ספר חדש: אררטים

סיפורו של העם הארמני אי שם בהרי אררט. סיפור שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

קובי פינקלר , י"א באייר תשע"ז

אררטים
אררטים
צילום: יחצ

אררטים
עם עובד
סיפורו של העם הארמני אי שם בהרי אררט סיפור שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

סיפורה וסיפרה הקודם והמצליח של אורה אחימאיר "כלה", הלך בעקבות צפת. גם סיפור אישי, גם סיפורה של הקהילה היהודית בצפת וגם סיפורו של לוחם צעיר במדינה שבדרך.

הספר החדש אררטים מוליך אותנו לאזור אחר, לתקופה אחרת ולעם אחר.סיפורו של העם הארמני אי שם בהרי אררט. סיפור שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

ולמה ארמנים? את התשובה כבר קבלנו בהקדשת הספר וכה כתב אבא אחימאיר בשנה שקדמה להכרזת המדינה "הארמנים הם בעצם כמו היהודים, בכל מקום הם במיעוט ובעלי היסטוריה עקובה מדם...דבר שנעשה כלפי העם הארמני. נעשה אח"כ כלפי העם היהודי"..כך בעיתון המשקיף של אותם ימים.

ואורה, כדרכה מביאה את הסיפור האנושי, האוטנטי "העבר לכד אותי וכפה עלי מסע שתחילתו ברובע הארמני בירושלים וסופו בחלב הנחרבת. ואולי להיפך. שלוש שנים של מרדף אחרי שושאן, נערה שהצילה משפחת אביה בימי רצח העם הארמני.

לונה, היתה חוקרת שואה ששורשי משפחתה נטועים בחַלַבּ. כך האמינה עד שחדרו לחייה זר מושך לב ועדותה של נערה ארמנית שמילטו הורי הוריה של לונה בימי רצח העם הארמני, לאחר עינויים וסבל שנחרטו לעד בלִבה ובפניה".

מכאן לשם ומשם לכאן. בין רומא ללונדון, בין פקק תנועה לירושלים לשטוקהולם, במרוצת הימים החל הסיפור להשתרג בסיפורם בן מאה השנים של הארמנים וערבל אותם עד שלא היה אפשר להפריד ביניהם. וכן, אכזריות לא אנושית בידי בני אנוש הייתה בו, אבל היו גם רוך משפחה ואהבה.

כך סוחפת אותנו אורה אחימאיר בדרכה הנוקבת, ממש כמו את גיבורת הספר, לתוך מסע מרעיד סִפּי נפש שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

ספר עם עוצמות ותבונות, עמים וארצות ובמיוחד בני אדם.