים של יום ירושלים והטקסים של החטיבה בארבע האנדרטאות בירושלים, מרוקפלר ועד גבעת התחמושת. בשבילי יום ירושלים הוא לא חג אלא יום מקודש של פגישה עם משפחות הנופלים. אני לא מבין איך אפשר להפוך יום ציון של מלחמה ליום חג, בעיניי אי אפשר לחגוג על דם הנופלים".

צילום: מזכירות משמר העמק