היערכות במצדה לביקור של טראמפ

רשות הטבע והגנים נערכת לביקורו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בגן הלאומי מצדה. ייתכן שטראמפ לא רק יבקר אלא גם יישא נאום רשמי.

עדו בן פורת , י"ד באייר תשע"ז

מצדה
מצדה
צילום: צביקה צוק - רשות הטבע והגנים

אנשי רשות הטבע והגנים סיירו היום (רביעי) בגן הלאומי מצדה בשל האפשרות שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יבקר באתר במסגרת ביקורו הקצר בישראל בעוד פחות משבועיים.

ברשות הטבע והגנים החלו כבר בהיערכות ובארגון הלוגיסטי ובביצוע התיאומים הדרושים בין הגורמים המעורבים בביקור, ביניהם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה.

מדובר בנשיא האמריקאי השלישי שצפוי להגיע לביקור במצדה במהלך כהונתו, לאחר שביל קלינטון וג'ורג בוש הבן כבר ביקרו במקום.

הפעם, להבדיל מביקור הנשיאים הקודמים, מסתמן כי הנשיא טראמפ צפוי גם לנאום במצדה את נאום הנשיא המסורתי, ולא רק לערוך ביקור היסטורי.

גן לאומי מצדה הינו המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי. על במת ההר שרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס ועדות למצור והסוף הטרגי של הלוחמים היהודים שהעדיפו לשלם בחייהם לעומת לאבד את חירותם לרומאים.

ייחודיותה של מצדה והפיכתה לסמל היסטורי נובעות בין היתר משילובם של שלושה גורמים יחד - מיקומה הגיאוגרפי המיוחד המעניק תצפית לנוף עוצר נשימה לבקעת ים המלח, מדבר יהודה והרי מואב, תיעוד סיפור הגבורה ההיסטורי של העם היהודי ומיצג ארכיאולוגי מרשים פרי יצירותיו של המלך הורדוס.

מצדה הינה מהאתרים הפופולאריים בישראל מבחינת מספר המבקרים שפוקדים אותו מידי שנה, בשנת 2016 ביקרו באתר כ-680 אלף מבקרים, בהם כ-425 אלף תיירי חוץ. בשנת 2001 הוכרז גן לאומי מצדה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

איתן קמפבל, מנהל מרחב וגן לאומי מצדה ברשות הטבע והגנים ציין כי "זוהי זכות גדולה עבורנו לארח את נשיא ארה"ב, מר דונלד טראמפ באתר מורשת ארכיאולוגי והיסטורי מהחשובים של העם היהודי. מדובר במשימה לוגיסטית מורכבת בה מעורבים גורמים רבים, אך אנו ברשות הטבע והגנים מנוסים באירוח ביקורים בסדר גודל וחשיבות שכזה שכן זכינו בעבר לארח במצדה מנהיגים מן העולם.

''כבר הבוקר ערכנו סיור ראשוני מקדים באתר עם צוות ארגון הביקור מטעם רשות הטבע והגנים ואנו ממשיכים בהיערכות היסודית לקראת האפשרות לביקור טראמפ במצדה", אמר קמפבל.