"ישראל היא מגדלור של תקווה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קישר באזכרה בכנסת לחוזה המדינה, בין זכרונו של הרצל לחוק הלאום. יו"ר האופוזיציה תקף בחריפות את דבריו.

חזקי ברוך , י"ב באייר תשע"ז

נתניהו בכנסת
נתניהו בכנסת
צילום: דוברות הכנסת
ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס הערב (שני) לחוק הלאום במסגרת נאום לזכרו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל ז"ל.

"חוק הלאום יבסס את מעמד ישראל כמדינה יהודית. אין כל סתירה בין היותה של ישראל דמוקרטיה להיותה מדינת העם היהודי. התשובה שלנו היא חיזוק העם היהודי וגאווה במורשתנו", אמר נתניהו.

הוא התייחס גם למעמדה של ישראל בעולם ואמר כי "ישראל היא מגדלור של נאורות ותקווה", דברי ראש הממשלה.

הרצל הצליח מעל למשוער. לא זו בלבד שחזונו בדבר מדינה יהודית קרם עור וגידים, אלא שמאה עשרים שנים לאחר כינוס הקונגרס הציוני הראשון בבזל, מדינת היהודים היא מדינה מודרנית עם הישגים יוצאי דופן ועם הצבא החזק ביותר במזרח התיכון, שיכול להגן על מדינתו מפני כל איום.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג דיבר על חזונו של הרצל למדינה יהודית שתהיה מקום מבטחים עבור העם היהודי. "גם היום, אין ליהודים מקום בטוח יותר ממולדתם. האנטישמיות לא פסקה. היא קיימת ורוחשת ומרימה ראש. פעם היא לובשת צורה טהורה של שנאת יהודים ופעם היא מתחפשת לשנאת ישראל – אבל השנאה אותה שנאה. הרוע אותו רוע. ה-BDS גדל באותן ערוגות בדיוק, של אנטישמיות, של הסתה, של אי הבנת הסיפור האמיתי של המדינה שלנו ואי ידיעת העובדות ההיסטוריות או סילופן".

הוא תקף את חוק הלאום ואמר כי "שום הון פוליטי רגעי וריח בחירות באוויר אינו מצדיק להפר את מה שהובטח במגלית העצמאות ואינו מצדיק הסתה כנגד מיעוט החי בתוכנו. שום אינטרס אלקטוראלי רגעי של קהל מתפקדים, כזה או אחר, אינו מצדיק רצף מעשי חקיקה שמבזה את מגילת העצמאות, את חזון הנביאים ואת חלומו של הרצל".

"הויכוח הציוני היום הוא אי לא על עצם קיומה של מדינת ישראל שהיא עובדה מוגמרת, אלא על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית עם מסד עמוק של צדק חברתי וחירות הפרט לדורות", טען הרצוג.

הוא דיבר גם בנושא המדיני. "כמו אז, כך גם היום, ההחלטה לחלוק את הארץ עומדת לפתחה של התנועה הציונית. כמו אז גם היום היא לא פשוטה והיא מפלגת את העם. את התנועה הציונית העכשווית. דילמה בין מה שהובטח לאבותינו בספר הספרים, לבין מה שניתן להשיג במציאות המדינית והפוליטית".

"כאשר בכנסת הזו יושבים אנשים, חברי מפלגות ציוניות, המדברים ללא בושה על מדינה דו-לאומית, שתפלה בין אזרחיה, על מדינה במונחים של גבולות ללא מוסר וללא מופת, כאשר בכנסת ישראל יושבים פסבדו-ציונים הנאחזים בתביעות אבסולוטיות על כך שכל הארץ לנו ללא פשרה וללא גבולות – עמדה שאיפיינה את הצד הערבי ונתפשת לקנאות לאומנית-משיחית – אזי שבשנת 2017 נשחק הבסיס המוסרי שעליו השתית חוזה המדינה את צדקת קיומה של מדינתנו", סיכם הרצוג.