הצעת חוק: המדינה תשלם מזונות לאמידות

אישה שמרוויחה 20,000 שקל, שבעלה לא משלם לה מזונות, תוכל לקבל אותם מהביטוח הלאומי. ש"ס תומכת.

גיל רונן , כ"ג באייר תשע"ז

בצע כסף (אילוסטרציה)
בצע כסף (אילוסטרציה)
צילום: iStock

על פי הצעת חוק שהונחה בשבוע שעבר על שולחן הכנסת, אישה שמרוויחה 20,000 שקל, שבעלה לא משלם לה מזונות, תוכל לקבל אותם מהביטוח הלאומי.

על ההצעה חתומים חברי הכנסת יואב בן צור, יעקב מרגי ויגאל גואטה מש"ס, נורית קורן מהליכוד, זהבה גלאון ממרצ, זוהיר בהלול (מחנ"צ) ועאידה תומא סלימן (הרשימה המשותפת).

על פי ההצעה, יתווסף לחוק המזונות סעיף האומר:

"בחישוב שיעור התשלום לזוכה שיש לו הכנסה, לא יובא בחשבון סכום שאינו עולה על ארבע פעמים שכר מינימום".

במילים אחרות, גם נשים שמרוויחות עד 20,000 שקל לחודש, שנפסקו להן מזונות, יהיו זכאיות לכך שהביטוח הלאומי ישלם את מזונותיהן במקום הבעל לשעבר, ואז יגבה את המזונות מהבעל באופן עצמאי.

החוק הקיים מגביל את הזכות לקבל את תשלומי המזונות דרך הביטוח הלאומי לנשים שמרוויחות מתחת לרף מסויים. כיום, לדוגמה, אישה עם שני ילדים או יותר, שטרם מלאו לה 55 ושמרוויחה עד 7,810 שקלים, יכולה לקבל את המזונות בדרך זו. החוק המוצע יעלה את רף ההכנסה המירבית לזכאות לכמעט פי שלוש.

החוק פותר בעיה המעיקה על נשים אמידות שמתגרשות מגברים עניים. מצד אחד, החוק מכריח את הגברים לשלם לנשותיהם לשעבר דמי מזונות לילדים, גם אם הילדים נמצאים אצל האבא מחצית הזמן או יותר. מצד שני, לאותם גברים אין יכולת לשלם את הסכומים שנפסקו להם, לאורך זמן. הנשים רודפות אחרי הגברים באמצעות ההוצאה לפועל ומצליחות אולי להכניס אותם לבית הסוהר ולחובות, אבל בדרך כלל לא מקבלות כסף.

החוק המוצע יקל על הנשים הללו. הן יקבלו את הכסף מהמדינה, שתיאלץ לרדוף אחר הגברים, ובהנחה שלא תצליח לגבות מהם את הכספים – תסבסד בפועל את המזונות המשולמים לאישה. הוא מצטרף לחקיקה הפמיניסטית שנועדה לעודד גירושים. מדוע חברי הכנסת של ש"ס עומדים מאחוריו? לש"ס פתרונות.