ח"כ מרב מיכאלי רוצה "רבת עיר"

ועדה החוקה דנה בסוגיית מינוי אישה למנכ"לית בתי הדין הרבניים. במהלך הוועדה התעמת נציג ארגון חותם עם ח"כ מרב מיכאלי.

חזקי ברוך , י"ד באייר תשע"ז

ח"כ מרב מיכאלי
ח"כ מרב מיכאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ערכה היום (רביעי) דיון המשך בנושא מינוי אישה כמנכ"לית לבתי הדין הרבניים. בדיון הוצגה לוועדה הצעה לתקנות בעניין מטעם המשרד לשירותי דת.

בתקנות ביקשו במשרד לעגן את דרישות התפקיד כך שהמועמד או המועמדת יתאימו מקצועית ומהותית לתפקיד. בין הדרישות - שאורח חייו ואופיו של המועמד יתאימו לניהול בתי הדין.

עו"ד ד"ר רפי רכס, יועץ משפטי של בתי הדין הרבנים, הסביר את מטרת התקנות ואמר כי "מי שיעמוד בראש המערכת צריך להיות גם עם ידע משפטי וגם עם ידע הלכתי, לכן הוכנס גם הצורך שיהיה עו"ד עם ידע מסוים, וכן מרחב אפשרויות שיבטיחו שיהיה למועמד גם ידע הלכתי מתאים לתפקיד תוך שהמרחב הורחב כדי שגם נשים יוכלו לכהן בתפקיד", הסביר.

הדרישות הללו העלו את חמתם של ארגוני הנשים ושל חברי הכנסת מרב מיכאלי ואלעזר שטרן, שטענו כי מטרת התקנות היא לחסום אישה מלשמש כמנכ"לית בתי הדין. במהלך הדיון הצהירו ארגוני הנשים כי המתאימה לשמש בתפקיד הינה מנכ''לית ארגון הנשים ''מבוי סתום'', עו''ד בתיה כהנא דרור.

מנגד, גיבו את דרישות המשרד לשירותי דת חבר הכנסת אורי מקלב וכן נציג ארגון חותם אבנר פורת אשר תקף בדיון את ארגוני הנשים. "זו צביעות שמנהלים מלחמה דווקא נגד בתי הדין ולא למשל נגד בתי המשפט בתפקיד של מנכ"ל בתי המשפט.

"הדברים של בתיה כהנא דרור מוכחים שמדובר פה באג'נדה שמטרתה להשתלט ולכוון את בתי הדין, היא אמרה במפורש 'אנחנו רוצות לשנות את הדין', לשנות את המגמה ולהשפיע על השיח ההלכתי.

"הדברים מוכיחים שמדובר פה בתפקיד מהותי ולא מנהלתי, לכן התקנות חשובות, גם הסעיף על אורח חייו. כמו שברור לכולם שמנכ"ל בתי המשפט לא יכול להיות מישהו שערכי הצדק והדמוקרטיה הם לא נר לרגליו, שמנכ"ל משרד התחבורה לא יכול להיות מישהו שרומס את חוקי התעבורה, כך גם מנכ"ל בתי הדין צריך להיות מישהו שכל מטרתו ואורח חייו תואמים לתפקיד הזה", הוסיף.

בתגובה לפורת קראה ח"כ מרב מיכאלי, "אדוני אבנר - לידיעתך לא רק משרד המשפטים כפי שהזכרת מחויב בערכי הדמוקרטיה אלא כל המדינה וכל מה שקורה כאן, ואנו רק מתחילים בניהול בתי הדין ומגמתנו שתהיה גם רבת עיר וכל תפקיד שקיים", הצהירה.