"המתנחלים השתלטו על דגל ישראל"

הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר משתלח במתיישבים ביהודה ושומרון שלדבריו מניפים את דגל ישראל בעת שיוצאים "לפרוע פרעות" בכפר ערבי.

ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ז

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הפרשן הכלכלי הבכיר נחמיה שטרסלר מוחה על הירידה במספר דגלי ישראל שנראו השנה ברחובות בעת יום העצמאות, ובמאמר שפרסם בעיתון "הארץ" משתלח במתיישבים ביהודה ושומרון.

"מספר הדגלים שהונפו השנה על כלי רכב ומרפסות בתים היה נמוך באופן מביך. אני עוד זוכר איך אבא שלי נהג לקשט את המרפסת עם ענפים ירוקים, לתלות את תמונות הרמטכ"ל ונשיא המדינה ולהניף מעליהם את דגל ישראל", סיפר שטרסלר.

"מאז השתנה הכל", הוא טוען, ''הימין הלאומני השתלט על הדגל, ובראשו המתנחלים. הם מניפים אותו בהתרסה, כאשר הם מקיימים את המצעדים האלימים שלהם בלב חברון, או כשהם יוצאים לפרוע פרעות בכפר שכן. הם משתמשים בדגל, כדי שלכולם יהיה ברור מי השולט ומי הנשלט''.

הפרשן הבכיר תוקף גם את ארגוני הימין הגזעניים, כהגדרתו. ''להב"ה, 'לה פמיליה' ו'האריות של הצל' עוטפים את כתפיהם בדגל ישראל בכל פעם שהם יוצאים להפגנה אלימה. התוצאה היא, שמי שרואה את עצמו כליברל מתון או כאיש שמאל מתקשה להזדהות עם הסמל שריחו הובאש. לכן הוא נמנע מלהניפו ביום העצמאות, והמרפסות ריקות. אבל מדובר בטעות. הוויתור על הדגל הוא כניעה ללא קרב''.

שטרסלר קורא לא להתקפל בפני ''הלאומנות המשיחית'', ומדגיש כי ''אסור לאפשר למדינת יהודה להוביל אותנו לחורבן. צריך לעשות בדיוק את ההיפך: להחזיר לדגל את ערכי מגילת העצמאות, את ערכי ההומניזם והשוויון — ולהניף אותו אל על, בגאווה ותוך הפגנת בעלות. הוא שלנו. של הציונים האמיתיים, של הפטריוטים המסורים, ולא של הלאומנים הסהרוריים, שמסכנים את עצם קיומה של המדינה''.