מתקפת אבנים בדרך מהר הזיתים

בצאתם מבית העלמין בהר הזיתים ספגו בני משפחת פנטון מתקפת אבנים. שניים נפצעו באורח קל. "הפיגוע הבא בתוך שעות".

שמעון כהן , י"ד באייר תשע"ז

ללא ריבונות. הדרך להר הזיתים
ללא ריבונות. הדרך להר הזיתים
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

במכתב מפורט לראש עיריית ירושלים מגוללת חברת מועצת העיר לשעבר, מינה פנטון, את השתלשלותו של פיגוע יידוי אבנים אותו חוותה עם בני משפחתה בדרכם להר הזיתים, פיגוע שכנראה כמו עוד רבים אחרים לא זכה להתייחסות תקשורתית כלשהי למרות מיקומו – ליבה של ירושלים.

במכתבה מתארת פנטון את האירועים: ביום ראשון, יא' באייר תשע"ז, 7.5.17 בשעה 11:00 בבקר בשובינו מאזכרה לאבי ז"ל בהר הזיתים הותקפנו ע"י פורעים טרוריסטים שפלים, ברח' רבעה אל אדויה , הציר הראשי של הר הצופים הר הזיתים. אבן נזרקה בעצמה על ידי נער ערבי על רכבה של בתי שנהגה בו. הנער הערבי התקרב ממש עד הרכב, ללא מורא וברח ונבלע מיד בין הערבים ברחוב שעמדו והסתכלו ולא עשו דבר. שמשת הרכב נופצה לרסיסים, השמשה הימנית ליד בני שישב לצד הנהגת, הבת, האבן נחתה בפנים הרכב. הנהגת נפצעה בפניה ששתתו דם, והשמשה לידה אף היא התפוררה לרסיסים. הבן כוסה כולו בזכוכיות. שניהם הופנו למיון הדסה הר הצופים. בנס הפציעה הייתה קלה".

המתקפה לא החלה והסתיימה ברכבה של הבת. "אני", כותבת פנטון "נסעתי ברכב עם בתי לפניהם. על רכבנו קפץ פורע טרוריסט שפל, חבט ברכב ושבר באלימות מופגנת את דגל ישראל שהיה צמוד לשמשה.

האירוע דווח מיד למשטרה, אמרו שמגיעים מיד, כמובן שהמשיכו בנסיעה עד אוגוסטה ויקטוריה. המשטרה לא הגיעה. המשיכו לשער בצלאל של האוניברסיטה העברית. כל הזמן דווחו על מקום הימצאם. קצין בטחון האוניברסיטה הגיע מייד, וכן צוותים של מד"א ואיחוד הצלה ו-3 אמבולנסים לפני המשטרה. למשטרה לקח יותר מ-20 דקות להגיע לרכב הנפגע. זו ממש שערורייה".

ממשיכה פנטון ומציינת: "מאז 1978, שנת מות אמי ע"ה אני פוקדת את הר הזיתים עם בני משפחתי. כיום אנו פוקדים ארבע פעמים בשנה, לאבי ז"ל, לחמותי ע"ה, ולבעלי ז"ל. במהלך 39 השנים שום דבר לא עצר בעדנו מלפקוד את יקירינו. לרבים קורים מקרים אלו של התקפת פורעים טרוריסטים שפלים, עובדה זו משפיעה על משפחות רבות הנמנעות מלהגיע להר הזיתים. אני מודעת לפעילות הגוברת בהר הזיתים ולשיפור האבטחה, אולם לאורך ציר הגישה מסתבר כי המצב עדין בלתי נסבל".

"זה לא אירוע קל וקטן, אלא אירוע שמטרתו רצחנית וככזה צריך להתייחס אליו", אומרת פנטון בשיחה עם ערוץ 7. "הם צוחקים עלינו ועל הריבונות היהודית שלא קיימת". לטעמה התגובה הריבונית הישראלית צריכה להיות כזו שתפר את שגרת חיי היומיום של התושבים המתגוררים בשמיכות לזירת האירועים החוזרים על עצמם. "שיבינו שאם משהו כזה קורה שם גם להם יקרה משהו לא טוב".

בדבריה היא מתארת את מאמציה בראשית שנות האלפיים, במסגרת תפקידה כחברת מועצת העיר, ליזום קו תחבורה ציבורית שיוביל דרך הציר המרכזי לבית העלמין כמקובל בכל עיר ועיר, אך המענה שניתן לה היה בלתי מספק, "בכל פעם אמרו שבוחנים ובודקים, אמרו שאין רכב ממוגן, אמרו שזה לא משתלם כלכלית ועוד. אמרתי שאני נכנסת למאבק. אי אפשר לוותר. מאות ואלפי משפחות הארץ ומהעולם רוצות להגיע להר הזיתים וחוששים ופוחדים".

פנטון סבורה כי המענה צריך להתמקד ב-150 מטרים מועדים לפורענות ומוכרים. "דרוש קו תחבורה ציבורית מאובטח לאורך הציר, להציב ג'יפים של שיטור ומג"ב שיפטרלו כל הזמן ואם יש צורך להביא חיילים. לא מוותרים על הר הזיתים. הפיגוע הבא יכול להיות בעוד שעה, היום אחר הצהריים. לא ניתן לצפות זאת", היא מתריעה.