השר אקוניס לערוץ 7:
לא תקום עוד מדינת טרור על חשבוננו

"הבעיה של הפלסטינים איתנו כבר למעלה מ-120 שנה היא העובדה שאנחנו קיימים", אומר שר המדע. "מצפה מטראפ להודיע על העברת השגרירות".

אלירן אהרון, ניו יורק , י"ב באייר תשע"ז

"אני לא האגף הימני בליכוד, אני הליכוד". השר אופיר אקוניס
"אני לא האגף הימני בליכוד, אני הליכוד". השר אופיר אקוניס
צילום: אור אלכסנברג

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד) מתייחס לניסיונותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, מזכיר כי הפלסטינים היו סרבני שלום מאז ומתמיד, ומדגיש כי הוא מתנגד בכל תוקף להקמת מדינה פלסטינית.

בראיון לערוץ 7 מוועידת 'ג'רוזלם פוסט' בניו יורק אמר אקוניס כי ישראל לא תסכים להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון אם הפלסטינים ידרשו זאת כתנאי לתחילת המשא ומתן.

"אנחנו לא נסכים להקפאת בנייה בוודאי כל עוד הדבר תלוי בי", אמר אקוניס, ''ההקפאה האחרונה בשנת 2010 שבאה לאוויר העולם על ידי הנשיא אובמה היתה שגיאה חמורה. היא לא קרבה את המשא ומתן אלא הרחיקה אותו, היא לא קרבה את הפלסטינים לשלום אלא הרחיקה אותם מהשלום''.

שר המדע ציין כי הוא מצפה מהנשיא טראמפ להודיע במשך השנה הקרובה שיעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים כפי שהבטיח במהלך מערכת הבחירות.

בנוגע לאפשרות שיתרחש מהלך מדיני אמר אקוניס כי הכל תלוי ברשות הפלסטינית. ''סרבני השלום הם הפלסטינים ולא ישראל ולא ארצות הברית. אם אתה שואל האם יש סיכוי להתנעת תהליך מדיני זו שאלה שצריך להפנות למי שמסרב להיכנס לתהליך וזה הפלסטינים''.

אולי העובדה שטראמפ הוא איש עסקים ותיק תגרום לו להצליח בנושא הזה?

''אני לא חושב שהפלסטינים שוקלים את השיקול הזה. הרי הפלסטינים מקיימים את מערכת היחסים שלהם עם היישוב היהודי עוד לפני הקמת מדינת ישראל. למעלה מ-120 שנה ידוע שלסכסוך הערבי-ישראלי אין קשר להתיישבות ביהודה ושומרון, אין קשר לאירועי חמישים שנה לאיחוד ירושלים, אין קשר להחלת החוק הישראלי על הגולן, אלא הקשר הוא שישראל קיימת וזאת הבעיה של הפלסטינים''.

השר אקוניס הדגיש כי הוא מתנגד באופן נחרץ להקמת מדינה פלסטינית. ''האמירה שלי נגד מדינה פלסטינית התקבלה כאן באהדה, וזה ביטוי גדול לעובדה שיהודים רבים בעולם וישראלים רבים מבינים שמדינה פלסטינית לא תביא שלום במזרח התיכון''.

רעיון המדינה הפלסטינית כבר דבק בנו, יש סיכוי לשכנע את העולם אחרת?

''מלכתחילה לא היינו צריכים להיכנס לדבר הזה, זאת היתה הטעות ההתחלתית. עכשיו צריך לשכנע את העולם, אחרי שרואים מה מתרחש בסוריה, באיראן ובעיראק, האם המזרח התיכון צריך עוד מדינת טרור? בוודאי שאם זה על חשבון חבלי המולדת של העם היהודי התשובה היא לא", הדגיש השר אקוניס והזכיר כי ''כך אמרתי באופן עקבי מאז נאום בר אילן ועוד לפניו''.