ספר חדש: שתיקה פרסית

סיפור של מסע בריחה נועז של משפחה – זוג הורים, עם שני ילדים רכים, שנמלטים מאיראן ומהקיצוניות שהמהפכה מילאה אותה.

קובי פינקלר , ט"ו באייר תשע"ז

שתיקה פרסית
שתיקה פרסית
צילום: יחצ- ידיעות ספרים

שתיקה פרסית
יחצ
סיפורו של מסע בריחה נועז של משפחה שמחליטה להימלט מאיראן

כששרה אהרוני מוציאה ספר בשנים האחרונות, אנחנו יודעים שההיסטוריה הולכת וקרבה אלינו.

הספר חדש, שתיקה פרסית (שהוא כבר רומן רביעי - לסופרת) מוליך אותנו הפעם ממרחבי גרמניה של "אהבתה של גברת רוטשילד" למזרח ולאיראן.

הימים הם ימי תחילתה של התקופה החשוכה שהמיטה הרפובליקה האסלאמית תחת שלטונו של ח'ומייני. פָּרִי, נערה יהודייה מקסימה ושובת לב, מאוהבת בבן דודה מוֹרָד לוי ומתארסת לו.

אך המהפכה האסלאמית דוחה את תוכניותיהם של בני הזוג יום אחר יום. לאחר שהם נישאים סוף-סוף, וכשבד בבד המצב בטהרן רק הולך ומחמיר והקיצוניות האסלאמית פושה בכל מקום, הם מחליטים בצעד אמיץ לעשות מעשה ולברוח לישראל יחד עם שני ילדיהם הרכים בשנים.

מסע הבריחה הארוך והמתיש, כרוך בקשיים פיזיים ונפשיים עצומים ומלווה בסיכונים ובדרמות עוצרי נשימה. המשפחה הצעירה חוצה שדות וכפרים רדומים ומעפילה עם הסוסים על רכסי ההרים בכורדיסטאן בואכה טורקיה.

מתוך מארג החיים של משפחת לוי נפרשת לעיני הקורא תמונת חייהם של יהודי איראן בימי שלטונו של מוחמד רזא שאה פהלווי ובימי הרפובליקה האסלאמית של אייתוללה ח'ומייני.

שרה אהרוני מיטיבה לתאר את הווי החיים המסורתי בטהרן, הנמהל בהשפעות מערביות מתקדמות − את אופייה של העיר, על פשטותה, עונייה וקשייה, אל מול קסמה ויופייה, לצד כמיהת העם לשינוי, התקוות שתלו בשליט החדש והאכזבה הבלתי-נמנעת. ישראל מתוארת מבעד למכתביה של שירין, אחותה של פָּרִי, כקסומה ומופלאה, חופשית ותרבותית.

בתוך סיפורם של פרי ומורד נשזרת ההתרחשות ההיסטורית באיראן ונחשפת תמונת החיים שלפני המהפכה, בתוכה ולאחריה.

הסיפור מגולל את אורח חייהם של היהודים באיראן ואת מרקם היחסים עם שכניהם המוסלמים, ומציג את אופייה של העיר טהרן – על פשטותה, עונייה וקשייה, אל מול קסמה ויופייה.

ולמרות שהסיפור והספר מבוססים על מקרה אמיתי, נאלצה המחברת נאלצה להסוות פרטים בספר על מנת להימנע מחשיפת יתר של הדמויות.

מתברר, שעד היום, 38 שנים לאחר המהפכה וכינון הרפובליקה האסלאמית, ישנם יהודים שעדיין חוששים מפני חשיפה העלולה לסכן ולמוטט את כל מה שבנו במהלך השנים.