קנאביס יהפוך לתרופה לדמנציה?

חוקרים מהאונ' העברית ומגרמניה גילו: קנאביס מסוגל להפוך תהליכי הזדקנות במוח של עכברים. בשלב הבא תיבדק ההשפעה על חולי דמנציה.

ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ז

תרופה לדמנציה? קנביס
תרופה לדמנציה? קנביס
פלאש 90

מחקר חדש שהתפרסם אתמול (שני) בכתב העת המדעי Nature Medicine מראה כי קנאביס יכול גם להפוך את תהליכי ההזדקנות במוח.

במחקר, אותו ערכו מדענים באוניברסיטת בון בגרמניה עם עמיתיהם באוניברסיטה העברית בירושלים, נצפה שיפור בזיכרון של עכברים מבוגרים אשר הצליחו "לסגת" חזרה למצב של עכברים בני חודשיים, זאת תודות לטיפול ממושך במינון נמוך של קנאביס שהכיל את הרכיב הפעיל THC. הגילוי פותח שלל אפשרויות חדשות, בין היתר, כשמדובר בטיפול בשיטיון (דמנציה).

יש לציין כי בשל תוחלת החיים הקצרה שלהם (כשנתיים), עכברים מתחילים להראות קשיים קוגניטיביים בולטים כבר בגיל 12 חודשים. החוקרים נתנו כמות קטנה של THC,הרכיב הפעיל בצמח הקנביס לעכברים בני שנתיים, שנים עשר ו -18 חודשים במשך תקופה של ארבעה שבועות.

לאחר מכן, הם בחנו יכולת למידה וביצועי זיכרון אצל העכברים שכללו כישורי כיוון והתמצאות במרחב וזיהוי של עכברים אחרים. עכברים שקיבלו את מנת הפלסבו (דמה) הראו תהליכי למידה ואובדן זיכרון שתאם את גילם. לעומת זאת, התפקודים הקוגניטיביים של העכברים שטופלו בקנאביס היו טובים בדומה לעכברים הצעירים (בני החודשיים).

"הטיפול הפך לחלוטין את אובדן הביצועים אצל העכברים המבוגרים", מסר פרופ' אנדריאס צימר מהמכון לפסיכיאטריה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה .

המדענים גילו כי המוח מזדקן הרבה יותר מהר כאשר עכברים הם אינם בעלי קולטנים פונקציונליים לחומר הפעיל THC. בגוף האדם נוצרים באופן טבעי קנבינואידים, ולהם יכולת להפעיל את הקולטן שלהם במוח המכונה CB1. הם גם הסיבה לאפקט "הממסטל" של THC במוצרי חשיש או מריחואנה, אשר מצטברים בקולטן.

THC מחקה את ההשפעה של קנבינואידים המיוצרים באופן טבעי בגוף וממלאים תפקידים חשובים במוח. "עם הגיל, כמות הקנבינואידים שנוצרת באופן טבעי במוח פוחתת", אומר פרופ' צימר. "כאשר הפעילות של מערכת הקנבינואידים יורדת, אנו מוצאים הזדקנות מהירה במוח".

כדי לבדוק מהי ההשפעה של הטיפול ב THC בעכברים בוגרים, חוקרים באוניברסיטה העברית, בהובלת ד"ר מונה דביר-גינזברג ופרופ' איתי באב ז"ל, בחנו את השינויים האפיגנטיים במוחם של עכברים בגילאים שטופלו ב THC.

"הטיפול ב- THC עורר שינויים מולקולאריים ואפיגנטיים, אשר לא תאמו יותר את אלה של עכברים מבוגרים לא מטופלים, אלא היו דומים לאלה שאצל עכברים צעירים", אומרת ד"ר מונה דביר-גינזברג מהמכון למדעי השיניים בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית.

"יתרה מכך, מספר הקישורים בין תאי העצבים במוח המהווה תנאי חשוב ובסיסי לסיגול יכולות למידה גדל אף הוא. "נראה שהטיפול של THCהפך את השעון המולקולרי", אומר צימר.

מינון נמוך ומוקפד של THC ניתן לעכברים כך שלא היה אפקט "ממסטל". מוצרי הקנאביס מותרים כבר כתרופות כמו בשימוש להקלה בכאב של מחלות שונות. בשלב הבא, החוקרים מעוניינים לערוך ניסוי קליני כדי לחקור האם THC מצליח לעצור ואף לגרום לנסיגה של תהליכי ההזדקנות במוח גם אצל בני אדם, ולהגדיל את היכולת הקוגניטיבית שלהם.