חוגגים גיל מצוות - במצדה

תלמידי בית הספר בגין בבית שמש, חניכי 'מקום בלב' של ארגון OU ישראל, טיפסו הבוקר למצדה לאירוע שיא של חגיגת הגעה למצוות.

חזקי ברוך , י"ד באייר תשע"ז

הטקס במצדה
הטקס במצדה
צילום: יח"צ

כ-80 תלמידי בית הספר בגין בבית שמש, חניכי תוכנית 'מקום בלב-גשרים' של ארגון OU ישראל בהשתתפות הסוכנות היהודית, טיפסו הבוקר (רביעי) למצדה לאירוע שיא של חגיגת בר ובת מצווה.

התלמידים יצאו לפנות בוקר מבית שמש וטיפסו למצדה לפנות בוקר. כעבור זמן הגיעו לפסגת ההר, שם זכו לצפות בזריחה מזווית לא שגרתית, מעל ראשי ההרים.

טיול בני ובנות המצווה למצדה מסכם שנה של מסע בעקבות הזהות היהודית, ערכים, מנהיגות ועוד, אותו חוו ולמדו חניכי OU ישראל.

בפסגת ההר התחלקו החניכים למספר קבוצות וסיירו בין התחנות השונות במצדה, כמו בור המים הענק, בית הכנסת ו'צוק הצעקות'.

בתחנות למדו הצעירים והצעירות בצורה חווייתית על ההיסטוריה של עם ישראל, תוך שהמדריכים ובנות השירות הלאומי מציגים את עצמם כרומאים הבאים לכבוש את ההר, ומציבים בפניהם דילמות ערכיות ומוסריות.

שיאו של האירוע היה טקס מרגש, כאשר אחד הילדים הקריא את ברכת כהנים מתחת לטליתות שנפרסו מעל ראשי הילדים. בהמשך הופיעו הילדים בפני המשפחות וההורים שהיו חלק בלתי נפרד מהמסע.

אוראל ציונוב מבית ספר בגין בבית שמש החוגגת בת מצווה סיפרה, "הטיפוס למעלה נתן לנו את ההרגשה שאנחנו מטפסים מגיל ילדות לנערות ומעכשיו לוקחים אחריות על החיים שלנו. כיף לחוות את החוויה המדהימה הזו כאן במצדה במקום שהיה בו קרב חשוב בהיסטוריה היהודית וזה נותן לנו תחושה של עוצמה. זו תחושה אחרת לגמרי, זה לא סתם לחגוג בבית".

הרב אבי ברמן, מנכ"ל OU ישראל הוסיף, "מרגש לראות את החיבור בין ההורים ובין הילדים שעולים יחד את מצדה, אב ובן ואם ובת ומתחברים למסורת ולהיסטוריה של עם ישראל. הטיפוס המשותף מצביע על העברת המסורת מדור לדור. זהו המפתח לחינוך נכון, למנהיגות, לעתיד של עם ישראל. המנהיגות העתידית מתחילה בחיבור לשורשים ולעבר שלנו כעם ישראל, ומקום מתאים להתחיל את התהליך הוא מצדה".

חיים פלזנר סמנכ"ל OU ישראל סיכם את האירוע. "העלייה למצדה היא כמו העלייה של החיים. לאורך הדרך יש קשיים ואתגרים, נופלים וממשיכים קדימה. אבל תמיד מתקדמים ומטפסים. לצד הדאגה לצרכים הפיזיים של הילדים אנחנו צריכים גם לדאוג לחיזוק הרוח, לתת לילדים שלנו מילה טובה, יחס חם ואוהב. אנחנו כאן היום עם הנוער של ישראל, שממשיך את שרשרת הדורות ומכריז: עם ישראל חי".

מנהלת בית הספר בגין מרים פורת אמרה כי "תלמידי בגין כובשים את המצדה מזה שלוש שנים, בית ספרנו נוהג לציין את גיל המצוות במצדה. מצדה - סמל לנחישות, נאמנות וזהות יהודית, הוא מקום חשוב לציין בו את גיל המצוות".טוען....