היסטוריה: "מבט" שודרה בפעם האחרונה

אחרי 49 שנים שודרה המהדורה האחרונה של "מבט" והעובדים נעמדו לשירת "התקווה". ערוץ 1 ותחנות "קול ישראל" ייסגרו לקראת עליית התאגיד.

ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ז

בניין הטלוויזיה ברוממה
בניין הטלוויזיה ברוממה
צילום: חזקי ברוך

מהדורת החדשות "מבט" ששודרה בערוץ הראשון משנת 1968, שודרה הערב (שלישי) בפעם האחרונה.

ההודעה על כך שמדובר במהדורה האחרונה נמסרה לעובדים בסיום מהדורת "מוסף" שקודמת לשידור מהדורת החדשות המרכזית.

המנחה הוותיקה גאולה אבן-סער פרצה בבכי כשאמרה "כעת מגיעה הודעת הכנ"ר (כונס הנכסים הראשי) דוד האן בכנסת, שלמעשה הערב תשודר מהדורת 'מבט' האחרונה, בשל הרצון לאפשר לתאגיד לעמוד ביום פתיחת השידורים. יכול להיות שזו גם המהדורה האחרונה הזו, מהבחינה הזו הסיום של התכנית לא רלוונטי".

אבן-סער המשיכה: "אני כן רוצה להודות לכל האנשים שעבדו פה במשך השנים. זה היה ביתי המקצועי המון שנים: המון רגעים קשים והמון רגעים טובים, ובסוף הרבה אנשים הולכים הביתה. אני מקווה מאוד שהם יעשו את דרכם המקצועית כמו גם מקווה שהשידור הציבורי ימשיך להיות חזק גם אם ימשיך להתקיים במתכונת אחרת, במקום אחר. עכשיו נכניס את ההקלטות ונקווה להמשך פרטים נוספים ושהתמונה תתבהר מהר ולא כפי שאירע עד היום בדיוני הכנסת".

בעלה של אבן, השר לשעבר גדעון סער, סיפר בראיון לרדיו קול ברמה ''דברתי עם גאולה אחרי השידור, זה משהו נורא אנושי. הכאב שלה היה כי הודיעו לה ולאנשי הצוות שלה על ביטול המהדורה מהרגע להרגע''.

פרופ' דוד האן, כונס הנכסים הרשמי, שהוא גם מפרק רשות השידור, הודיע הערב בדיוני ועדת הכנסת המיוחדת העוסקת בהכנת חוק התאגיד כי החל ממחר יופסקו שידורי החדשות והאקטואליה בערוץ הראשון ובקול ישראל, ועד ליום שני תשודר שקופית בערוץ הראשון ומוזיקה בתחנות הרדיו.

ביום שני יעלה לאוויר תאגיד השידור הציבורי החדש. "החל ממחר, העובדים עומדים לרשות התאגיד. המשמעות היא שברדיו תושמע מוזיקה, ובטלוויזיה תשודר היום מהדורת מבט לחדשות האחרונה", אמר פרופ' האן.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לשידור המהדורה האחרונה של ''מבט'' ולסגירת הערוץ הראשון ו''קול ישראל''. "הערב משודרת המהדורה האחרונה של מבט. זהו עידן שנחתם ובעת הזו, אפופת אי הוודאות והספק, אני מבקש להודות לכם אנשי רשות השידור, מעומק הלב", אמר הנשיא.

''לכם, האנשים שהביאו את החדשות אל בתי ישראל ערב ערב מצעדיה הראשונים של המדינה שלנו. לכם, שהייתם עבורנו עמוד האש של שידור ציבורי ראוי ומעמיק. חדשות מתפרצות וסדרות מופת, דיווחים מידיים וסרטים דוקומנטריים שימשיכו להיות עבור כולנו ספר דברי החיים שלנו כאן במדינת ישראל''.

ריבלין הוסיף, ''כמשרת ציבור אני מבקש להודות לכם על העבודה המסורה שלכם בליווי העשיה המדינית, הפוליטית, החברתית על כל אלפי פניה, במרחב האינסופי של גווני העם בישראל. אני מקווה כל כך שלכל אחד ואחת מכם יימצא השביל הנכון לו ושתשאו אתכם את שנות העשיה המכובדת והראויה שהובלתם לעד. בשמי, ובשמם של הצופים בכם שנות דור, תודה ובהצלחה".