חברי קונגרס לטראמפ: תכיר בירושלים

52 מחוקקים פנו לממשל בקריאה לבטל את המדיניות האוסרת על אזרחים אמריקניים שנולדו בישראל, לרשום "ישראל" בארץ הולדתם.

ניצן קידר , ט' באייר תשע"ז

ייענה לבקשת חברי הקונגרס? טילרסון
ייענה לבקשת חברי הקונגרס? טילרסון
צילום: רויטרס

52 מחוקקים בקונגרס האמריקני פנו לממשל טראמפ במכתב שבו קראו לבטל את המדיניות האוסרת על אזרחים אמריקניים שנולדו בירושלים, לרשום במסמכים רשמיים את ישראל כארץ הולדתם.

הקונגרס מנסה כבר 15 שנים לשכנע את נשיאי ארה"ב לבטל את ההנחייה הזו. הממשלים של ג'ורג' בוש הבן וברק אובמה לא הסכימו לבטל את המדיניות, וטענו כי הכרה בירושלים באופן רשמי - עלולה לפגוע במעמדה של ארה"ב כמתווכת נטולת פניות במזרח התיכון - ובעיקר בין ישראל והפלסטינים.

חברי הקונגרס כתבו מכתב ארוך ומנומק למזכיר המדינה רקס טילרסון בו הם מציינים כי לאור התחייבותו של הנשיא טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים - שיהווה הכרה מעשית בבירת ישראל - יש לבטל גם את מדיניות אי הרישום.

"לשינוי המדיניות המבוקש, לא תהיה שום השפעה ברמה הגיאו-פוליטית - אבל הוא יהיה מאוד משמעותי לאותם אזרחים אמריקניים שמעוניינים שישראל תירשם כמקום הולדתם", כתבו חברי הקונגרס לטילרסון.

הם הוסיפו כי "מדובר בצעד שיכבד את הזהות האישית של כל אזרח אמריקני באשר הוא - ודאי אם נולד בישראל שהיא ידידה קרובה של ארה"ב".

אגב, כבר בשנת 2002 קבע הקונגרס כי יש לבטל את ההוראה אך הנשיאים לא שעו לחוק שנחקק בנושא -ומצאו דרכים לעקוף אותו.

כזכור, בשנת 2015 נדחה ערעור של משפחת זיבוטופסקי האמריקנית, שבנם נולד בירושלים ומחלקת המדינה סירבה לרשום את ארץ הולדתו כישראל.

בית המשפט העליון בארה"ב קבע אז כי הסמכות לשנות את התקנות בנושא מצויות אך ורק בידיו של הנשיא, כמי שמכתיב את מדיניות החוץ האמריקנית.